Termín a cena na vyžádání
Setkání naší cestovatelské skupiny na letišti ve večerních hodinách, odbavení, přílet do Gruzie a přejezd soukromým transferem na hotel v Tbilisi. Díky malé skupince okolo 12 osob si poznávání Gruzie a Ázerbajdžánu opravdu užijete.
Program bude přizpůsoben letovému řádu.
Po snídani nás čeká procházka současným hlavním městem Gruzie Tbilisi. Stará část je unikátní svojí architekturou, mnoha místními trhy, barevnými uličkami i pevnostmi s krásnými výhledy. Projdeme se ke Starým sirným lázním, k vodopádům nedaleko botanické zahrady a ke Katedrále Nejsvětější Trojice, která nás upoutá svou monumentálností. Ve světovém měřítku se řadí na třetí místo mezi ortodoxními kostely a na první místo v Gruzii. O náboženské tolerantnosti svědčí gruzínsko-arménské kostely stojící po boku islámské mešity. Lanovkou vyjedeme k pevnosti Narrikala zbudované ve 4. století, odkud se nám naskytnou nádherné výhledy na celé město. Závěrem zavítáme na oblíbenou ulici Shardeni s populárními kavárnami, bary a uměleckými galeriemi a také na Avenue Rustaveli lemovanou tbiliskou budovou Opery, Baletu, Parlamentu a divadla Rustaveli.
Odpoledne se vydáme do jednoho z nejstarších gruzínským měst, do Mtskhety (UNESCO). Ta byla po dlouhých osm století hlavním městem Gruzínského království. Dodnes platí za duchovní centrum země. Za vidění stojí pravoslavný kostel Džvari hrdě se tyčící nad městem a výjimečná katedrála Svetitskhoveli z 11. století, jež byla po dobu několika staletí korunovačním a pohřebním místem gruzínských monarchů.
K večeru zamíříme do místní restaurace a ochutnáme vyhlášené gruzínské speciality.
Po snídani nás čeká cesta do Ázerbájdžánu. Po přejezdu hranic se setkáme s místním průvodcem a vyrazíme do historického města Şəki. Po vynikajícím obědě si toto významné místo prohlédneme. Uvidíme městskou pevnost i karavanseráj neboli orientální hostinec, který dnes slouží jako hotel. Největší atrakcí je však Palác chánů pocházející z 18. století. Obdivovat budeme i stánky místních řemeslníků jako např. výrobců tradičních vitráží shebeke, prodejců výšivek a hedvábí, kloboučníků či hrnčířů. Chybět nebudou ani obchody se suvenýry.
Odpoledne přejedeme do vesnice Kish obklopené horami. Prohlédneme si zdejší chrám z 5. století, kterému se říká „Matka kostelů“.
Večer si zajdeme do místní restaurace na večeři, kde si při Masterclass vyzkoušíme přípravu tradiční baklavy.
Po snídani se vydáme do regionu Gabala, kde se v minulosti nacházelo centrum Kavkazské Albánie. Cestou navštívíme vesnici Nij, která ukrývá starobylý albánský kostel, který dnes využívá křesťanská komunita etnických Udinů.
Další zastávkou bude vinařství Aspi, kde ochutnáme místní víno Savalan a seznámíme se s historií výroby vína ve zdejším kraji.
Odpoledne se vrátíme zpět do Şəki a zúčastníme se Masterclass výroby tradičního pokrmu qutab, který připomíná slanou palačinku.
Po snídani přejedeme zpět do Gruzie, kde navštívíme romantické město Telavi. Město se nachází ve vinařské oblasti Kachetie, které se často přezdívá gruzínské Toskánsko.
Po obědě v místní restauraci nás uchvátí zdejší barevné ulice vyzařující auru klidu a romantiky. Projdeme se kolem kostela Nejsvětější trojice ze 6. století a zastavíme se u pevnosti Batonis Ciche, nejlépe zachovalého středověkého paláce v celé Gruzii. Odpočineme si na hlavním náměstí, kde se nachází přibližně 900 let starý platan, který je jedním z Gruzínských národních symbolů.
Během dne budeme mít rovněž příležitost náhlednou do tajů gruzínské kuchyně a ochutnat zdejší světoznámá jídla.
Po snídani navštívíme město Tsinandali, které je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Gruzii. Prozkoumáme muzeum Tsinandali, komplex s barevnými domy, bohatou historií a udržovanými zahradami. Tento komplex byl postaven na popud prince Alexandra Chavchavadze a datuje se do 19. století. V zahradách se nachází také ulička lásky, kterou by měli milenci podle pověsti projít se zavřenýma očima, aby byl jejich společný život šťastný.
S regionem Kachetie je neodmyslitelně spojená výroba vína. Mimo jiné budeme mít možnost seznámit se s tradiční nádobou na výrobu vína kvevri. Tradiční gruzínský způsob výroby vína je dokonce zapsán v UNESCO. I proto si nenecháme ujít degustaci místního vína ve starém, historickém vinařství v Tsinandali, která se stane nezapomenutelným zážitkem.
Následně přejedeme do kláštera Ikalto založeného v 6. století. Později se místo stalo duchovním a vzdělávacím centrem východní Gruzie. Poslední zastávkou bude klášter Alaverdi. Zdejší katedrála je dokonce druhou nejvyšší náboženskou stavbou v Gruzii a výhled od ní Vás naprosto okouzlí.
Po snídani se vydáme do jednoho z nejznámějších historických měst v zemi do Gori. V rodném městě Stalina si prohlédneme Stalinovo muzeum, kde se dozvíme mnoho nejen o Stalinovi samotném, ale také o Sovětském svazu.
Poté se přesuneme do Uplistsikhe (UNESCO), antického a zároveň středověkého jeskynního města ležícího na skalním masivu nad řekou Mtkvari. Město připomíná architekturu anatolijských a iránských skalních měst a ukazuje souznění pohanské a křesťanské architektury. V minulosti bylo velmi důležitým politickým i náboženským střediskem, bohužel ve 13. století jej zničil nájezd Mongolů.
V podvečer se vrátíme do Tbilisi, kde si vychutnáme večeři v místní restauraci.
Zavolejte nám rovnou na číslo
Nebo nám napište dotaz