+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Jak je to s doklady a se zavazadly do letadla

Doklady na cestu

Pokud jste občanem členského státu Evropské Unie a chystáte se na cestu v rámci Schengenského prostoru, tedy např. do Francie, Itálie, Španělska nebo do Portugalska, stačí Vám na cestu platný občanský průkaz. Do Velké Británie a dalších států, které jsou mimo Schengen je nutný platný pas.

 

Mimo Evropu je zapotřebí platný pas a do určených zemí i cestovní vízum. V případě ESTA karty nebo víza musí být pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu do České republiky.

 

V případě, že nejste příslušníkem státu EU, případně v rámci EU máte jen trvalý pobyt, pak se na doklady, případně víza, informujte přímo na Vaší ambasádě.

Obrázek

 

Příruční zavazadlo

Jde o zavazadlo, které budete mít tzv. v ruce a se kterým budete nastupovat do letadla. Nebudete ho proto nikde na přepážce u odbavení odevzdávat. Výhodou tohoto typu zavazadla je, že za něj nic neplatíte, nevýhodou je jeho nízká hmotnost (nejčastěji 10 kg) a omezené rozměry (nejčastěji 50 x 40 x 20 cm - dle podmínek letecké společnosti).

 

Příruční zavazadlo nesmí obsahovat následující předměty: ostré předměty jako nůžky, nože, skládací nožíky, dokonce ani pilníky a nůžky na manikůru. Vyloučeny jsou také trekingové hole s kovovou špičkou, pinzety, žiletky, konzervy. Tekutiny smíte mít pouze ve 100 ml lahvičkách, maximálně však do 10 kusů. Za tekutiny jsou považovány také spreje, gely, krémy a některé druhy sýrů. Všechny tyto lahvičky mějte prosím umístěny v uzavíratelném igelitovém pytlíku.

 

Trekingové hole můžete mít pouze v případě, že mají gumový hrot a vejdou se Vám do příručního zavazadla.

 

Přibalit si ale určitě můžete: léky do 100 ml (nad 100 ml je potřeba potvrzení lékaře), pití pro miminka v lahvičce, elektroniku (notebook, mobil, tablet, čtečku, foťák), paštiky v měkkém obalu, sendviče, skládací deštník, apod.

 

Budete-li si do letadla brát svačinku, pak obložený chléb určitě není problém.

Obrázek

 

Odbavované zavazadlo

Jde o zavazadlo, které bude odbaveno do podpalubí letadla. Na odletové přepážce Vám jej při vystavování letenky vezmou a setkáte se s ním opět až v cílové destinaci. Doporučujeme jej proto dobře označit Vaším jménem a adresou, ideálně také uzamknout.

 

Hmotnost takového zavazadla je opět dána leteckou společností a pohybuje se od 15 kg do 32 kg. 

 

Zabalit si do něj můžete úplně cokoliv - tedy s výjimkou výbušnin, střených zbraní, apod.

Obrázek

 

 

 

Informace o přesné velikosti a hmotnosti příručního i odbavovaného zavazadla od nás obdržíte v cestovních pokynech 10 dní před zájezdem.