+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Tajemné podzemí v Paříži skrývá největší kostnici světa

Tajemné podzemí v Paříži skrývá největší kostnici světa
Většina turistů z celého světa míří do Paříže, aby spatřili Eiffelovu věž a katedrálu Notre Dame a přitom si ani nevšimne malé, celkem nezajímavé budky stojící uprostřed náměstí Place Denfert-Rochereau. Snad jen, že u ní po šest dnů v týdnu stojí dlouhá fronta podivínů.

Nejde však o podivíny v pravém slova smyslu, ale o znalé Paříže, jež ví, že se v této poměrně nenápadné budce nachází vstup do jedinečného pařížského podzemí. Zajímavé na celé skutečnosti je, že přestože pařížské podzemí proslavil Victor Hugo ve svém románu Bídníci, stále o něm neví ani spousta Pařížanů.

 

Největší kostnice na světě

Katakomby v Paříži začaly vznikat již ve starověku, kdy tu Římané začali těžit kameny asi ve dvaceti metrové hloubce pod městem. Ty nejstarší chodby vzniklé z původních kamenolomů způsobily v 11. - 13. století dokonce zřícení některých městských budov. Dnes je toto místo označováno za jedno z nejponurejších a nejděsivějších na světě. Ptáte se proč? Nachází se zde ta největší kostnice na světě. Tvoří ji kosterní ostatky několika milionů lidí.

 

Do kostnice smí denně kvůli vysoké vlhkosti vstoupit jen pár set lidí.

 

Jak se kosterní pozůstatky do podzemí dostaly?

Už ke konci 18. století se Paříž potýkala s ošemetným problémem, spojený s nedostatkem hřbitovů a faktem, že jich bylo i dost zrušeno. Pozemky řady hřbitovů ustoupily nové městské zástavbě. Negativní vliv na danou situaci měly i morové epidemie.

 

Pařížané si však vzpomněli na své prastaré podzemí, vysvětili jej a pozvolna sem začali snášet lidské ostatky ze zrušených hřbitovů. V průběhu následujících 30 let zde bylo uloženo na 6 milionů ostatků lidí.

 

Největší podíl kosterních ostatků pocházel z tzv. hřbitova neviňátek (pojmenován podle kašny neviňátek, která stála na rohu hřbitova a kde matky odkládaly novorozence, o které se nemohly postarat). Pro představu, jak ohromný hřbitov to byl, uvedeme pár čísel. Byly zde sváženy ostatky z 19 okolních kostelů,  na 50 000 obětí moru, tisíce obětí z Bartolomějské noci a stovky neznámých těl. Celkem tu bylo pochováno asi 2 miliony lidí a hloubka zdejších hrobů místy dosahovala až 10 metrů.

 

Potom, co se v roce 1780 zřítila zeď, která oddělovala hřbitov neviňátek od okolních domů a sklepů, přikázala vláda přenést ostatky právě do oněch bývalých kamenolomů. Kosti byly předem dezinfikovány a opatrně uloženy do útvarů znázorňující nejrůznější křesťanské symboly. Povětšinou tu jsou sice pohřbeni chudí lidé, ale najdeme zde i slavná jména jako Georges Jacques Danton, Antoine Laurent de Lavoisier, Francois Marie Isidore de Robespierre, Blaise Pascal a další.

 

Bylo to skutečně rafinované řešení rozrůstající Paříže. Metropole se tak zbavila hygienického rizika, jež přeplněné hřbitovy v té době představovaly.

 

V konečném výsledku dnes mají katakomby na 190 kilometrů, přičemž široké veřejnosti jsou zpřístupněny pouhé 2 kilometry, které každoročně navštíví zhruba 200 000 zvědavců. 

Lebky a kosti lemují chodby až k východu z katakomb na Rue Rémy-Dumontel.

 

Cesta do pařížských katakomb

Pakliže se chcete do katakomb podívat, je nutné přijít včas. S ohledem na vlhkost se do chodeb pouští pomalu a jen omezené množství lidí. Po zaplacení vstupného v budce na Place Denfert-Rochereau sestoupíte do podzemí po 130 točitých schodech, které bývají mnohdy pěkně mokré a kluzké. Na začátku cesty najdete i několik štítků psaných ve francouzštině, které přibližují historii místa. Katakomby se nachází pod metrem. Je tu pěkně chladno (je zde stabilní teplota, která se pohybuje okolo 10 stupňů Celsia), pořádná tma a také vysoká vlhkost, která je spojena s těžkým a poněkud zatuchlým vzduchem. Před vstupem do pařížského podzemí se proto vybavte bundou a pevnou obuví.

 

Přístup do katakomb

Katakomby v Paříži můžete navštívit každý den od úterý do neděle, přičemž tu je otevřeno od 10. hodin do 20.30 hodin. Poslední vstup je v 19.30.

 

Počet návštěvníků na jeden vstup je omezen (maximum je 200 lidí). Doba prohlídky trvá zhruba jednu hodinu. Prohlídka rovněž není určena zvířatům a nevhodná je rovněž pro osoby se srdečními a dýchacími obtížemi, malé děti, nervově labilní, lidi s klaustrofobií a osoby s omezenou pohyblivostí a orientací. Dětem mladší 14 let je vstup umožněn pouze v doprovodu dospělé osoby. Při koupi lístků online ušetříte čas při čekání v dlouhé frontě. Cena prohlídky s audio průvodcem se pohybuje okolo 27 EUR. Děti ve věku od 4-17 let bez audio průvodce platí jen 5 EUR. Lístek bez průvodce stojí 12 euro a zlevněné vstupné (velké rodiny, lidi od 16 do 26 let) stojí 10 Eur.

 

Obrázek

Cestomilka Katka o pařížském podzemí

 

"V Paříži je řada míst, která budí respekt a pařížské podzemí s katakombami je jedním z nich. Příběhy milionů lidí, kteří jsou zde uloženi se tísní v malém prostoru chodby, která se zdá nekonečná. A mezi tím vším procházíte Vy."

 

 

 

Nechte se inspirovat Paříží

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte impozantní Eiffelovu věž, jedinéčné sbírky muzea Louvre a pompézní zámek Versailles. Umělecká atmoféra Montmartru i tradiční kuchyně nebudou chybět. 

 

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříž s průvodcem! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte Paříž s Muzeum Passem. Poznejte interiéry nejkrásnějších pařížských staveb, užijte si velkolepý ohňostroj ve Versailles a ochutnejte tradiční kuchyni.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Odhalte kouzlo Paříže s průvodcem a navštivte největší francouzské klenoty - muzeum Louvre, zámek Vaux-le-Vicomte a renesanční poklad, zámek Fontainebleau.

Paříží jako Pařížan, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se na procházku Paříží stylově, jako Pařížan. S průvodcem navštívíte ta nejkrásnější místa, projdete se obchodními pasážemi, poznáte stylové kavárničky a restaurace a zaposloucháte se do líbezných tónů šansonů.

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Paříž a vinobraní, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si jedinečné okamžiky během oslav vinobraní na Montmartru, ochutnejte regionální francouzská vína a s průvodcem objevte kouzlo Paříže a zámku ve Versailles.

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si nádhernou vánoční výzdobu, stylové adventní trhy, ochutnejte raclette i tradiční cibulačku a nechte se unést pompézností Louvru a Versailles.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Ochutnejte stovky vín z různých oblastí Francie na festivalu vín v Paříži. Večerní projížďka lodí, vánoční výzdoba s advetními trhy a výstup na Eiffelovu věž budou příjemným zpestřením. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY