+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Užitečné rady na cestu: Doprava v Paříži

Užitečné rady na cestu: Doprava v Paříži
Dovolená v Paříži je snem každého. Široké bulváry, monumentální stavby a nespočet muzeí lákají ročně tisíce turistů. A kdo jednou odhalí krásy a tajemství Paříže, ten se zamiluje do konce života. Než se však vydáte na cestu, je třeba znát pár užitečných rad, které Vám pobyt ve francouzské metropoli usnadní. Pojďme si tedy říct něco o dopravě a cestování v Paříži.
 

Po Paříži se můžete pohybovat různými způsoby. Na kole, pěšky, metrem, tramvají, autobusem i vlakem RER. Jaký dopravní prostředek využít a kdy? A kolik stojí jízdenka? Na tyto nejčastější otázky jsme pro Vás připravili odpovědi.

 

Pavoučí síť, aneb jak se zorientovat ve složité dopravní struktuře Paříže?

Byť se nám na první pohled může zdát systém městské hromadné dopravy v Paříži složitý, opak je pravdou. Abyste se zorientovali, je potřeba znát jen pár základních věcí. Paříž a její okolí je rozděleno do 6 dopravních zón. Prakticky celé centrum města tvoří první zóna, výjimečně se dostanete do druhé a třetí zóny. Po Paříži jezdí celkem 14 linek metra (označených čísly 1-14), 5 linek vlaků RER (označených písmeny A-E) a 8 tramvajových linek (označené T1 – T8). Dál pojedete jen na letiště, do Disneylandu nebo do Versailles.

 

Rychle a pohodlně pařížským metrem

Nejověřenějším dopravním prostředkem v Paříži je metro. Široká síť 14 podzemních linek Vás doveze kamkoliv. A bát se opravdu nemusíte. Pokud jste někdy cestovali metrem v Praze, jde o úplně stejný princip. Plánek metra získáte navíc kdekoliv – v hotelu, na internetu, v infocentru, u vstupů do metra. Metro jezdí každou minutu, takže jde zároveň o nejrychlejší způsob přepravy ve městě. A jak na jízdenky? Každé metro je vybaveno automatem. Stačí mít u sebe pár drobných eur a máte vyhráno. Jedna jízdenka stojí 1,80 EUR. Je-li Vás více, nebo budete metro využívat pro přepravu častěji, vyplatí se Vám koupit tzv. carnet, tedy 10 lístků najednou. Vychází na 14, 10 EUR a tak ještě ušetříte :-) Plánujete-li zůstat v Paříži pár dní, vyplatíme se Vám zakoupit jedno, dvou nebo pětidenní pas určený speciálně turistům. Ceníky těchto pasů najdete na oficiálních stránkách pařížského metra. Metro v Paříži jezdí od půl šesté ráno do jedné hodiny v noci a stanice jsou od sebe vzdáleny maximálně půl kilometru, takže se skutečně dopravíte úplně kamkoliv.

 

Zajímavosti z pařížského metra

Metro v Paříži patří mezi nejstarší na světě. Slavnostně otevřeno bylo už v roce 1900 ku příležitosti světové výstavy. Jeho výstavba probíhala netradičně. Široké pařížské bulváry se rozkopaly, postavilo se metro a vše se opět zasypalo a upravilo do původního stavu. Některé vstupy do metra jsou ještě původní, secesní. Např. ve stanici Abesses na lince metra 12 je k vidění skutečný skvost. Zajeďte se tam podívat! Nápis METROPOLITAIN nad vstupem do metra označuje společnost, která podzemní dráhu vystavěla. Zkráceně se jí začalo říkat METRO a tento název se ujal celosvětově.

 

 

Paříž pro sportovce na kole

Druhým nejvyužívanějším způsobem přepravy po Paříži je kolo. Po celé Paříži jsou rozmístěny stovky stojanů s městskými koly Vélib. Za pár eur si tak pohodlně projedete celou Paříž a poté můžete kolo vrátit u prvního stojanu, který potkáte. Potřebujete jen platební kartu, na které se Vám po dobu zapůjčení kola blokuje kauce ve výši 150 EUR. Ta se Vám uvolní automaticky po konečném vyúčtování služby, tedy do 10 dnů. Pokud stihnete vrátit kolo do půl hodiny, neplatíte nic. Za další půlhodinu zaplatíte 1 EURO, za druhou půlhodinu 2 EURA a za každou další půlhodinu už 4 EURA. Ty se Vám automaticky strhávají z Vaší platební karty.

 

Naše doporučení: s vrácením kola příliš neotálejte. Později večer se Vám může stát, že stojany už budou plné a vy budete muset jezdit po Paříži a hledat volné místo k vrácení.

 

Za hranice Paříže rychlovlakem RER

Chystáte se vyjet za Paříž do Disneylandu nebo do Versailles, případně jste přiletěli na letiště Charles de Gaulle a potřebujete se dostat do centra města? Pak musíte využít pařížský rychlovlak RER  (Réseau Expres Régional, expresní regionální dopravní síť). Doprava vlakem funguje podobně jako u metra. Jízdenky kupíte opět v automatu před vstupem na nástupiště. Zadáte Vaši cílovou stanici a automat Vám spočítá cenu. Jízdenku mějte celou dobu u sebe. Budete ji potřebovat nejen při vstupu, ale i při výstupu z nádraží. Vlaky RER jezdí od pěti rána do půlnoci a jsou napojené na metro podzemními tunely. Značení je velice přehledné, takže i úplný začátečník se ve spleti chodeb a tunelů nemůže ztratit.

 

Zajímavost vlaku RER ve směru do Versailles

Ve vlaku do Versailles za velkolepým zámeckým sídlem vám budou na cestu vyhrávat muzikanti. Je slušností je za snahu odměnit pár drobnými. Při troše štěstí se Vám cestou do Versailles podaří nasednout do vlaku, jehož interiéry připomínají královské sídlo. Je to moc krásný zážitek a atmosféra vlaku vás příjemně naladí.

 

S kočárky a invalidními vozíčky po Paříži jedině autobusem

Autobusy v Paříži nepatří mezi nejrychlejší způsoby cestování. Máte-li ale sebou kočárek nebo invalidní vozík, je pro vás tento způsob dopravy nezbytný. Je to z toho důvodu, že pařížské stanice metra nejsou vždy vhodně upraveny výtahy nebo eskalátory a snadno se tak můžete ocitnout v pasti. Síť autobusových linek v Paříži je složitější, ale jízda je pohodlná. Z okýnka autobusu navíc uvidíte rozhodně více, než při cestování metrem. Nevýhodou jsou časté dopravní zácpy, ve kterých můžete hlavně ve špičce uvíznout. Jízdenky zde platí úplně stejné jako na metro.

 

Důležité upozornění: Před očekávanou stanicí nezapomeňte zmáčknout červené tlačítko. Pokud to neuděláte, můžete svůj cíl přejet ještě o pěkných pár stovek metrů.

 

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění a módy ze všech úhlů. Navštivte umělecký Montmartre, odhalte impozantní muzeum Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

 

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříži! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu. Se slevou pro děti.

Paříž a Versailles, letecky z Vídně

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění, módy a luxusu ze všech úhlů. Navštivte romantický Montmartre, prohlédněte si sbírky muzea Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Za nákupy do Paříže, letecky z Prahy

ZA NÁKUPY | PRO ŽENY

Odpočiňte si od spousty starostí a staňte se na chvíli opravdovou Pařížankou. Dopřejte si posezení u vína ve výhradně dámském kolektivu, objevte kouzlo francouzské módy a využijte lednových slev!

Na skok do Paříže, za nákupy ve slevách

NÁKUPY VE SLEVÁCH | 3* HOTEL

Užijte si tři dny nákupů v Paříži, oblékněte se do francouzské módy a objevte kouzlo této metropole. Slevy jsou v této době od 25% do 75%!

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Netradiční zájezd za zážitky do Paříže letecky z Prahy. Vychutnejte si piknik pod Eiffelovou věží, představení kabaretu Moulin Rouge a ohňostroj ve Versailles s Cestomily.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte to nejlepší z Paříže a dva nejkrásnější zámky v celé Francii! Královský palác Versailles i jeho předlohu, zámek Vaux-le-Vicomte. 

Neznámá místa Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 4* HOTEL 

Tajemná zákoutí Paříže, luxusní hotel, večeře v michelinské restauraci nebo představení v kabaretu Moulin Rouge. Letecký eurovíkend pro opravdové V.I.P. cestovatele.

 

Do Paříže na autosalon, letecky

ZA SPORTEM | PRO MUŽE

Užijte si nejluxusnější a nejmodernější auta dnešní doby! Krásné vozy s krásnými modelkami na jednom z nejznámějších světových autosalonů v Paříži!

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Halloween a strašidelná Paříž

PRO ODVÁŽNÉ | 3* HOTEL

Máte pro strach uděláno? Vydejte se tedy do nekonečných spletí pařížských katakomb, navštivte muzeum s podivnými anatomiemi zvířecích těl a projděte se po pařížském hřbitově Pere Lachaise!

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční výzdoba Paříže, adventní trhy a vůně ze všech koutů Vás naladí atmosférou Vánoc. Vydejte se na největší adventní trh na Champs-Elysées a do vánoční Versailles s průvodkyní Věrkou.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Poznejte Paříž a degustujte stovky vín z různých oblastí Francie. Užijte si příjemnou vánoční atmosféru Paříže a ochutnávejte vína v interiérech muzea Louvre s Cestomilkou Věrkou. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY