+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Odhalte málo známá místa královského sídla Versailles

Odhalte málo známá místa královského sídla Versailles
Zámek a zahrady ve Versailles by měl vidět každý, kdo zamíří do Paříže. Lesk a sláva tohoto překrásného královského sídla ohromuje lidstvo již po několik staletí a jeho obliba stále roste. Důkazem jsou desítky autobusů a zástupy lidí mířící k pokladně. Naše kroky dnes však minou dlouhou frontu do zámeckých interiérů i zámeckých zahrad s fontánami a rovnou zamíříme do míst, kde hledal úkryt král a kde i dnes jen výjimečně narazíme na podobné zvědavce jako my.

Velký Trianon a zahrady

Velký Trianon ve Versailles

Až na úplném konci versailleských zahrad, asi po 40 minutách chůze, dojdete k překrásné stavbě Velkého Trianonu. Malebný letohrádek byl postaven již za krále Ludvíka XIV. Původně porcelánová stavba měla sloužit k odpočinku králi, který utíkal z paláce Versailles před přísnou etiketou, dvořany i početnou královskou rodinou. Zde rozjímal v náručí své milenky Madame de Montespan. Poté co porcelán nevydržel náporu počasí byla na jeho místě vystavěna mramorová kopie. Po smrti Madame de Montespan sem Ludvík XIV. přivedl svou novou milenku Madame de Maintenon s níž prožil posledních 30 let svého života a uzavřel tajný sňatek. Za Velké francouzské revoluce byl Velký Trianon téměř zničen. Obnovit jej dal až Napoleon Bonaparte pro svou první manželku Marii Luisu. Trianon se stal jejich oblíbeným výletním místem.  Dnes je tato perla versailleských zahrad ukrytá za vysokými stromy královského lesoparku a zamíří sem jen zlomek turistů.

 

Interiér Velkého TrianonuJednopatrový palác s rovnou střechou skrytou za balustrádami je veřejnosti přístupný vždy od 11:00 hodiny. Jde o dílo dvorního architekta Julese Hardouina Mansarta. Ten vycházel při návrhu stavby z pokynů, které mu dal sám král Slunce Ludvík XIV. Osobně na výstavbu bedlivě dohlížel. Dnes uvnitř uvidíme krásně zařízené místnosti v empírovém stylu a  pozoruhodnou sbírku historických kočárů a povozů. Překrásně osázené a geometricky tvarované zahrady, které jsou součástí Velkého Trianonu, dnes navštíví jen málokdo. Místo je skutečnou oázou klidu a škála barevných květin má uklidňující charakter.

 

Doporučení Cestomilů: Hned na začátku versailleských zahrad je stanice vláčku, který jede až k Velkému Trianonu. Není sice zdarma, ale ušetří Vám energii i čas :-)

 

 

Malý Trianon a doména Marie Antoinetty

 

Jen pár desítek metrů od Velkého Trianonu dojdete k druhému letohrádku. Malý Trianon byl původně navržen pro milenku Ludvíka XV. Madame de Pompadour. Ta však zemřela ještě před jeho dokončením, a tak nakonec připadl další králově milence Madame du Barry. Po nástupu Ludvíka XVI. dostala malebný Doména Marie Antoinettyletohrádek darem královna Marie Antoinetta. Místo se pro ni stalo příjemným únikem z formálnosti královského dvora. V okolí Malého Trianonu nechala zbudovat malou vesničku nazývanou Hameau. Malebné selské domečky, mlýn, kvetoucí zahrádky, domací zvířata a nádherná příroda byly pravým opakem naškrobené krásy versailleského dvora. Královna si zde spolu se svými dětmi a přáteli vychutnávala potěšení z jednoduchého selského života. Převlečeni za sedláky okopávali malé zahrádky, organizovali pikniky, hráli divadlo a hry.

 

My dnes můžeme při prohlídce interiérů Malého Trianonu obdivovat krásný nábytek a zařízení v ladném barokním stylu. Vesnička Marie Antoinetty je pak potěchou pro oko.

 

Doporučení Cestomilů: Posaďte se na dřevěné lavičce a užijte si osamotě nerušenou atmosféru idylického venkova. Pohled na zeleň je blahodárný pro oči i duši.

 

Míčovna ve VersaillesMíčovna ve Versailles

Vydáte-li se na procházku městem Versailles, narazíte v ulici Rue du Jeu de Paume na budovu staré míčovny. Budova byla vystavěna v 17. století pro potřeby dvora. Šlechta zde již v té době hrála rozmanité míčové hry mezi jinými i tzv. Paume, což byl předchůdce dnešního tenisu. V roce 1789 se zde odehrála tzv. Míčová přísaha. Více jak polovina poslanců poslanecké sněmovny se zde sešla a slíbila si, že se nerozdělí, dokud nevytvoří francouzskou ústavu. Byl to začátek Francouzské revoluce. Dnes je v míčovně umístěno muzeum věnované právě omomu revolučnímu století.

 

Trhy ve Versailles

 Každou sobotu a neděli se poměrně klidné náměstí mění v mumraj. V kamenných tržních budovách i kolem řady stánků se proplétají lidé s košíky a nakupují čerstvé potraviny na svátční oběd. Vyzrélé ovoce, krásně uspořádaná zelenina, stovky smradlavých sýrů, sušené salámy, čerstvé ryby a další pochutiny lákají k nakupu každého kolemjdoucího. A přestože jsou zde ceny vyšší než v supermarketu, sotva se tudy propletete. Tržní náměstí je lemováno kavárnami a restauracemi s nabídkou tradičních francouzských specialit.

 

Doporučení Cestomilů: Zajděte si na oběd do normandské restaurace. Slané i sladké palačinky Vás zasytí a potěší Vaše chuťové pohárky.

 

Zeleninová zahrada ve VersaillesZeleninová zahrada ve Versailles

Nedaleko od míčovny a kostela sv. Ludvíka  najdete mimo jiné také zeleninovou zahradu Potager du Roy, která kombinuje ovocné dřeviny a zeleninové druhy na ploše tří hektarů a je jednou z nejpropracovanějších zeleninových zahrad. Dnes je přístupná veřejnosti, která zde může obdivovat krásné zeleninové záhony.

 

 

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte impozantní Eiffelovu věž, jedinéčné sbírky muzea Louvre a pompézní zámek Versailles. Umělecká atmoféra Montmartru i tradiční kuchyně nebudou chybět. 

 

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříž s průvodcem! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu.

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte Paříž s Muzeum Passem. Poznejte interiéry nejkrásnějších pařížských staveb, užijte si velkolepý ohňostroj ve Versailles a ochutnejte tradiční kuchyni.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Odhalte kouzlo Paříže s průvodcem a navštivte největší francouzské klenoty - muzeum Louvre, zámek Vaux-le-Vicomte a renesanční poklad, zámek Fontainebleau.

Paříží jako Pařížan, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se na procházku Paříží stylově, jako Pařížan. S průvodcem navštívíte ta nejkrásnější místa, projdete se obchodními pasážemi, poznáte stylové kavárničky a restaurace a zaposloucháte se do líbezných tónů šansonů.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Paříž a vinobraní, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si jedinečné okamžiky během oslav vinobraní na Montmartru, ochutnejte regionální francouzská vína a s průvodcem objevte kouzlo Paříže a zámku ve Versailles.

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si nádhernou vánoční výzdobu, stylové adventní trhy, ochutnejte raclette i tradiční cibulačku a nechte se unést pompézností Louvru a Versailles.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Ochutnejte stovky vín z různých oblastí Francie na festivalu vín v Paříži. Večerní projížďka lodí, vánoční výzdoba s advetními trhy a výstup na Eiffelovu věž budou příjemným zpestřením. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY