+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Levandule – fialová kráska a symbol Provence

Levandule – fialová kráska a symbol Provence
Lavandula augustifolia, latinské jméno levandule lékařské. Tato stříbrnošedá kráska s fialovými květy se stala symbolem regionu Provence. Její název pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Již toto napovídá, že levandule se hojně využívala při hygieně a díky svým blahodárným antiseptickým účinkům má nezastupitelné místo v kosmetice a lékařství i dnes.
 

Levandule pochází ze slunných a kamenitých strání Středomoří. Vydáme-li se do Provence, nalezneme

celé lány této blahodárné byliny z čeledi hluchavkovitých. Ve středověku nesměla levandule chybět v žádné klášterní zahradě. Od 17. století hospodyňky pilně prokládali čisté prádlo v šatní skříni snítkami levandule. Oblečení krásně vonělo a navíc bylo chráněno před moly.

 

V současnosti se levandule hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Vyrábí se z ní pleťové vody, koupelové soli a oleje. Velmi často se stává také součástí parfémů. I v lékařství zastává velmi důležitou pozici. Vykazuje  účinky antiseptické, povzbuzující, posilující i pročišťující. Dokáže skvěle prokrvovat, regenerovat, snižovat krevní tlak. Používá se na ekzémy, opary a také na migrénu, což ocení hlavně ženy. Máte-li problém s uspáváním dítěte, kápněte mu trochu esenciálního levandulového oleje na polštář a sami uvidíte :) V aromaterapii se levandule aplikuje v případě problémů s depresí, nervozitou, nespavostí nebo žaludeční nervózou.

 

 

Pilné hospodyně používají levanduli při výrobě želé, bylinkových octů, marmelád či zmrzliny. Na závěr nesmíme zapomenout na provensálské koření, jehož součástí je levandule společně s tymiánem, saturejkou, rozmarýnem, bazalkou nebo šalvějí. Záleží na každém výrobci, jaké složení považuje za ideální.

 

Při návštěvě Provence doporučujeme zavítat k levandulovému poli a užít si procházku mezi voňavými keříčky. Nezapomeňte, že levandule kvete zhruba od poloviny června do poloviny července. Poté nastává období sklizně, kdy ostříhaná levandule putuje přímo do parních destilérek, kde se zní získává tolik ceněná levandulová esence. Kdysi místní drobní pěstitelé destilovali přímo na polích. Malý destilační přístroj přivázali na hřbet osla a proces destilace probíhal s čerstvě ostříhanou rostlinou přímo v terénu.

 

Dnes se menší část levandule stále ještě stříhá ručně. Z ní se poté připravují voňavé kytičky pro dekoraci. Ostatní se sklízí strojově a putuje co nejrychleji do destilačních závodů, aby výsledná esence byla co nejkvalitnější.

 

Ať už toho o levanduli napíšeme sebevíc, nejlepší je přece jenom osobní seznámení při návštěvě regionu Provence. Proto neváhejte a vydejte se na cestu za vonící levandulí.

 

Obrázek

Průvodkyně věrka řekla o provence:

 

"Provence pro mě má jedinečné kouzlo a vždy, když tam jedu se skupinou, těším se stejně, jako bych tam jela poprvé! Energie jižního slunce, vzduch provoněný levandulí a káva v některé z řady malebných kavárniček s výhledem na kopcovitou krajinu mě naplňují takovým klidem, že vím, kde bych chtěla žít - v Provence!

 

 

Za vínem do Provence a Côtes du Rhône

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oblast Provence a Côtes du Rhône láká nejen svou přírodou, kamennými vesničkami a slavnými umělci. Navštivte s námi místní vinařství, ochutnejte jedinečné víno i středomořskou kuchyni.

Provence, po stopách Dobrého ročníku

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách filmu Dobrý ročník do Provence. Navštivte vinařství Château la Canorgue, městečko Gordes a pohoří Luberon, ochutnejte provensálskou kuchyni i místní vína.

To nejkrásnější z Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte ta nejkrásnější místa regionu Provence. Sluncem zalitá levandulová pole, skalní městečka, starobylé kláštery a vybraná francouzská kuchyně omámí všechny Vaše smysly.

Levandulová Provence letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi za krásami Provence. Objevte kouzlo papežského Avignonu, přivoňte k levandulovým polím, navštivte ornitologický park a ochutnejte provensálskou kuchyni.

Provence a kaňon du Verdon, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte největší přírodní krásy regionu Provence. Vydejte se do hlubin kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do provensálského Colorada. 

Za krásou Horní Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Nechte se unést vůní levandulových polí, chutí kozího sýra a omamností parfémů v Grasse. Objevte krásnou přírodu a kamenná městečka Horní Provence.

Provence pro náročné, letecky

S PRŮVODCEM | 4- 5* VILA

Zažijte dovolenou snů! Vlastní vila se zahradou a vyhřívaným bazénem, večeře v restauracích s michelinskou hvězdou, degustace slavného Châteauneuf-du-Pape a kouzlo regionu Provence.

Provence a Azurové pobřeží, letecky

S PRŮVODCEM | 2 - 3* HOTEL

Poznejte kouzlo Provence, noblesu Azurového pobřeží a noční život Monte Carla během jednoho zájezdu. Přivoňte k parfémům, ochutnejte středomořskou kuchyni a užijte si slunce i šum moře.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY