+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Koloseum v Římě: zábava vykoupená smrtí

Koloseum v Římě: zábava vykoupená smrtí
Řím se jednoznačně řadí mezi nejkrásnější města světa. Románská kultura, umění, příjemně teplé středomořské podnebí, lehká a hlavně výtečná italská kuchyně lákají každého, aby Řím alespoň jednou v životě navštívil  A jedním ze symbolů Říma je nesporně impozantní antické veledílo - Římské koloseum.

Skutečný kolos s názvem Koloseum

 

Flaviánský amfiteatr, jak se původně Koloseu říkalo, je oválným amfiteatrem v samotném srdci Říma. Stál zde již v dobách velkých římských císařů, v čase největší slávy Římského impéria. Jeho konstrukce začala v roce 72 za císaře Vespasiana a dokončeno bylo již o osm let později, to se psal rok 80 a na trůnu seděl císař Titus. Drobné úpravy pak ještě nechal udělat Titův nástupce Domitian pár let na to. Celkem se na stavbě pracovalo přes 60 tisíc římských otroků, zejména z Blízkého východu, kde Římané právě vyhrávali další z válek. Všichni tři císaři pocházeli z Flaviovské dynastie, čímž je rozluštěna záhada původního jména Kolosea.

 

Koloseum v Římě určitě nesmíte minout.

 

Koloseum bylo a je skutečným kolosem. Ve výsledku byla stavba 189 metrů dlouhá, 49 metrů vysoká, s 80 vchody, přičemž jeden sloužil císaři a zbytek římského lidu. Koloseum bylo schopno pojmout až neuvěřitelných 50 tisíc diváků. Velkolepá stavba mělo zatahovací střechu, která chránila diváky před ostrým poledním sluncem. V Koloseu  také výtahy, které z kobek vyvážely divou zvěř. Že se jednalo o naprosto inženýrsky dokonalé dílo svědčí i to, že celá herní plocha mohla být dle potřeby zaplněná vodou, aby se zde mohly konat námořní bitvy. Dokonalá atrakce. Holt, chleba a hry dokážou zavřít hubu. A zatím co o chleba se staraly římské provincie, od her tu bylo hlavně Koloseum a jiné amfiteatry. Vstup byl samozřejmě zadarmo a mnohdy bujaré veselí a hry trvaly i několik měsíců v kuse.

 

Vnitřek Kolosea

 

Krvavá podstata Kolosea

A že bylo na co se dívat. Na programu byly především tradiční, ale hlavně kruté gladiátorské hry, kdy v písku a krvi kolosea ztratilo život nesmírné množství římských otroků. Konaly se tu i improvizované námořní bitvy, popravy, lovy divé, často exotické zvěře, ale také dramata z per antických umělců, akrobatická a "kouzelnická" představení.

 

Ačkoliv se jedná o opravdu nádherné dílo antické architektury, již nikdo nesmaže skutečnost, že se Koloseum zapsalo do dějin hlavně díky své krvavé podstatě. Historici se nemohou shodnout na konkrétních číslech, jisté však je, že zde zahynulo pro pobavení Římanů více než 700 tisíc lidí a přes 1 milión zvířat. To jsou čísla opravdu vysoká. A ačkoliv se to může zdát šílené, právě kvůli těmto hrám se mnohé středomořské druhy zvířat staly ohroženými, nebo byly vyhubeny úplně - například blízkovýchodní lvi, severoafričtí sloni a nosorožci.

 

Gladiátoři v Koloseu

 

Program kolosea se změnil až v průběhu středověku, kdy tento monument již více nesloužil pro kruté pobavení svých obyvatel. Z centra zábavy se stal v průběhu času například kamenolom, křesťanská svatyně, často také jedna velká ubytovna a jednu dobu dokonce i pevnost.

Všechny tyto činnosti a události, společně se zemětřeseními a běžnými krádežemi kamene, měly velký vliv na nynější vzhled této památky. Jedná se vlastně o zázrak, že pořád stojí. I když ne v plné své kráse, i nadále je Římské koloseum skutečným symbolem Říma, ikonickou památkou celé antiky a odkazem velkých římských císařů a jejich krutého lidu. Pokud do Říma zamíříte, určitě si tuto památku nenechte ujít. Opravdu je na co se dívat. Ano, je to poněkud klidnější podívaná, než se dostávalo Římanům před devatenácti staletími, ale přesto je to jeden z moderních divů světa a skutečný symbol italské metropole.

 

Obrázek

Koloseum vám vyrazí dech, říká cestomilka Ivana

"Ukážu vám Koloseum z venku i zevnitř. Seznámím vás s jeho temnou minulostí i nejistou budoucností.

Návštěva Kolosea bude bezpochyby jedním z nejkrásnějších zážitků, které si z Říma odnesete."

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY