Největším tajemstvím provensálské kuchyně je čerstvost. Čerstvé maso, zelenina, ovoce a bylinky zakoupené ráno na trhu jsou těmi nejlepšími in grediencemi každého provensálského kuchaře.
Dalším tajemstvím je trpělivost. Víno i sýry potřebují čas, aby uzrály a po pár týdnech nebo letech čekání potěšily naše chuťové pohárky. K masu se přistupuje podobně. Napřed se naloží a poté je dlouho pomalu dusí. Proto i z méně výběrových kousků masa dokáží Provensálci vykouzlit pokrm, ze kterého se Vám udělají boule za ušima 🙂
Jedno z klíčových tajemství představuje spousta čerstvých i sušených bylinek! V úplně každém pokrmu naleznete směs intenzivních vůní, která dává jídlu tu správnou chuť. Bylinky kuchaři různě nakládají v oleji, octu či vínu a používají je k marinování, pečení, vaření i dochucování.
Provensálskou kuchyni můžeme rozdělit podle ročních období. V létě si například místní dopřávají lehké pokrmy v podobě velkých salátů, ryb a čerstvých plodů moře. K salátům Vám často nabídnou skvělou česnekovou majonézu aïoli. V zimě se naopak uchylují ke kuchyni velmi vydatné. V jídelníčku proto nechybí zvěřina, různé druhy pernaté zvěře nebo králíci.
K jídlu patří neodmyslitelně víno. Francouzi vybírají víno vždy podle objednaného jídla. V létě se situace dá velice elegantně vyřešit některým z lehčích růžových vín. Pokud máte rádi červené, doporučujeme ochutnat jednu ze značek ze světoznámé oblasti Châteauneuf-du-Pape, případně z oblasti Côte du Rhône. Před jídlem samozřejmě nesmí chybět nejoblíbenější aperitiv této oblasti. Prakticky to znamená, že ve sklenici dostanete pastis. Po jídle se pak na vytrávení skvěle hodí místní pálenka marc.
Mezi speciality Provence patří olivy. První olivovníky zde začali pěstovat již staří Řekové. Teplé a suché klima je pro ně ideální a i dnes je vidět, že se jim v tomto francouzském regionu výborně daří. Olivy se tradičně podávají k aperitivu, přidávají se do omáček, salátů a používají se rovněž při výrobě octu a majonézy.
Snad nejtypičtějšími produkty z oliv jsou oleje a tapenády. Za studena lisované olivové oleje se tradičně přidávají zejména do salátů z čerstvé zeleniny. Olivové tapenády, tedy pasty z drcených oliv se zase výborně hodí k čerstvé bagetě jako chuťovka k aperitivu.
Pokud byste měli chuť na něco opravdu typického provensálského, zkuste marseillskou bouillabaise. Pod tímto názvem se skrývá hustá polévka z několika druhů ryb (ropušnice, mník, štítník), která je podávána s ostrou pastou rouille. Chcete-li objevovat další chutě, vyzkoušejte třeba některé z mnoha menu nabízejících ochutnávku nejrůznějších mořských plodů.
V provensálské kuchyni nechybí pochopitelně ani sýry. Přímo v Provence se vyrábí známý kozí sýr Banon s ochrannou známkou původu. Zraje zabalený v kaštanových listech, v nichž jej naleznete i na pultech místních obchodníků.
Salát z Nice
(listový salát kombinovaný s rajčaty, vajíčkem, tuňákem a ančovičkami, ozdobený černými olivami a proužky cibule)
Vařené slávky
(slávky vařené s různými příchutěmi – na víně, se šalotkou, smetanové)
Polévka s pistou
(zeleninová polévka s pastou z bazalky, česneku a olivového oleje)
Rozpečený kozí sýr na toastu
—————-
Bouillabaise
(rybí specialita z Marseille vařená z několika druhů ryb)
Dušené maso po provensálsku
(hovězí, telecí, býčí, popř. jehněčí maso dlouho dušené v marinádě z červeného vína)
Nákyp z tresky se salátem
(treska rozmačkaná s olejem, smetanou, česnekem a bramborem)
Zapečená zeleninová mísa
(cukety, rajčata, lilek, cibule zapečená na kozím sýru s bylinkami)
—————
Crème caramel
(vaječný krém s karamelovou polevou)
Jablečný koláč
Citronový koláč
Mandlový dort se šlehačkou
—————
Dobrou chuť Vám přejí Cestomilové !
Sdílejte ho se svými přáteli
Poznejte oblast Camargue, která se zcela vymyká obrázku, který si většina z nás utvořila o regionu Provence. V této jedinečné lokalitě najdeme místní bílé koně, černé býky, růžové plameňáky, bílou mořskou sůl i výbornou rýži, šedé písečné víno a také dlouhé písečné pláže.