+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Sezóna lanýžů vrcholí!

Sezóna lanýžů vrcholí!
Každoročně se na podzim začínají milovníci lanýžů těšit na své první úlovky. Rovněž gurmáni a gurmeti netrpělivě očekávají, až se na jídelních lístcích začnou objevovat delikatesy jako omeleta s lanýži či foie gras prokládaná plátky této vzácné houby. Samozřejmě je třeba si řádně připlatit, neboť lanýži nerostou jako houby po dešti. Jejich sběr je náročný a výsledky ne vždy uspokojivé. Ne nadarmo se proto lanýžům přezdívá černé zlato.

po stopách lanýžů!

Sběrači lanýžů se vydávají na svůj lov zejména do dubových lesů v Provence a Perigordu začátkem listopadu. Existuje několik metod, jak lanýže rostoucí skrytě pod zemí najít. Často se používají cvičená prasata, která dokážou lanýže vystopovat. Bohužel také velmi rychle sníst, pokud sběrač svižně nezareaguje. Mnohdy je velmi komplikované takové prase zpacifikovat, protože i pro ně je vůně lanýžů neodolatelná. Proto se v posledních letech využívá k hledání lanýžů stále častěji pes.

 

Pokud máte štěstí a podaří se Vám koupit štěně s předpoklady pro hledání těchto hub, máte vyhráno. Takový pes je ve Francii stejně cenný jako rodinný dům. Svému majiteli vydělává opravdu hodně peněz a navíc mu jako odměna za nález stačí nějaká malá psí laskomina.

 

kde lanýže koupit?

Sběrači lanýžů úzkostlivě tají svá místa sběru, jde přece o velmi výnosný obchod. V Provence se během zimy konají pravidelné lanýžové trhy. Jeden z nejznámějších se odehrává ve městě Richerenches. Obchoduje se zajímavým způsobem. Každý si chrání své černé zlato v papírovém sáčku a pouze na požádání dovolí potenciálnímu kupci nahlédnout a přičichnout. Lanýž se vyznačuje typickou vůní podobné tlejícímu listí v lese. Po prohlídce zboží začíná smlouvání pomocí tužky a papírku, na který obě strany připisují požadovanou cenu. Obchod se uzavře po vzájemné shodě. Na trhu v Provence se lanýže dají koupit za celkem přijatelnou cenu. Směrem k Paříži a pařížským restauracím a lahůdkářstvím cena prudce stoupá. Kilogram černých lanýžů, tzv.Tuber Melanosporum se pohybuje mezi 500 až 1000 euro. Existuje ještě takzvaný bílý lanýž z oblasti italského Piemontu. Jeho cena šplhá do astronomických výšin 5000 až 7000 euro za kilogram.

 

Každý milovník dobrého jídla si alespoň jednou za zimu dopřeje nějakou delikatesu s lanýži a my Vám tuto pochoutku vřele doporučit.

Za vínem do Provence a Côtes du Rhône

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oblast Provence a Côtes du Rhône láká nejen svou přírodou, kamennými vesničkami a slavnými umělci. Navštivte s námi místní vinařství, ochutnejte jedinečné víno i středomořskou kuchyni.

Provence, po stopách Dobrého ročníku

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách filmu Dobrý ročník do Provence. Navštivte vinařství Château la Canorgue, městečko Gordes a pohoří Luberon, ochutnejte provensálskou kuchyni i místní vína.

To nejkrásnější z Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte ta nejkrásnější místa regionu Provence. Sluncem zalitá levandulová pole, skalní městečka, starobylé kláštery a vybraná francouzská kuchyně omámí všechny Vaše smysly.

Levandulová Provence letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi za krásami Provence. Objevte kouzlo papežského Avignonu, přivoňte k levandulovým polím, navštivte ornitologický park a ochutnejte provensálskou kuchyni.

Provence a kaňon du Verdon, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte největší přírodní krásy regionu Provence. Vydejte se do hlubin kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do provensálského Colorada. 

Za krásou Horní Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Nechte se unést vůní levandulových polí, chutí kozího sýra a omamností parfémů v Grasse. Objevte krásnou přírodu a kamenná městečka Horní Provence.

Provence pro náročné, letecky

S PRŮVODCEM | 4- 5* VILA

Zažijte dovolenou snů! Vlastní vila se zahradou a vyhřívaným bazénem, večeře v restauracích s michelinskou hvězdou, degustace slavného Châteauneuf-du-Pape a kouzlo regionu Provence.

Provence a Azurové pobřeží, letecky

S PRŮVODCEM | 2 - 3* HOTEL

Poznejte kouzlo Provence, noblesu Azurového pobřeží a noční život Monte Carla během jednoho zájezdu. Přivoňte k parfémům, ochutnejte středomořskou kuchyni a užijte si slunce i šum moře.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY