+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Bretaňská vesnička Locronan - místo, kde se zastavil čas

Bretaňská vesnička Locronan - místo, kde se zastavil čas
Jednu z nejkrásnějších vesnic v celé Francii najdete v západní Bretani, v kraji Finistère. Malá kamenná vesnice Locronan si dodnes zachovala svou historickou podobu a pokud si odmyslíte auta, přijde vám, že se zde zastavil čas již před několika staletími. Budou-li vám uličky Locronanu povědomé, zapátrejte ve své domací filmotéce :) 

Locronan - nejkrásnější vesnice francie

 

Nedaleko bretaňského města Quimper leží malá kamenná vesnice Locronan. Pokud projíždíte Bretaní, určitě byste ji měli navštívit. Hlavní slovo zde má žula porostlá mechem, květinami zdobené okenní parapety a kamenné domy z 16. - 18. století. Výdobytky moderní doby tady pouhým okem nespatříte. Buď v Locronanu vůbec nejsou, nebo jsou vašim očím dobře skryty  :) Jediným ústupkem jsou automobily v ulicích, jinak vše zůstává již staletí při starém. 

 

Vesnice s asi 800 obyvateli stále připomíná dobu dávno zašlou. Z každého kamene porostlého mechem a lišejníkem tu dýchá minulost. Místní pečlivě dohlíží na to, aby jedinečná krása jejich vesnice přetrvala. Dbají také

na každé zelené místečko, které krášlí bujnými hortenziemi, keři naprosto typickými právě pro Bretaň.

 

Locronan - Svaté místo Ronanovo

 

V 7. století přišel z Irska do západní Bretaně mnich Ronan. Bůh mu ve snu vnukl myšlenku, aby opustil rodnou zemi a odešel na evropský kontinent. Zde měl pak zbudovat poustevnu a hloubat o životě. Ronan během své cesty vykonal několik zázraků, což se velmi rychle rozneslo mezi místní lid a ti jej začali sami vyhledávat. Mnich se bohužel dostal do sporu s hašteřivou ženou místního sedláka. Selka ho obvinila ze zmizení své dcery, kterou sama usmrtila. Pravda se nakonec ukázala a Ronan byl omilostněn. Nakonec zemřel v ústraní zcela opuštěn. Byl pohřben právě na místě dnešní vesnice. Jméno Locronan vzešlo ze spojení slova "loc", tedy svaté místo a "Ronan". Locronan tedy znamená svaté místo Ronanovo.

 

Na počest řady zázraků tohoto svatého muže vznikla pouť Troménie, která se koná pravidelně každých šest let. Procesí nesoucí sochy světců putuje po svatých místech Bretaně.

 

Doba slávy a prosperity

 

Vesnice Locronan zažila zlatou éru v 16. století. Prestiž si vydobyla zejména výrobou kvalitních lodních plachet. Místní výrobci získali monopol na dodávání plachet španělské námořní flotile zvané Armada.

Pod plachtami  zde utkanými vyplul na svou objevnou cestu i slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus. Brzy se věhlas roznesl a Locronan začal dodávat plachty také anglické flotile. O důležitosti Locronanu svědčí i fakt, že ve vesnici byla zřízena základna Východoindické společnosti, která rovněž odebírala plachty pro své obchodní lodě. V době největší slávy Locronanu stál v čele vlády francouzského království ministr financí Colbert. A je zcela zřejmé, že jeho ekonomika čerpala nemalé finanční zdroje právě z výroby plachet.

 

Během 18. století se vesnice nezvládla přizpůsobit novým požadavkům trhu a rovněž neodolala konkurenci měst Vitré a Rennes. Nastal úpadek, který celou vesnici uspal na dalších 300 let. Díky tomu si vesnice uchovala svůj jedinečný ráz a nebyla postižena modernizací.

 

Filmová sláva

 

Filmoví režiséři si oblíbili Locronan jako ideální místo pro natáčení historických filmů. Zástavba z období renesance skvěle posloužila jako kulisa Romanu Polanskému při natáčení filmu Tess. Až se budete dívat příště na film Tři mušketýry, možná se děj bude odehrávat právě v uličkách Locronanu.

 

Tipy od Cestomilů

Pokud se rozhodnete vesnici Locronan navštívit, určitě si přivstaňte, abyste dorazili mezi prvními návštěvníky. Vesnice se pomalu probouzí a vy si můžete vychutnat procházku tichými a malebnými uličkami. Zatoulejte se za katedrálu do zahrádky plné bujných keřů hortenzií. Jděte po ukazatelích ke kapli Notre-Dame de Bonne Nouvelle. Uchvátí vás mystická atmosféra kapličky s vodní plochou a typicky bretaňským křížem. Objevíte kouzelná zákoutí, tiché uličky, zelené oázy.

 

Až se vrátíte zpět na náměstí, katedrála už bude jistě otevřena. Nahlédněte dovnitř a nezapomeňte si na kazatelně prohlédnout příběh svatého Ronana. Naproti katedrále navštivte obchůdek s více jak sto druhy bretaňských piv a dalšími typickými delikatesami kraje. Po malé procházce se vždy hodí lehké občerstvení. V pekárně si kupte typický bretaňský zákusek far breton. Určitě ještě bude horký, právě vytažený z pece. 

 


Obrázek

Za tajemstvím Bretaně s věrkou

"Bretaň je pro mě naprosto mýtickým a neodolatelným krajem. Jakmile překročím pomyslnou hranici regionu, mám pocit, že se ocitám v naprosto jiné realitě. Mýty a legendy jsou tu stále ještě součástí běžného života. Drsná krajina mě dokáže pokaždé okouzlit. Nejraději se procházím mezi obřími balvany pobřeží Růžové žuly nebo stojím ve větru na mysu Raz a dívám se na nekonečný oceán."

 

 

Za tajemstvím Bretaně, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte kouzlo kraje opředeného řadou mýtů a legend. Vydejte se do přístavu Saint-Malo, za megalitickými stavbami v Carnacu a užijte si jedinečnou atmosféru Bretaně nabitou energií.

Známou i neznámou Bretaní, letecky

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi poznat známé i méně známé tváře Bretaně. Navštivte přístavní města, kamenné vesničky, farmu ústřic i pozůstatky dávných civilizací. Skvělá bretaňská gastronomie nebude chybět.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY