+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Gastronomický průvodce Michelin – bible milovníků dobrého jídla

Gastronomický průvodce Michelin – bible milovníků dobrého jídla
Průvodce Michelin s červenými deskami se stal pomocníkem mnoha cestovatelů, kteří milují skvělou gastronomii a rádi si užívají show u jídelního stolu. Každý rok se napjatě očekává jeho vydání. Zisk michelinské hvězdy je velkou výhrou a naopak ztráta může mít až fatální následky. Pojďme se podívat na historii tohoto průvodce trochu blíž.

jak to všechno začalo?

V roce 1889 založili bratři André a Édouard Michelin společnost na výrobu pneumatik. O jedenáct let později se rozhodli vydat příručku, která by podpořila cestování a ulehčila motoristům jejich cesty.

 

V roce 1900 vyšel první průvodce Michelin tehdy ještě s modrými deskami. Bratři nechali vytisknout 35 000 kusů a rozdávali je jako dárek ke svým pneumatikám.

 

Uživatelé měli k dispozici dobré mapy, pokyny jak opravit a vyměnit pneumatiky, seznam automechaniků, hotelů, restaurací  a čerpacích stanic. Kuriozitou je, že v této době po Francii jezdilo pouze 3000 aut.

 

Po francouzském vydání z roku 1904 následoval výtisk určený pro Belgii, v roce 1907 pro Tunisko a Alžírsko, poté přišla kniha pro alpskou oblast, Německo, Španělsko, Portugalsko, v roce 1911 pro Britské ostrovy.

 

Během obou světových válek přestal být průvodce Michelin vydáván. Zajímavostí byla žádost spojeneckých vojsk v roce 1944, aby byl znovu vytištěn průvodce z roku 1939 a to pro vojenské účely. Obsahoval totiž velmi kvalitní mapy, které spojenci využili pro svá vojska při invazi do Normandie. Již týden po dni "D" byl opět vydán klasický průvodce Michelin.

 

Jedna, dvě nebo tři hvězdičky?

V roce 1926 začal průvodce hodnotit restaurace na základě počtu hvězd. Až do roku 1931 se používala jedna nebo žádná hvězda. V roce 1931 změnil průvodce barvu z modré obálky na dnešní všem dobře známou červenou a také byla oficiálně uveřejněna stupnice jedné až tří hvězd.

 

Jednou hvězdou se klasifikují restaurace s velmi dobrou kuchyní v jejich kategorii. Dvě hvězdy dostávají restaurace s excelentní kuchyní, kvůli které je třeba se ještě vrátit. Tři hvězdy obdrží restaurace s výjimečnou kuchyní, díky níž je třeba vážit i jakkoliv dlouhou cestu :)

 

V roce 1922 navštívil André Michelin jeden ze servisů a všiml si, že jeho knižní průvodce byl použit jako podložka na vyrovnání pracovního stolu. Proto se rozhodl, že průvodce Michelin bude zpoplatněn.

 

V roce 1954 stál průvodce 750 starých franků, to znamená zhruba 2 americké dolary.

 

Teprve v roce 2005 se průvodce Michelin dostal za oceán a byl vydán první výtisk v Americe, převážně se soustředil na restaurace v New Yorku. V roce 2007 přibyl Tokijský průvodce a následovalo mnoho dalších zemí.

 

Jak získat michelinskou hvězdu?

Dnes se hvězdy udělují na základě hodnocení michelinských inspektorů, kteří musí zůstat v naprosté anonymitě. Tito hodnotitelé fungují od roku 1926. Ani jejich nejbližší nevědí, že jejich příbuzní pracují

pro průvodce Michelin. Každý z nich musí mít vystudovanou kulinářskou školu. Inspektoři jedí v restauracích většinou sami, protože jídlo bývá dražší. Vše je hrazeno z nadace bratrů Michelinů.

 

Na základě hodnocení těchto inspektorů se poté připraví nové vydání průvodce. Uvádí se, že počet inspektorů se pohybuje od 80 do 120. Noví hodnotitelé nejdříve projdou půlročním školením za asistence zkušeného inspektora a poté začnou hodnotit samostatně. Průměrný michelinský inspektor ohodnotí 240 restaurací ročně.

 

Nejednou se už stalo, že šéfkuchaři, kterým byla hvězda Michelin odebrána, tuto ztrátu neunesli. Jeden z pařížských šéfkuchařů se natolik děsil možnosti ztráty hodnocení v prestižních gastronomických publikacích, že dostal infarkt, jiný šéfkuchař se například zastřelil.

 

Michelinská hvězda a hlavička panáčka Michelin

Ne každý si může dovolit gastronomický zážitek v podobě návštěvy michelinské restaurace. Existuje však alternativa výborné kuchyně za příznivou cenu. Od roku 1955 používá průvodce Michelin k hodnocení restaurací s výbornou kuchyní za dobrou cenu hlavičku olizujícího se panáčka Michelin. Toto hodnocení se jmenuje Bib Gourmand. Pokud narazíte na restauraci s tímto označením, neváhejte a zasedněte zde k jídlu, určitě nebudete zklamáni.

 

Obrázek

Moje premiéra v michelinské restauraci, cestomilka věrka

"Nedávno se mi poštěstilo a měla jsem tu možnost užít si návštěvu michelinské restauraci v Provence. Přestože jsem se obávala přespříliš odměřeného prostředí a jisté povýšenosti personálu, opak byl pravdou. Restaurace na mě působila velmi příjemně, personál se choval mile a profesionálně. A samozřejmě kulinářský zážitek byl pro mě naprosto výjimečný!"

 

 

Levandulová Provence letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi za krásami Provence. Objevte kouzlo papežského Avignonu, přivoňte k levandulovým polím, navštivte ornitologický park a ochutnejte provensálskou kuchyni.

To nejkrásnější z Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte ta nejkrásnější místa regionu Provence. Sluncem zalitá levandulová pole, skalní městečka, starobylé kláštery a vybraná francouzská kuchyně omámí všechny Vaše smysly.

Provence a kaňon du Verdon, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte největší přírodní krásy regionu Provence. Vydejte se do hlubin kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do provensálského Colorada. 

Za krásou Horní Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Nechte se unést vůní levandulových polí, chutí kozího sýra a omamností parfémů v Grasse. Objevte krásnou přírodu a kamenná městečka Horní Provence.

Za vínem do Provence a Côtes du Rhône

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oblast Provence a Côtes du Rhône láká nejen svou přírodou, kamennými vesničkami a slavnými umělci. Navštivte s námi místní vinařství, ochutnejte jedinečné víno i středomořskou kuchyni.

Provence pro náročné, letecky

S PRŮVODCEM | 4- 5* VILA

Zažijte dovolenou snů! Vlastní vila se zahradou a vyhřívaným bazénem, večeře v restauracích s michelinskou hvězdou, degustace slavného Châteauneuf-du-Pape a kouzlo regionu Provence.

Provence a Azurové pobřeží, letecky

S PRŮVODCEM | 2 - 3* HOTEL

Poznejte kouzlo Provence, noblesu Azurového pobřeží a noční život Monte Carla během jednoho zájezdu. Přivoňte k parfémům, ochutnejte středomořskou kuchyni a užijte si slunce i šum moře.

Provence, po stopách Dobrého ročníku

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách filmu Dobrý ročník do Provence. Navštivte vinařství Château la Canorgue, městečko Gordes a pohoří Luberon, ochutnejte provensálskou kuchyni i místní vína.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY