+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Versailles, honosné sídlo králů nebylo k životu

Versailles, honosné sídlo králů nebylo k životu
Zámek ve Versailles patří k těm největším a nejkrásnějším zámkům na světě. Jeho výstavbu započal v 17. století "král Slunce" Ludvík XIV. a trvalo takřka 50 let, než byl dokončen. Pravdou však je, že nic není tak, jak se zdá a co na první pohled může vypadat honosně a velkolepě, nemusí mít v reálu s pohodlným životem nic společného.

Počátky zámku Versailles

Zámek ve Versailles vznikl rozšířením původního loveckého zámečku, který zde vystavěl otec Ludvíka XIV., Ludvík XIII. Lovecký zámeček nebyl nikterak výjimečný a nutno říct, že ani prostředí nebylo zrovna pohostinné. Všude kolem byly jen samé lesy a močály. Ludvík však zdejší prostředí miloval a navíc byl zámeček v dostatečné vzdálenosti od zrádnosti pařížské šlechty.

 

A jak mělo sídlo mocného krále vypadat? Inspiraci získal Ludvík při návštěvě svého ministra financí Nicolase Fouqueta. Ten se chtěl svému mocnáři pochlubit novým sídlem Vaux-le-Vicomte nedaleko Paříže a těžce na to doplatil. Byl doživotně uvězněn a zámek zkonfiskoval král. Mít krásnější obydlí než sám panovník byla opravdu drzost. A otázkou je, zda i finance na stavbu nešly ze státní pokladny.

 

Na výstavbu Versailles si Ludvík pozval jen ty nejlepší řemeslníky a architekty své doby.

Na stavbě pracovalo asi 35 tisíc dělníků a pod jejich rukama vznikal postupně komplex

o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních. Stovky místností zdobených zlatem, benátskými zrcadly a nejdražšími tapetami měly ubytovat nejen početnou královskou rodinu, ale i celou francouzskou šlechtu, celkem asi 2 tisíce lidí. Král chtěl mít veškerou šlechtu pod kontrolou a nejlepším způsobem bylo nastěhovat si je do vlastního zámku. 

 

Nikdo dodnes neví, kolik ve skutečnosti Ludvíka stavba Versailles stála, protože pro jistotu všechny účty pálil. Věděl moc dobře, co by se stalo, kdyby se lid dozvěděl, kolik peněz se odčerpalo ze státní pokladny.  

 

Původní lovecký zámeček je centrální částí komplexu Versailles

 

Versaillské zahrady

Na zahradách si dal Ludvík obzvláště záležet. Rozkládají se na více než 800 hektarech

a najdete v nich 250 tisíc stromů, dva obrovské vodní kanály a promenádu dlouhou téměř kilometr. Každý kout zdobí fontány, novinka Ludvíkovy doby, velké množství soch a sousoší. Vše je symetrické a šlechtěné. Zahrady měly sloužit k procházkám šlechty, k hrám, piknikům, plesům s ohňostroji a k projížďkám na loďkách. Fontány ovšem stříkaly pouze když procházel král. Jejich provoz byl tak finančně náročný a složitý, že i dnes je uvidíte

v provozu jen opravdu výjimečně.

 

Zahrady ve Versailles s orangerií

 

O čem se však příliš nemluví

I když je zámek ve Versailles ohromně okázalý a inspiroval i další země ve výstavbě podobných staveb, život na něm nebyl ve skutečnosti zas tak idylický a přepychový, jak by se mohlo zdát. Jelikož zde žilo okolo 2 tisíc lidí, měla každá šlechtická rodina k dispozici dva až tři pokoje. O moc lépe na tom nebyl ani sám král s rodinou, který měl však útočiště

v nedalekých trianonech. V zámeckých místnostech bylo v zimě chladno. Spoustou oken protahovalo. V létě tu pro změnu pražilo slunce a nedalo se vydržet. Jelikož navíc zámek stál v místě bývalých močálů a zdejší hygiena byla mizerná, všude okolo se nesl nepříjemný zápach a otravný hmyz. Paruky se tu nenosily pro parádu, ale aby se zakryly mastné vlasy. Nikdo se tu neobešel bez vlastního drbátka proti vším. S hmyzem tu měli obyvatelé zámku tak velké obtíže, že zdejším krejčím nezbylo nic jiného, než vymyslet speciální barvu, která by dokázala maskovat obtěžující hmyz, jenž neustále lezl a sápal se na dvořany. 

 

S hygienou to bylo ve Versailles také na štíru. V celém areálu nebyly toalety, takže poddaní zcela běžně vykonávali svou potřebu v zahradách mezi sochami nebo do nočníků. Dámy měly dokonce povoleno ulevit si přímo na tanečním parketu. Služebnictvo bydlelo v malých pokojíčcích, které byly tak nízké, že v nich nemohli ani stát. Proto většinu času trávili dvořané v rozlehlých zahradách. 

 

 

Versailles dnes

Dnes je zámecký komplex Versailles obklopen zhruba 20 tisícovým městem, do kterého se dostanete poměrně snadno a rychle z Paříže vlakem RER nebo autobusem. Zámek

ve Versailles je otevřen po celý týden, kromě pondělí a mimo hlavní francouzské svátky,

od 9. hodin.  Bez průvodce si v zámku můžete prohlédnout Velké komnaty, Zrcadlovou galerii, Galerii bitev a obrazovou galerii. Vstup pro osoby mladší 18 let a pro návštěvníky

z Evropské unie je do 26 let zdarma. Jinak za vstup do zámku zaplatíte 18 EUR.

 

Uvnitř zámku už připomínají zašlou slávu Burbonů jen nástěnné malby, tapety a pár kusů nábytku. Vše bylo za velké francouzské revoluce buďto zničeno nebo rozkradeno a tak nezbývá než zapojit pořádný kus fantazie.

 

 

Obrázek

Cestomilka Jana o zámku Versailles

 

"Pokud vyrazíte do Paříže, určitě nevynechejte návštěvu Versailles. Nádherné zahrady s fontánami, projížďka lodí po Velkém kanále, procházka doménou Marie Antoinetty a honosné interiéry zámku Vám zaberou celý den. Oběd si pak dejte na místních trzích a čas si nechejte i na prohlídku tohoto krásného města."

 

 

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte impozantní Eiffelovu věž, jedinéčné sbírky muzea Louvre a pompézní zámek Versailles. Umělecká atmoféra Montmartru i tradiční kuchyně nebudou chybět. 

 

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříž s průvodcem! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte Paříž s Muzeum Passem. Poznejte interiéry nejkrásnějších pařížských staveb, užijte si velkolepý ohňostroj ve Versailles a ochutnejte tradiční kuchyni.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Odhalte kouzlo Paříže s průvodcem a navštivte největší francouzské klenoty - muzeum Louvre, zámek Vaux-le-Vicomte a renesanční poklad, zámek Fontainebleau.

Paříží jako Pařížan, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se na procházku Paříží stylově, jako Pařížan. S průvodcem navštívíte ta nejkrásnější místa, projdete se obchodními pasážemi, poznáte stylové kavárničky a restaurace a zaposloucháte se do líbezných tónů šansonů.

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Paříž a vinobraní, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si jedinečné okamžiky během oslav vinobraní na Montmartru, ochutnejte regionální francouzská vína a s průvodcem objevte kouzlo Paříže a zámku ve Versailles.

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si nádhernou vánoční výzdobu, stylové adventní trhy, ochutnejte raclette i tradiční cibulačku a nechte se unést pompézností Louvru a Versailles.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Ochutnejte stovky vín z různých oblastí Francie na festivalu vín v Paříži. Večerní projížďka lodí, vánoční výzdoba s advetními trhy a výstup na Eiffelovu věž budou příjemným zpestřením. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY