+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Jak se slaví Velikonoce ve Francii?

Jak se slaví Velikonoce ve Francii?
Stejně jako Vánoce, tak i Velikonoce se slaví v každé křesťanské zemi trošku odlišně. My jsme se vydali do Francie, abychom zjistili, jaký význam pro ně Velikonoce mají a jaké rituály se u nich dodržují. Pomlázku a malovaná vejce jsme raději nechali doma, protože s takovou bychom v zemi galského kohouta nepochodili a kdoví, zda by nás ještě někdo nenařkl z domácího násilí :-)
 

Velikonoce, francouzsky Pâques, jsou pro Francouze stejně významné jako svátky vánoční. V tu dobu se schází a navštěvuje blízká rodina, stoly jsou plné dobrot a nechybí ani malé dárečky a čokoládová vejce. Tradičně se na velikonoční oběd podává jehněčí maso a pokrmy z vajec včetně vaječné omelety s houbami. Víno na francouzském stole samozřejmě nesmí chybět. Velikonočního beránka bychom však našli pouze na stole v Alsasku.

 

Škaredá středa

V tento den se na náměstích pálí loutka „Jeho Veličenstva“(obdoba pálení čarodějnic u nás). Oblíbenou tradicí je také koulení syrových vajec ze svahu. To, které se dokutálí dolů a cestou se nerozbije, symbolizuje kámen, který byl odvalen ze vchodu do Kristovy hrobky.

 

Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek odlétají všechny zvony do Říma, aby odnesly vše zlé a získaly požehnání od svatého otce.

 

Velký pátek

Velký pátek je dnem ukřižování Ježíše Krista. Ve Francii ale zatím není uzákoněn jako státní svátek. Ve všech křesťanských zemích včetně Francie nezvoní zvony. Ty se s nadílkou vajíček a sladkostí pro hodné děti vracejí až v neděli a cestou je rozhazují do zahrad a domů.

 

Velikonoční pondělí

Na tento den se těší všechny francouzské děti. Mají totiž před sebou velký úkol. Najít co nejvíce čokoládových dobrot. A že opravdu je co hledat! Francouzi, jako milovníci dobré čokolády, na velikonočních symbolech z čokolády vůbec nešetří – vajíčka, slepičky, kuřátka, zajíčci, zvonečky různých velikostí a barev. Někdy jde o hotová umělecká díla. Velikonoce tak jsou pro mladou generaci Francouzů spíše synonymem pro čokoládu.

 

Zajímavost od Cestomilů: mezi velikonočními symboly najdete i rybu. Jde o velice oblíbenou hru dětí a obdobu našeho aprílového žertíku. Cílem je na kohokoliv v blízkosti nepozorovaně přilepit papírovou rybu :-)

 

Cestomilové

Alsaská vinná stezka s průvodcem

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL

Poznejte klenoty vinařského regionu Alsaska, ryzlinky a pinoty, ochutnejte tradiční alsaskou kuchyni a vydejte se do nejkrásnějších vesniček Francie ležících na Alsaské vinné stezce.

Za vínem do Alsaska a Burgundska

PRO MILOVNÍKY VÍN | 3* HOTEL

Pojeďte s námi objevit kouzelný vinařský region Alsaska a sousední Burgundsko, bohatý a kulturní region známý svými víny a vyhlášenou gastronomií. Čas bude i na památky UNESCO a krásná města.

Za vínem a trhy do adventního Alsaska

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Vydejte se za atmosférou vánočního Alsaska! Užijte si tradiční vánoční výzdobu v Colmaru a Štrasburku a navštivte adventní trhy. Ochutnejte alsaský ryzlink i místní sýrové speciality.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY