+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Peter Mayle: autor knih Dobrý ročník a Rok v Provence

Peter Mayle: autor knih Dobrý ročník a Rok v Provence
Každý, kdo viděl film Dobrý ročník nebo četl knihu Rok v Provence, se do Provence zamiloval! Film zpracovaný podle stejnojmenné knihy britského spisovatele Petera Mayla se stal jedním z největších bestsellerů všech dob. A i díky němu se Provence stala vyhledávanou turistickou oblastí a místem, které chce každý vidět.

kdo je Peter Mayle?

Tento britský spisovatel známý především svými knihami o životě v Provence se narodil 14. června 1939 v Brightonu jako nejmladší ze tří dětí. Jeho rodina se po druhé světové válce přestěhovala na ostrov Barbados, kde otec získal práci. Peter se vrátil zpět do Anglie až v 16 letech po dokončení školy. Svou první práci získal ve společnosti Shell Oil. Zde si uvědomil, že jej více zajímá reklama než olejářský průmysl. Napsal proto do reklamní agentury Davidu Ogilvymu, kde měla jeho firma Shell zákaznický účet. Ogilvy mu nabídl práci mladšího výkonného účetního. Peter Mayle ovšem pomýšlel spíše na kreativní práci než na rutinní účetnictví. V roce 1961 se stal reklamním textařem v New Yorku. Krátce nato byl poslán do Londýna, aby vedl britský tým firmy. Americká pobočka se však v 60. letech začala potýkat s problémy. Peter Mayle a jeho kolegové se proto rozhodli odkoupili britskou část a zřídili si vlastní firmu. Peter zde pak dlouhou dobu pracoval jako ředitel kreativní sekce. V roce 1974 byl unaven světem reklamy a stal se spisovatelem na plný úvazek.

 

Peter Mayle: spisovatel

Od roku 1975 se Peter Mayle stal autorem celé řady vzdělávacích knih, zaměřených zejména na sexuální výchovu dětí a mládeže. Publikoval také v řadě novin a časopisů. Na konci 80. let se přestěhoval z Anglie do jižní Francie. Zamýšlel psát romány, ovšem jeho nový dům v Ménerbes jej zaměstnával na plný úvazek. V domě i kolem něho bylo totiž pořád co dělat. Po půl roce napsal svému agentovi hodně dlouhý dopis, v němž mu vysvětloval, co mu bránilo pustit se do psaní. Peter Mayle vzpomíná, že mu na to tehdy odepsal: "Kdybys dodal podobně laděných ještě dvě stě stran, stálo by to za vydání!"

 

Zrození fenoménu provence

Vše nakonec vyústilo v napsání knihy Rok v Provence. Kniha vyšla v pouhých třech tisících kopiích a autor prý počítal s tím, že si neprodanou hromadu výtisků odkoupí a jako dárky je rozdá známým k Vánocům. To se ovšem nestalo. I bez velké reklamy se kniha stala mezinárodním bestsellerem a vyhoupla se mezi nejprodávanější publikace. Získala rovněž řadu ocenění. V roce 1989 byla vyhlášena nejlepší cestovatelskou knihou Britských knižních cen a Peter Mayle byl zvolen nejlepším spisovatelem roku. Mayle v ní popsal jeden rok svého života ve vesnici Ménerbes v departementu Vaucluse v jižní Francii. Kniha byla později zpracována jako televizní seriál, který určitě stojí za vidění. 

 

Kniha vyvolala neskutečný zájem o koupi prázdninových domů v Provence. Zejména pro Brity byl Rok v Provence názorným splněním romantické představy o klidném prázdninovém místě. Ceny nemovitostí začaly růst, malé skalní vesničky se začaly plnit a z Provence se stal fenomén. Sám autor byl roku 2002 francouzskou vládou jmenován Rytířem Čestné legie za rozvoj francouzského cestovního ruchu a šíření frankofonie.

 

Kniha a film Dobrý ročník

O pár let později vyšel další bestseller - Dobrý ročník. V roce 2006 podle něj natočil režisér Ridley Scott stejnojmenný film. Hlavní role si zahráli Russell Crowe a Marion Cotillard. 

 

Úspěch a hlavně dotěrní fanoušci bohužel donutili Petera Mayla k dočasnému vystěhování do USA. Dnes slavný spisovatel opět žije v Provence. Usadil se ve vesnici Lourmarin poblíž svého původního domu.

 

Další knihy Petera Mayla

Psí život

Francouzské hodokvasy

Navždy Provence!

Znovu Provence

Rok v Provence

Hotel Pastis

Provence od A do Z

Podfuk v Marseille 

 

..... určitě stojí za přečtení!

 

Za vínem do Provence a Côtes du Rhône

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oblast Provence a Côtes du Rhône láká nejen svou přírodou, kamennými vesničkami a slavnými umělci. Navštivte s námi místní vinařství, ochutnejte jedinečné víno i středomořskou kuchyni.

Provence, po stopách Dobrého ročníku

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách filmu Dobrý ročník do Provence. Navštivte vinařství Château la Canorgue, městečko Gordes a pohoří Luberon, ochutnejte provensálskou kuchyni i místní vína.

To nejkrásnější z Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte ta nejkrásnější místa regionu Provence. Sluncem zalitá levandulová pole, skalní městečka, starobylé kláštery a vybraná francouzská kuchyně omámí všechny Vaše smysly.

Levandulová Provence letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi za krásami Provence. Objevte kouzlo papežského Avignonu, přivoňte k levandulovým polím, navštivte ornitologický park a ochutnejte provensálskou kuchyni.

Provence a kaňon du Verdon, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte největší přírodní krásy regionu Provence. Vydejte se do hlubin kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do provensálského Colorada. 

Za krásou Horní Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Nechte se unést vůní levandulových polí, chutí kozího sýra a omamností parfémů v Grasse. Objevte krásnou přírodu a kamenná městečka Horní Provence.

Provence pro náročné, letecky

S PRŮVODCEM | 4- 5* VILA

Zažijte dovolenou snů! Vlastní vila se zahradou a vyhřívaným bazénem, večeře v restauracích s michelinskou hvězdou, degustace slavného Châteauneuf-du-Pape a kouzlo regionu Provence.

Provence a Azurové pobřeží, letecky

S PRŮVODCEM | 2 - 3* HOTEL

Poznejte kouzlo Provence, noblesu Azurového pobřeží a noční život Monte Carla během jednoho zájezdu. Přivoňte k parfémům, ochutnejte středomořskou kuchyni a užijte si slunce i šum moře.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY