+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Co si sbalit na zájezd a co nechat doma?

Co si sbalit na zájezd a co nechat doma?
Všeobecně vzato, na cestu potřebujete pouze cestovní doklady, peníze a případně ještě kreditní kartu. Vše ostatní si v dnešní době můžete koupit cestou. Zkušení cestovatelé však ví, že by se ještě pár dalších věcí hodilo.
 

Univerzální výbava na cesty

Univerzální výbava na cesty je vhodná pro každou příležitost, tedy jakýkoli typ zájezdu. Je totiž zbavena všech zbytečností. Základem každého takového zavazadla by vedle dokladů a peněz měl být ještě fotoaparát, mobilní telefon, sluneční brýle, opalovací krém, osobní hygienické potřeby, malá lékárnička, repelent, šitíčko, univerzální nůž, klíče od zámků zavazadel a spodní prádlo. Pokud nosíte dioptrické brýle, je vhodné vzít si se sebou i náhradní. V případě, že užíváte nějaké léky, nezapomeňte na ně. Zbytek je pak nutné přizpůsobit tomu, kam jedete, na jak dlouho jedete, jaké počasí tam bude, čím pojedete a jaká bude náplň vaší dovolené.

 

Co se skrývá pod pojmem cestovní doklady

Občanský průkaz potřebujete, pakliže se chystáte cestovat pouze v zemích Schengenského prostoru. Do všech ostatních zemí potřebujete platný cestovní pas. U řady zemí pak dbejte na to, aby byl pas platný ještě 1/2 roku po Vašem návratu. Nejste-li občanem České republiky, pak se určitě informujte u svého velvyslanectví na nutnost víza.

 

Dále je nutné mít sebou také letenku, platný voucher na zájezd, palubní lístek, cestovní lístek apod. Pokud jedete za hranice ČR, rozhodně byste měli mít i cestovní pojištění a kartu pojištěnce. V případě cestování do exotiky je vhodné vzít si se sebou také víza (pokud je to potřeba) a očkovací průkaz. Všechny své doklady dvakrát okopírujte a vezměte si sebou i jednu verzi dané kopie. Tu druhou nechte u svých blízkých spolu s klíči od bytu (pokud je to možné).

 

Vytuňte si svůj mobilní telefon

Do svého mobilního telefonu si nainstalujte praktické aplikace, které se vám na cestách mohou hodit. Začít můžete se slovníky, mapami s navigací, překladači, pokračovat můžete s průvodci, aplikacemi pro přehrávání hudby, sociálními médii a čtečkou s ebooky. Před odjezdem si také nezapomeňte vyřídit roaming.

 

 

Co si sbalit na poznávací zájezd?

Základem je volba správného oblečení. To bychom měli volit podle počasí, destinace i toho, co tam máme v plánu dělat. Do kufru si sbalte pouze oblíbené a ověřené věci, které jsou praktické a pohodlné. Nezapomeňte taky na možné kulturní a náboženské rozdíly dané destinace.

 

Jaké oblečení si tedy zabalit na týdenní zájezd?

●     4 různá trička, která můžete různě kombinovat, máte je rádi, jsou pohodlná a minimálně jedno je možno ve správné kombinaci označit za společenské.

●     v případě, že jedete tam, kde by mohlo být chladno, zvažte zda by se vám nehodila ještě i 2 trička s dlouhým rukávem

●     2 kalhoty

●     ženy v létě mohou zvolit i jednu sukni

●     na zvážení jsou i kraťasy

●     pyžamo

●     bunda (zvolte podle počasí)

●     mikiny a svetry (po nich sáhněte tehdy, pakliže hrozí chladné počasí)

●     2 pohodlné boty (Typ bot záleží jen na vás. A také na tom v čem se vám dobře chodí, kdy zájezd bude probíhat, zda budete chodit po městě anebo se škrábat po horách. Důležité však je, aby to byly pohodlné boty, v nichž vydržíte celý den)

●     plavky (pokud máte v plánu zastávku u moře)

●     spodní prádlo

 

Co si vzít se sebou do příruční tašky?

Do příruční tašky si pak vedle dokladů zabalte náplasti, vlhčené ubrousky, papírové kapesníky, antibakteriální gel na ruce, malý opalovací krém, sluneční brýle, skládací deštník nebo pláštěnku, malý tuhý antiperspirant, hřeben, pomádu na rty, nabíječky (na mobil a na fotoaparát), paměťovou kartu, powerbanku, sluchátka a pokrývku hlavy. V exotických zemích oceníte i vějíř. Vzít si můžete i nákrčník a polštářek, který vám zajistí správné sezení, uleví vašim zádům a zajistí pohodlí. Pro větší úsporu místa doporučujeme polštářek nahradit plédem, který můžete užít jako přehoz přes ramena i jako deku. Se sebou si vezměte také i to, co vám pomůže zkrátit dlouhý čas.

 

Jaké oblečení si obléct na cestu?

V autobuse je důležité dopřát si pohodlí. Vhodné je také vrstvení. Základ proto tvoří pohodlné tričko a tepláky nebo legíny. Po ruce mějte svetr nebo bundu na zapínání a teplé ponožky. Cestujete-li letecky, pak je dobré mít něco teplejšího při ruce (v letadlech bývá zapnutá klimatizace). 

 

Jaké jídlo si zabalit na cestu?

Na cestu je nutné sbalit se s rozumem. Nic se nemá přehánět. I v zahraničí mají obchody a restaurace a určitě se vám naskytne příležitost, abyste si tam něco mohli koupit. Záleží také jestli se chystáte na cestu autobusem nebo letadlem.

 

Do autobusu byste si neměli brát nic, co podléhá rychlé zkáze. Tradičním řízkům zdá se už odzvonilo. Optimálními potravinami jsou tvrdé sýry, trvanlivé pečivo anebo pečivo potřené sýrem. Vzít si se sebou můžete i okurku, papriku anebo rajče. Vhodnou volbou jsou i proteinové tyčinky, ovoce (jablko, hruška, případně broskev), oříšky anebo semínka. Na cestu si můžete zabalit rovněž i buchtu anebo doma připravený sendvič či bagetu. Pozor však, rozhodně by neměla obsahovat žádnou majonézu anebo máslo. Ideální je tvarohový sýr, kvalitní šunka anebo malé steaky. Bagetu můžete ozdobit okurkou, ředkvičkou, zelím a mrkví. Nezapomeňte i na dostatečný přísun tekutin.

 

Do letadla si můžete v rámci cestování po Evropské unii vzít pečivo, uzeniny, ovoce, zeleninu a sladkosti. Pokud letíte dále, na palubu si můžete vzít pouze tzv. suché potraviny (oříšky, semínka, proteinové tyčinky). Pozor však na jednotlivá ustanovení, protože např. do USA nesmí žádné potraviny z jiných kontinentů. Nemusíte se však strachovat, na palubě u takovýchto letů bude o vás postaráno dostatečně. Do letadla není možno nastoupit ani s tekutinami nad 100 ml, které si přinesete odjinud než z letiště. Po bezpečností kontrole si však na letišti pití již zakoupit můžete.

 

Co nechat doma?

Pakliže se na cestu chystáte letadlem, v příručním zavazadle nesmíte mít žádnou zbraň, tedy ani nůž, nůžky, pinzety, kovové pilníčky, jehly, hořlaviny, příbory, řemeslnické nářadí, pletací jehlice, trekové hole apod., velký deštník nebo slunečník, spreje, tlakové nádoby a tekutiny nad 100 ml. Nedoporučujeme vám se sebou brát ani příliš drahé šperky.

 

Snažte se dodržet předepsané limity leteckých společností. Abyste váhu náhodou nepřestřelili, doporučujeme vám ji raději ještě doma překontrolovat. Nechte si také nějaký prostor na případné suvenýry.

 

 

Krásnou dovolenou a spoustu příjemných zážitků přejí Cestomilové.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY