+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Invalidovna, místo posledního odpočinku Napoleona

Invalidovna, místo posledního odpočinku Napoleona
Dějiny lidstva jsou dějinami válek. Jako by každý den s sebou přinášel důvody, proč bojovat a mrhat mnohdy nevinnými životy. Ani v novověku tomu nebylo jinak. I toto období bylo propleteno nespočtem menších či větších válek, které s přestávkami ovlivňovaly evropská společenství, určovaly hranice a přepisovaly kroniky.

Zbláznili bychom se, kdybychom na všem zlém nehledali nějaká pozitiva. S příchodem novověku, zejména pak jeho velice významné etapy renesance, se k lepšímu změnil přístup k běžnému poddanému, nebo lépe, k občanovi. Města se začala starat o své chudé v chudobincích, o nezaopatřené děti v sirotčincích. Vznikaly nové nemocnice a školy. Pro ty, co poznali "madam Válku" bezprostředně a okusili všech jejich svodů, pro zmrzačené

a nemohoucí vojáky vznikaly v metropolích tzv. invalidovny. U nás třeba přímo v Praze. Ale zhruba o století dříve také v Paříži.

 

Ano, pokud se řekne Invalidovna, většina z nás si představí právě tu pařížskou. Právem. Nejedná se jen o světově proslulou vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány, ale i o jednu z nejznámějších a nejkrásnějších pařížských památek. Málokdo však o ní něco ví. A co vy?

 

 

Podrobně o Invalidovně

Ludvík XIV. byl velkým panovníkem, skutečným symbolem sjednocené Francie. Za svou více než sedmdesát let dlouhou vládu podporoval kromě vědy, vzdělání a umění i sociální politiku. Roku 1670 se Ludvík XIV. rozhodl vystavět palác pro staré a nemocné vojáky, kteří se obětovali pro Francii. Jeho slovo bylo rozkazem, a tak se skutečně stalo. O 6 let později, tedy v roce 1676, stálo již na předměstí Paříže jádro Invalidovny. To se po dalších 32 let rozšiřovalo, například o kapli, kterou rozhodně vojáci ztrápení bolestmi a výčitkami potřebovali. Až konečně roku 1708 byla vystavěna i tolik ikonická královská kaple se zlatou kopulí.

 

Celkem komplex budov Invalidovny pokrývá 17,5 hektaru a uvnitř se nachází neuvěřitelných 15 nádvoří. Největší nese pyšný název – Čestné nádvoří. 

 

Velké události v Invalidovně

Ačkoliv původně měla nemocnice sloužit jen pro válečné invalidy, její role nakonec byla mnohem větší a zářnější. Díky skvělé lokaci ve středu města a konečné podobě, jejíž monumentálnost můžeme obdivovat i v dnešních dnech, se stala centrem několika významných francouzských událostí.

 

V den Velké francouzské revoluce, 4. července 1789, nebyla role vojenské nemocnice zrovna záviděníhodná. Právě ve sklepech Invalidovny toho dne rozlícený pařížský lid našel muškety a děla, které ještě v ten den obrátil proti Bastile. Ohně revoluce mohly zaplát naplno.

 

Invalidovna a Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte zemřel sice v roce 1821 na ostrově Sv. Heleny, ale v Invalidovně našel místo svého posledního odpočinku až o několik let později. V roce 1840 se sám francouzský panovník Ludvík Filip přičinil o to, aby ostatky této velké francouzské osobnosti byly přesunuty do Paříže, do Invalidovny. Pod zlatou kopuli, kde hrob Napoleona můžeme najít i nyní, se přesunul v roce 1861. Po dokončení rekonstrukce Invalidovny zde Napoleon Bonaparte konečně našel svůj klid. Vedle Napoleona jsou v Invalidovně pod nádherným kopulovitým stropem pohřbeni také členové jeho rodiny, jeho generálové či další velké historické osobnosti, jež přispěly ke změnám francouzských dějin.

 

 

Dreyfus odsouzen před Invalidovnou

Slyšeli jste o Dreyfusově aféře? V roce 1894 francouzská rozvědka přinesla informace o tom, že by se na vysokém armádním postu měl nacházet německý špión. Právě před Invalidovnou byl téhož roku Alfred Dreyfus, kapitán francouzského dělostřelectva židovského původu, až ostudně degradován a odsouzen k vězení na Ďáblově ostrově ve Francouzské Guyaně. Pozdější informace vinu Dreyfuse vyvrátily a on byl o několik let později zproštěn viny. Jeho nespravedlivé odsouzení bylo přičítáno hlavně antisemitským společenským náladám, které již v tehdejší době cloumaly Evropou.

 

Armádní muzeum

Na přelomu 19. a 20. století vzniklo v Invalidovně velké Armádní muzeum. Funguje dosud

a řadí se tak mezi nejstarší armádní muzea v Evropě. Ačkoliv se muzeum orientuje hlavně na období napoleonských válek, vidět v něm můžeme opravdu okázalé sbírky zbraní, zbrojí a jiného armádního vybavení od středověku po současnost, a to ze všech koutů Země.

 

 

I dnes slouží veteránům

Invalidovna na svůj původ a hlavní účel nezapomněla ani do dnešních dní. Ačkoliv se prostory pro vysloužilé vojáky dávno změnily a přesunuly do menšího, v areálu Invalidovny stále sídlí Národní institut pro válečné veterány, který provozuje domov pro seniory, lékařské, chirurgické a poradenské centrum. Vysloužilé vojáky můžete často potkat, jak se sluní vedle Dómu Invalidovny.

 

A to je právě to, čím je Invalidovna výjimečná. Při její návštěvě neuvidíte jen prázdné zdi, které smutně vzpomínají na svou dávno zašlou slávu, ale historický odkaz, který stále dýchá. Navíc tento odkaz žije ve formě okázalého barokního skvostu. Projít se kolem Invalidovny je tak v podstatě nutností. 

 

Obrázek

Cestomilka Věrka o Invalidovně

 

"Již zvenku Invalidovna silně zapůsobí na každého kolemjdoucího. Co teprve návštěva interiérů? Pro milovníky vojenství je téměř povinností si projít zdejší rozsáhlé muzeum a také Dóm Invalidovny s hrobem slavného císaře a vojevůdce Napoleona I. Bonaparta."

 

 

Nechte se inspirovat Provence

 

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění a módy ze všech úhlů. Navštivte umělecký Montmartre, odhalte impozantní muzeum Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

 

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříži! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu. Se slevou pro děti.

Paříž a Versailles, letecky z Vídně

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění, módy a luxusu ze všech úhlů. Navštivte romantický Montmartre, prohlédněte si sbírky muzea Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Za nákupy do Paříže, letecky z Prahy

ZA NÁKUPY | PRO ŽENY

Odpočiňte si od spousty starostí a staňte se na chvíli opravdovou Pařížankou. Dopřejte si posezení u vína ve výhradně dámském kolektivu, objevte kouzlo francouzské módy a využijte lednových slev!

Na skok do Paříže, za nákupy ve slevách

NÁKUPY VE SLEVÁCH | 3* HOTEL

Užijte si tři dny nákupů v Paříži, oblékněte se do francouzské módy a objevte kouzlo této metropole. Slevy jsou v této době od 25% do 75%!

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Netradiční zájezd za zážitky do Paříže letecky z Prahy. Vychutnejte si piknik pod Eiffelovou věží, představení kabaretu Moulin Rouge a ohňostroj ve Versailles s Cestomily.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte to nejlepší z Paříže a dva nejkrásnější zámky v celé Francii! Královský palác Versailles i jeho předlohu, zámek Vaux-le-Vicomte. 

Neznámá místa Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 4* HOTEL 

Tajemná zákoutí Paříže, luxusní hotel, večeře v michelinské restauraci nebo představení v kabaretu Moulin Rouge. Letecký eurovíkend pro opravdové V.I.P. cestovatele.

 

Do Paříže na autosalon, letecky

ZA SPORTEM | PRO MUŽE

Užijte si nejluxusnější a nejmodernější auta dnešní doby! Krásné vozy s krásnými modelkami na jednom z nejznámějších světových autosalonů v Paříži!

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Halloween a strašidelná Paříž

PRO ODVÁŽNÉ | 3* HOTEL

Máte pro strach uděláno? Vydejte se tedy do nekonečných spletí pařížských katakomb, navštivte muzeum s podivnými anatomiemi zvířecích těl a projděte se po pařížském hřbitově Pere Lachaise!

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční výzdoba Paříže, adventní trhy a vůně ze všech koutů Vás naladí atmosférou Vánoc. Vydejte se na největší adventní trh na Champs-Elysées a do vánoční Versailles s průvodkyní Věrkou.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Poznejte Paříž a degustujte stovky vín z různých oblastí Francie. Užijte si příjemnou vánoční atmosféru Paříže a ochutnávejte vína v interiérech muzea Louvre s Cestomilkou Věrkou. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY