+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Příběh pařížské makronky

Příběh pařížské makronky
Nejen památky či přírodní krásy jsou tím, co nás na cizích zemích přitahuje. Důležitou a příjemnou součástí cestování je snaha poznat cizí kuchyni, objevit nové chutě a vůně. Kdo navštívil Paříž (a nejen Paříž), určitě si ve výkladních skříních turistických zón všiml krásně vystavených, mnohdy bohatě zdobených pusinek, známých pod názvem makronka. Patří k těm dobrotám, které musíte nejen ochutnat, ale nejlépe koupit a dovézt svým blízkým jako pozdrav z Paříže.
 

Ti, kteří návštěvu francouzské metropole zatím plánují, si makronku mohou představit jako pusinku, vyrobenou z vaječného bílku a cukru, slepenou máslovou náplní či džemem. Ostatně název pochází z italského slova makarone pro sněhovou pusinku. Velmi známou značkou těchto laskomin je dnes Ladurée. Ale to bychom předbíhali. Pojďme si povědět něco o historii této slavné laskominy.

 

Příběh paříské makronky...

 

Roku 1862 si v ulici Royale ve čtvrti Madeleine otevřel pekařství Louis Ernest Ladurée. Ten nechal interiér svého podniku vyzdobit ohromnými freskami dle vzoru Sixtinské kaple. Protože pekařství produkovalo kvalitní výrobky, mohlo se těšit ze stálé klientely. Pak ale obchod vyhořel. Louis Ernest Ladurée nezoufal, naopak se rozhodl pekařství obnovit a rozšířit sortiment o nové pamlsky. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. 

 

Příběh makronek se začal odvíjet až ve 20. letech 20. století, kdy Paříž zachvátila touha po zábavě. Především ženy, které do té doby seděly doma a staraly se o domácnost, zatoužily po společenském životě. Manželka majitele pekařství, Jeanne Souchard Ladurée, si ihned uvědomila příležitost a nechala k podniku přistavět ještě lokál, sloužící jako kavárna. Vznikl tak jeden z prvních čajových salonů města, kam se okamžitě začala hrnout smetánka ze širokého okolí. Ženy zde mohly ve vší počestnosti trávit svůj čas. O něco později přibyla v nabídce čajovny novinka – makronka – dvě laskonky slepené čokoládovým krémem. Byla to cukrovinka oblíbená, ale zdaleka nedosahovala takové popularity jako dnes.

 

jak makronka ke slávě přišla...

 

V 90. letech 20. století přišel na scénu Nicolas Holder. Pocházel z bohaté rodiny, která stála za vznikem např. pekáren Paul. Nicolas kavárnu Ladurée koupil a rozhodl se založit její propagaci na drobné dobrotě jménem makronka. Nejprve spolu se svými kuchaři připravil daleko více variant cukrovinky pomocí různých náplní, poté si otevřel nový čajový salón na Champs-Elysées. O pár let později se mu povedl husarský kousek. Na levém břehu řeky Seiny zakoupil legendární obchod, který patříval Madeleine Castaing, slavné návrhářce interiérů 20. století. Její krámek vypadal jako byt a hosté byli nadšení z pocitu, že nakukují do soukromí samotné Madeleine. Nicolas Holder tak získal nejen prestižní obchodní adresu, ale zároveň něco daleko cennějšího – příběh. Nechal objekt restaurovat v původním duchu a rozhodl se prezentovat makronky jako luxusní zboží. Prodával je v krásných krabičkách, jak je to ostatně k vidění dodnes. 

 

 

Ladurée dnes existuje nejen ve Francii, můžete je potkat také v Japonsku, Itálii, Švýcarsku, USA či v Saúdské Arábii.

 

Novodobý film o královně Marii Antoinettě, ve kterém se režisérka Sofia Coppola rozhodla použít jako jednu z rekvizit právě makronku, je již poslední třešničkou na dortu o legendě s názvem makrónka. A ač není pravdivý, dělá makronce skvělou reklamu!

 

Přijeďte ji ochutnat i Vy!

 

Případně si makronku zkuste udělat doma podle našeho receptu.

 

Cestomilka Jitka

 

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění a módy ze všech úhlů. Navštivte umělecký Montmartre, odhalte impozantní muzeum Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

 

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříži! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu. Se slevou pro děti.

Paříž a Versailles, letecky z Vídně

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění, módy a luxusu ze všech úhlů. Navštivte romantický Montmartre, prohlédněte si sbírky muzea Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Za nákupy do Paříže, letecky z Prahy

ZA NÁKUPY | PRO ŽENY

Odpočiňte si od spousty starostí a staňte se na chvíli opravdovou Pařížankou. Dopřejte si posezení u vína ve výhradně dámském kolektivu, objevte kouzlo francouzské módy a využijte lednových slev!

Na skok do Paříže, za nákupy ve slevách

NÁKUPY VE SLEVÁCH | 3* HOTEL

Užijte si tři dny nákupů v Paříži, oblékněte se do francouzské módy a objevte kouzlo této metropole. Slevy jsou v této době od 25% do 75%!

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Netradiční zájezd za zážitky do Paříže letecky z Prahy. Vychutnejte si piknik pod Eiffelovou věží, představení kabaretu Moulin Rouge a ohňostroj ve Versailles s Cestomily.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte to nejlepší z Paříže a dva nejkrásnější zámky v celé Francii! Královský palác Versailles i jeho předlohu, zámek Vaux-le-Vicomte. 

Neznámá místa Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 4* HOTEL 

Tajemná zákoutí Paříže, luxusní hotel, večeře v michelinské restauraci nebo představení v kabaretu Moulin Rouge. Letecký eurovíkend pro opravdové V.I.P. cestovatele.

 

Do Paříže na autosalon, letecky

ZA SPORTEM | PRO MUŽE

Užijte si nejluxusnější a nejmodernější auta dnešní doby! Krásné vozy s krásnými modelkami na jednom z nejznámějších světových autosalonů v Paříži!

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Halloween a strašidelná Paříž

PRO ODVÁŽNÉ | 3* HOTEL

Máte pro strach uděláno? Vydejte se tedy do nekonečných spletí pařížských katakomb, navštivte muzeum s podivnými anatomiemi zvířecích těl a projděte se po pařížském hřbitově Pere Lachaise!

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční výzdoba Paříže, adventní trhy a vůně ze všech koutů Vás naladí atmosférou Vánoc. Vydejte se na největší adventní trh na Champs-Elysées a do vánoční Versailles s průvodkyní Věrkou.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Poznejte Paříž a degustujte stovky vín z různých oblastí Francie. Užijte si příjemnou vánoční atmosféru Paříže a ochutnávejte vína v interiérech muzea Louvre s Cestomilkou Věrkou. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY