+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Vaux-le-Vicomte: Jedinečný zámek s velkým příběhem

Vaux-le-Vicomte: Jedinečný zámek s velkým příběhem
Zámek Vaux-le-Vicomte je vzdálen jen pár desítek kilometrů od Paříže. Jde o jeden z nejkrásnějších francouzských zámků. Navíc se chlubí zahradami, které se staly vzorem a předlohou celé Francie. Tento barokní klenot byl životní vášní ministra a vrchního intendanta financí Nicolase Fouqueta. Jeho dílo však stálo na počátku jeho konce.
 

Kdo byl Nicolase Fouquet?

 

Mladý Nicolase Fouquet byl známý svou inteligencí, smělostí a oddaností monarchii. Nebyl jen úspěšným finančníkem, ale také mecenášem. Podporoval francouzského spisovatele La Fontaina i velkého dramatika Molièra. Přátelil se rovněž s řadou významných osobností, včetně spisovatelky Madame de Sevigné. Již ve dvaceti šesti letech byl členem francouzského parlamentu a následně se stal i francouzským ministrem financí. Díky nemalému dědictví zakoupil usedlost Vaux-le-Vicomte s malým zámkem. Původní budovu, která již neodpovídala francouzskému vkusu, nechal strhnout a povolal nejschopnější muže své doby, aby pro něj vytvořili sídlo dle jeho představ. Vzniklo něco jedinečného, co dodnes uchvacuje tisíce návštěvníků.

 

První setkání velké trojice, aneb počátky jedinečné stavby

 

Fouquet měl čich na velké talenty. Na stavbu svého zámku Vaux-le Vicomte povolal architekta Louis le Vaua, malíře a dekoratéra Charlese le Bruna a v neposlední řadě velmi talentovaného zahradního architekta André Le Nôtra. Toto trio se velmi osvědčilo a prokázalo velkou invenci a nápaditost (později byli stejní tři umělci povoláni králem Ludvíkem XIV. na stavbu sídla Versailles). Po dvaceti letech prací byl Nicolas Fouquet téměř hotov a přál si ukázat své nové sídlo celé Francii a samozřejmě také králi. Přátelé pana ministra Fouqueta sice nabádali k větší střídmosti, ale bohužel…

 

 

Velká slavnost, velký pád

 

Onen významný den nastal 17. srpna 1661.  Ministr Fouquet pozval na své sídlo velkou společnost včetně krále Ludvíka XIV., královny matky Anny Rakouské a ministra Colberta, kterému byl jeho kolega Fouquet velkým trnem v oku. Celá slavnost probíhala pod taktovkou správce sídla, pana Vatela, jenž se vyznamenal na výbornou. 

 

Král byl zahradami uchvácen. Okouzlily jej vodní prvky, do té doby ve francouzských zahradách neznámý element, skvěle promyšlené geometrické uspořádání, efektivní pohledy a perspektivy.

 

Celou slavnost korunovalo divadelní představení pod vedením velkého divadelníka Molièra a 2000 hořících svící rozmístěných po zahradách, které měly umocnit slavnostní náladu. Na závěr se podávala opulentní večeře servírovaná na zlatém a stříbrném nádobí.

 

Král žasl a zároveň se cítil ukřivděn. Jak je možné, že jeho služebník si může dovolit výstavnější sídlo a zahrady než má samotná hlava státu? Ráno po slavnosti panovník odjel bez rozloučení. Fouquet si stále ještě neuvědomoval následky svého konání a oslav. Ty se ukázaly jen o pár dní později. Král Ludvík XIV. vydal pod vlivem řady uštěpačných poznámek a zavádějících informací rozkaz k zatčení Fouqueta. Ministr byl zadržen d`Artagnanem, velitelem královských mušketýrů v Nantes. Proces byl již předem připravený. Byl obviněn, že na stavbu svého sídla Vaux-le-Vicomte využíval prostředky ze státní pokladny. Král trval na trestu smrti, nakonec soud rozhodl pro doživotní vězení.

 

 

jak to bylo dál?

 

Fouquetův majetek byl samozřejmě zabaven. Umělecká díla se převezla do Versailles a zámek začal chátrat. Do rukou Fouquetovy ženy se vrátil až po 12 letech. Z důvodu smrti prvorozeného syna a špatným vzpomínkám jej však záhy prodala. Nový majitel maršál de Villars si zámek užíval také jen krátce. Od něj jej zakoupil vévoda de Praslin. Jeho potomci o zámek ale nevalně pečovali a ten stále více chátral. Nakonec byl dán do aukce. Nový majitel Alfred Sommier, podnikatel s rafinovaným cukrem, začal zámek rekonstruovat a pokusil se jej uvést do původní podoby. Jeho potomci vlastní panství dodnes. V roce 1968 otevřel rod Vogüé zámek veřejnosti. Od té doby se těší velké oblibě mezi návštěvníky díky své jedinečnosti a kulturním akcím během celého roku.

 

co se stalo s velkou trojkou?

 

Král velmi rychle pochopil, že umělci, kteří pracovali pro Fouqueta jsou výjimečně talentovaní. Ihned je povolal k práci na královských projektech. Tím nejslavnějším samozřejmě byla stavba královského sídla ve Versaillles. Zde architekt Le Vau, malíř a dekoratér Le Brun a zahradní architekt Le Nôtre zazářili nejjasněji a jejich společná práce vytvořila nejkrásnější královský palác Evropy. Versailles mnohokrát kopírovali panovníci jiných zemí, aby dodali svému majestátu lesk a prestiž. Ovšem neměli bychom zapomínat, že bez Vaux-le-Vicomte a ministra Nicolase Fouqueta by nebylo Versailles a mnoha dalších výstavních sídel.

 

 

zámek Vaux-le-Vicomte v průběhu roku

 

V sezoně se každou sobotu od 7. května do 1. října zahrady rozzáří 2000 svíčkami jako připomínka důležité historické události. Během celé sezóny jsou navíc každou druhou a poslední sobotu v měsíci mezi 15:00 a 18:00 spuštěny fontány v zahradách. V době adventu zámek opět otvírá dveře návštěvníkům. Vítá je nádhernou vánoční výzdobou a mnoha akcemi pro děti.

 

Ještě jste zámek nenavštívili? Ale ano…jen o tom nevíte

 

Zámek díky své kráse vždy přitahoval filmaře. Interiéry zámku i zahrady jste mohli zahlédnout v mnoha filmech. Mezi nejznámější patří film Molière, Marie Antoinetta,  Vidocq, Vatel, Král tančí, Návštěvníci II, Muž se železnou maskou, Valmont nebo James Bond: Moonraker.

 

Výlet do Vaux-le-Vicomte se může stát příjemným zpestřením návštěvy Paříže. Rozhodně nebudete litovat.

 

Cestomilka Věrka


 

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění a módy ze všech úhlů. Navštivte umělecký Montmartre, odhalte impozantní muzeum Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu. Se slevou pro děti.

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříži! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž a Versailles, letecky z Vídně

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění, módy a luxusu ze všech úhlů. Navštivte romantický Montmartre, prohlédněte si sbírky muzea Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Za nákupy do Paříže, letecky z Prahy

ZA NÁKUPY | PRO ŽENY

Odpočiňte si od spousty starostí a staňte se na chvíli opravdovou Pařížankou. Dopřejte si posezení u vína ve výhradně dámském kolektivu, objevte kouzlo francouzské módy a využijte lednových slev!

Na skok do Paříže, za nákupy ve slevách

NÁKUPY VE SLEVÁCH | 3* HOTEL

Užijte si tři dny nákupů v Paříži, oblékněte se do francouzské módy a objevte kouzlo této metropole. Slevy jsou v této době od 25% do 75%!

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Netradiční zájezd za zážitky do Paříže letecky z Prahy. Vychutnejte si piknik pod Eiffelovou věží, představení kabaretu Moulin Rouge a ohňostroj ve Versailles s Cestomily.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte to nejlepší z Paříže a dva nejkrásnější zámky v celé Francii! Královský palác Versailles i jeho předlohu, zámek Vaux-le-Vicomte. 

Neznámá místa Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 4* HOTEL 

Tajemná zákoutí Paříže, luxusní hotel, večeře v michelinské restauraci nebo představení v kabaretu Moulin Rouge. Letecký eurovíkend pro opravdové V.I.P. cestovatele.

 

Do Paříže na autosalon, letecky

ZA SPORTEM | PRO MUŽE

Užijte si nejluxusnější a nejmodernější auta dnešní doby! Krásné vozy s krásnými modelkami na jednom z nejznámějších světových autosalonů v Paříži!

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Halloween a strašidelná Paříž

PRO ODVÁŽNÉ | 3* HOTEL

Máte pro strach uděláno? Vydejte se tedy do nekonečných spletí pařížských katakomb, navštivte muzeum s podivnými anatomiemi zvířecích těl a projděte se po pařížském hřbitově Pere Lachaise!

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční výzdoba Paříže, adventní trhy a vůně ze všech koutů Vás naladí atmosférou Vánoc. Vydejte se na největší adventní trh na Champs-Elysées a do vánoční Versailles s průvodkyní Věrkou.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Poznejte Paříž a degustujte stovky vín z různých oblastí Francie. Užijte si příjemnou vánoční atmosféru Paříže a ochutnávejte vína v interiérech muzea Louvre s Cestomilkou Věrkou. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY