Město Bordeaux ležící v jihozápadní Francii u ústí řeky Garonny do Atlantického oceánu je hlavním městem regionu Akvitánie. Jeho dlouhá a pohnutá historie v něm zanechala nesmazatelné stopy. V době panování francouzského krále Ludvíka XIV., známého více jako král Slunce, přístavní město rozkvetlo. Výsledkem jsou dodnes zachovalá rozlehlá náměstí a výstavní domy, díky kterým se Bordeaux zařadilo na seznam památek UNESCO. Málokdo ví, že baron Haussmann, který měl v 19. století na starost úplnou přestavbu Paříže, se inspiroval právě zde, v Bordeaux.
Staré město na západním břehu řeky Garonny je ideálním místem k romantickým procházkám. Nabízí nejen úchvatný pohled na průčelí domů, ale i rozmanité fontány a celou řadu kaváren. Vydáte-li se odtud na náměstí Espalande des Quinconces, určitě neuděláte chybu. Jde o největší náměstí v západní Evropě. Dominuje mu Památník girondistů, tedy liberálních bojovníků Velké francouzské revoluce. Další významnou budovou v Bordeaux je Velké divadlo (Grand Théâtre) s překrásným klasicistním průčelím. Jen pár kroků od něj začíná ulice Sainte-Cathrine, nejdelší nákupní ulice ve městě. Na typické francouzské trhy narazíte u kostela Saint-Michel. Ovoce a zelenina, ryby, sýry a maso lákají svou čerstvostí i vůní.
Máte-li chuť na vyhlášenou místní kuchyni, stačí si vybrat z široké nabídky restaurací. Doporučujeme ochutnat tradiční kachní fois gras s vinnou omáčkou a hrozny nebo holubí ragú.
Nábřeží řeky Garonny každoročně v červnu ožívá svátkem vína. Velkolepé oslavy, barevné průvody a desítky stánků s vínem vtáhnou do dění i kolemjdoucího turistu. Pokud tedy patříte mezi milovníky francouzského vína, pak určitě neváhejte a vydejte se do Bordeaux!
Víno v oblasti Bordeaux se pěstovalo již za dob Římanů, kteří Akvitánii ovládali. Významněji se však zapsala do historie až ve 12. století. V té době se francouzská královna Eleonora Akvitánská podruhé provdala, tentokrát za anglického panovníka Jindřicha II. Plantageneta. A právě Angličané si velice oblíbili místní červené víno a začali jej vyvážet do Anglie. Klasifikace z roku 1855 rozdělila vína do pěti tříd. Kritériem pro sestavení tohoto žebříčku byly ceny, za které se vína prodávala na aukcích v předchozích letech. A přestože v Bordeaux narazíme na bezmála 30 tisíc vinařství a Châteaux, která vyprodukují okolo 5,5 milionů hektolitrů vína, tak jen 3% z této produkce jsou vína řazená do klasifikace z roku 1855. A právě tato velká vína zajistila kraji Bordeaux slávu a uznání po celém světě.
Na vinice v Bordeaux narazíte úplně všude. Proto jsme pro Vás vybrali ty nejvyhlášenější. Oblast Pauillac v blízkosti kanálu du Midi je snad nejlepší apelací v Bordeaux. Narazíme zde na 18 Grand Cru Classé vín, což je 80 % z celkové produkce. Lákají-li Vás tato nejprestižnější vína, pak se vydejte na degustaci do vinařství Château Lafite, Château Latour nebo Château Mouton-Rothschield. Cena degustace většinou odpovídá prestiži daného Château a pohybuje se okolo 40 – 50 EUR. Rezervace je nutná vždy a to poměrně dlouho dopředu. Navštívit tato vinařství se ovšem vyplatí i bez ochutnávky. Krásné zámečky uprostřed dokonale upravených parků stojí minimálně za pár krásných fotografií a za větu – „byli jsme tady!“
Oblast Saint-Émilion a stejnojmenné městečko Vás zaměstnají na celý den. Lahodná vína pěstovaná na čtyřech typech podloží můžete ochutnat buď přímo ve vinařstvích nebo v některém z Maison du vin, kterých je v celém regionu Bordeaux nespočet. Městečko Saint-Émilion s historií sahající až do antiky se dokonce zapsalo i na seznam památek UNESCO a to díky dochovaným románským stavbám.
Téměř každé vinařství nabízí možnost degustace a prohlídky sklepů. Bez toho by ani návštěva tak vyhlášeného vinařského regionu nebyla možná. A pokud Vás putování za vínem omrzí, region Akvitánie nabízí řadu dalších atrakcí, které Vás určitě budou zajímat. Co si vyjít na největší písečnou dunu v Evropě nebo ochutnat čerstvé ústřice v bazénu Arcachon?
Na pobřeží Atlantského oceánu najdete jedinečný přírodní úkaz v podobě největší pohybující se písečné duny v Evropě. Dune du Pilat nebo také Dune du Pyla leží v oblasti Gaskoňska. Z jedné strany je obklopena hustým lesem, z druhé je lemována plážemi Stříbrného pobřeží. V současné době se její výška pohybuje okolo 110 metrů, ale tento údaj se velmi často mění. Na délku měří duna 2,9 kilometrů a je tvořena 55 miliony metry kubickými písku.
Pokud sem zavítáte, určitě vystoupejte až na vrchol a užijte si výhled na moře, do vnitrozemí i na bazén Arcachon, v němž se chovají ústřice. Duna Pyla se stala také oblíbeným místem paraglydistů. Ti využívají silného vzdušného proudění a plachtí z vrcholu duny směrem k moři. Není lepšího momentu, než když se slunce sklání k obzoru, vy sedíte na obrovské hromadě písku a vychutnáváte si jedinečnost momentu.
Bazén Arcachon leží na pobřeží Atlantského oceánu zhruba 70 kilometrů jihozápadně od Bordeaux. Od moře jej odděluje pás pevniny s několika vesnicemi. Bazén se stal ideálním místem pro farmy s ústřicemi. V malé vesnici Piraillan se vedle přístavu nachází čtvrť dřevěných domků zvaných cabane. V některých místní bydlí, v jiných se nachází restaurace nabízející ty nejčerstvější ústřice. Řada přístřešků slouží především jako místa zpracování ústřic. Zdejší chovatelé zde své poklady čistí, třídí podle velikosti a připravují na export. Pokud sem zavítáte, určitě budete moci ochutnat. Ústřice lze zakoupit přímo od chovatele a to za jedinečnou cenu. Dopřejte si chvilku, usedněte na terase jedné z restaurací a ochutnejte afrodiziakální specialitu s vychlazeným bílým vínem místního původu!
Sdílejte ho se svými přáteli
Co vás napadne, když se řekne francouzské víno? Většinu lidí na celém světě jako první napadne Bordeaux. Nejlepší víno na světě pojmenované podle stejnojmenného města v jihozápadní Francii. Inu, není to jen tak lecjaké víno. Vinice, na nichž se toto víno pěstuje, patří k těm nejslavnějším a největším na světě. A aby toho nebylo málo, patří zároveň i k těm nejstarším, jelikož pochází již z 8. století.