+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Pevnost Carcassonne - pohádkové město středověku

Pevnost Carcassonne - pohádkové město středověku
V regionu Midi-Pyrenées, v zemi katarů, leží jedno z nejvíce obdivovaných francouzských měst. Středověká pevnost Carcassonne. Díky své jedinečnosti byla v roce 1997 zapsána na seznam památek UNESCO. Stačilo ovšem málo a město už dávno nestálo.
 

vzestup a pád pevnosti carcassonne

 

Na místě dnešního Carcassonne stávalo v dávných dobách keltské oppidum. Později se na jeho místě usadili Římané a zbudovali typické římské město s lázněmi a divadlem. V 11. století zastávalo Carcassonne jednu z nejsilnějších pozic v kraji Languedoc a stalo se centrem intelektuálních vrstev. Dějiny města velmi poznamenala křížová výprava proti albigenským, kterou v roce 1208 vyhlásil papež Inocenc III. Vojska vedl krutý Simon de Montfort, pro nějž bylo krveprolití radostí. Jeho přičiněním zemřelo na 20 tisíc obyvatel města a okolí. Carcassonne po několika dnech obléhání nevydrželo a vzdalo se.

 

Od konce 13. století město opět vzkvétalo. Hradby a celý opevňovací systém byl zesílen a královská pevnost Carcassonne se stala nedobytnou. 

 

 

V 17. století přišel úpadek. Carcassonne ztratilo strategický význam a vojenská posádka byla převelena jinam. Postupně začali odcházet i obyvatelé a město chátralo. Pod starým opevněným městem vyrostlo nové, které více odpovídalo rostoucím požadavkům. Stavitelé nového města si navíc z kamenných hradeb udělali cenný zdroj materiálu. Stav starého Carcassonne byl čím dál žalostnější. Radní proto v roce 1849 vydali dekret, podle něhož mělo být staré město z bezpečnostních důvodů strženo.  O jeho záchranu se naštěstí zasadil spisovatel Prosper Merimée a památkový architekt Violet le Duc. Právě on stál za záchranou katedrály Notre-Dame v Paříži a s vervou se pustil i do náročné rekonstrukce Carcassonne. Ta trvala více jak sto let a byla dokončena až nedávno, v roce 1960. Není se čemu divit, hradby města jsou dlouhé 3 kilometry a navíc dvojité.

 

Když zvony zvoní aneb příběh o praseti

 

Carcassonne údajně získalo jméno díky odvážnému činu jedné královny. V době Karla Velikého bylo město po dlouhé měsíce obléháno. Obyvatelé již ztráceli naději, protože jim rychle docházely potraviny. Madame Carcass, manželka saracénského krále, přikázala posledními zbytky jídla vykrmit prase a následně je svrhnout z hradeb k nohám nepřítele. Když zvíře dopadlo, roztrhlo se a z břicha mu vypadlo množství jídla. Když to obléhající viděli, usoudili, že se jim město vyhladovět nepodaří a odtáhli dál. Madame Carcass nechala na oslavu vítězství vyzvánět zvony. "Carcass sonne", doslova tedy "Carcass zvoní". Spojením vzniklo jméno města - Carcassonne.

 

Monumentální středověké hradby

 

Když se dnes návštěvník blíží k městu, nemůže se ubránit údivu, který vzbuzuje mohutné opevnění s mnoha věžemi. Těžko však říct, zda hradby v minulosti takto vypadaly. Architekt Violet le Duc je zrekonstruoval jen na základě několika fragmentů nalezených v rozbořeném městě. Řada vědců Violet le Ducovi zazlívala jeho postup, kdy jeden nalezený prvek z původního opevnění zopakoval na celých hradbách. Nicméně dojem je opravdu velkolepý! Po vstupu do Carcassonne na vás čekají středověké ulice a kamenné domy. Kromě toho můžete zavítat do románsko-gotického kostela, navštívit zámek a místní muzeum inkvizice. Nebo se zkrátka jen tak toulejte uličkami a těšte se z atmosféry místa.

 

carcassonne dnes

 

Carcassonne se v dnešní době stalo významným kulturním centrem. Za mohutnými hradbami se pravidelně konají koncerty a šermířská vystoupení. Milovníci středověkých zbraní si v několika místních obchůdcích také přijdou na své. A protože je Languedoc i krajem vinařským, můžete si dopřát levnějších i velmi drahých vín v místních vinných sklepech. 

 

velkolepé oslavy 14. července

 

V den nejdůležitějšího francouzského svátku, 14. července, míří ke Carcassonne tisíce lidí.  Nad městem je již tradičně k vidění monumentální ohňostroj a věřte nám, že tato událost určitě stojí za vidění! 

 


Obrázek

carcassonne - vrchol středověké architektury

Cestomilka Věrka

 

"Ať už přijíždíte lodí po kanálu du Midi nebo autem, před vámi se zjeví město jako z pohádky. Hradby, mohutné věže i vodní příkopy vytvořily z Carcassonne nedobytnou pevnost, dnes obdivovanou stovkami turistů. Pokud budete někdy krajem Languedoc projíždět, určitě toto místo nevynechejte!"

 

 


 

Od Pyrenejí ke kanálu du Midi

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte slunný Languedoc, zemi v podhůří Pyrenejí omývanou Středozemním mořem. Udiví vás impozantní technické dílo Canal du Midi, opevněné město Carcassonne i malebná letoviska u moře.

Carcassonne a katarské hrady

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte technický zázrak Canal du Midi, vydejte se do výšin katarských hradů a navštivte opevněné město Carcassonne, jedno z nejromantičtějších míst na světě.

Languedocem za vínem, letecky

ZA VÍNEM | 3* HOTEL

Vydejte se za jedinečným vínem do oblasti Languedoc-Roussillon, navštivte slavné město Carcassonne, ochutnejte čerstvé ústřice a užijte si vyhlášené místní speciality.

To nejlepší z kraje Languedoc

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte s námi akvadukt Pont du Gard, viadukt Millau, kamenné vesničky, vinařské usedlosti i přírodní rezervaci Camargue v nejkrásnějším regionu Francie.

Perly Languedocu a kanál du Midi

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte s námi největší klenoty kraje Languedoc. Monumentální pevnost Carcassonne, slavný akvadukt Pont du Gard i fantastické přírodní scenérie kanálu du Midi na Vás již čekají.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY