+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Kam v Paříži za typickou francouzskou kuchyní?

Kam v Paříži za typickou francouzskou kuchyní?
Při pobytu v Paříži touží asi každý ochutnat místní kuchyni a navštívit typickou francouzskou restauraci. Víte ovšem kam zamířit, jakou cenu očekávat a co si z jídelního lístku vybrat? Připravili jsme pro Vás pár tipů, v čem se jednotlivé restaurace liší a co si objednat.
 

V pařížských ulicích se rychle občerstvíme v bistru. Jde o menší podnik proslulý dušenými pokrmy, jako je hovězí po burgundsku nebo telecí v citrónově-smetanové omáčce. Servírují se zde také pečená a grilovaná masa. V bistrech vládne neformální atmosféra a majitele nalezneme většinou přímo v kuchyni. Bistra tvoří pilíř základního stolování v Paříži.

 

V Paříži můžeme navštívit také klasickou restauraci. Většinou se zde servírují tradiční francouzské pokrmy. Prostory restaurací jsou velmi elegantní a formální a bývají nejčastěji součástí hotelů. Pokrmy zde patří mezi dražší a označují se za tzv. haute cousine, tedy vysokou kuchyni. Mnoho z těchto podniků vyžaduje rezervaci předem. Samozřejmostí je přijít ve vhodném oblečení a s pořádně naditou peněženkou. Mezi nejznámější restaurace v Paříži patří luxusní podniky Le Grand Vefour v Palais Royal nedaleko muzea Louvre nebo La Tour d`Argent elegantně shlížející na řeku Seinu z nábřeží Tournelle.

 

Kategorie podniku, která nás ale zajímá nejvíce je brasserie, v překladu pivnice.

Brasserie lze považovat za typicky městský podnik, jehož historie spadá do druhé poloviny 19. století. První pivnice začaly vznikat v regionu Alsasko, které po prohrané prusko-francouzské válce v roce 1871 připadlo Německu. Pod německým vlivem zde rychle vznikaly pivovary, jejichž součástí byly pivnice, kde se kromě piva dalo objednat i něco vydatného do žaludku, především zelí obložené klobásami, vepřovým masem či vepřovým kolenem. Rychlý rozmach brasserií podpořily davy strávníků přicházejících v souvislosti se vznikem cestovního ruchu a s rozkvětem železniční dopravy. Období rozmachu industrializace ve Francii dalo vzniknout vrstvě obyvatel, která si mohla dovolit stravování mimo domov. Samozřejmě obyvatelé Alsaska neměli stejné návyky jako jejich pařížské protějšky, proto došlo k menším změnám v nabízeném sortimentu jídel. Mezi lety 1890 a 1930 vznikaly desítky těchto podniků. Protože brasserie nabízely velmi podobný sortiment pokrmů, začaly se odlišovat honosností interiérů. Tím se také snažily zaujmout návštěvníky. Zcela typickým rysem brasserií jsou číšníci oblečení v černém žaketu s bílou zástěrou. Vše probíhá v rychlém tempu, ale přitom v příjemné atmosféře. Na jídelním lístku nejčastěji naleznete steaky, grilovaná masa, klobásy, nechybí ani typický choucroute garnie a ústřice nebo další mořské plody a ryby. Výhodou brasserií je, že otevírají brzo ráno a fungují až do pozdních večerních hodin.

 

Jedna z nejznámějších brasserií, Brasserie La Coupole, se svým slavnostním otevřením v prosinci 1927 zapsala do dějin. Slavnostní akce se zúčastnilo 2500 hostů a vypilo se při ní rekordní množství šampaňského – 1200 lahví značky Mumm. Noviny popisovaly tuto akci jako obří pijácké orgie. Tento podnik se stal epicentrem pařížského života hlavně během 30. let 20. století. Oblíbilo si jej i mnoho slavných osobností jako např. Picasso, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Marc Chagall, Édith Piaf, Ernest Hemingway, Marlene Ditrich nebo herečka Ava Gardner. A přestože největší sláva pařížských brasserií již pominula, patří stále k pařížskému koloritu a bylo by škoda některou z nich nenavštívit.

 

ZAJÍMAVOST Z CEST CESTOMILŮ 

 

Při mé poslední návštěvě brasserie v Paříži jsem zažila zvláštní věc. Číšník sklízel vedlejší stůl. My jsme si užívali jídla i výborného vína z oblasti Bordeaux, když tu na nás číšník spiklenecky mrknul a přesunul na náš stůl nedopitou láhev vína Médoc z vedlejšího stolu s úsměvem a slovy, že by přece bylo škoda to vylít. Až po nějakém čase jsem zjistila, že pro tento jev dokonce existuje i pojmenování. Říká se mu „une bouteille du vin volante“, tedy láhev létajícího vína.

 

Tak tedy A SANTÉ – na zdraví.

 

Cestomilka Věrka

 

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění a módy ze všech úhlů. Navštivte umělecký Montmartre, odhalte impozantní muzeum Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu. Se slevou pro děti.

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříži! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž a Versailles, letecky z Vídně

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte centrum umění, módy a luxusu ze všech úhlů. Navštivte romantický Montmartre, prohlédněte si sbírky muzea Louvre, vyjeďte na vrchol Eiffelovy věže a ochutnejte francouzskou kuchyni.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Za nákupy do Paříže, letecky z Prahy

ZA NÁKUPY | PRO ŽENY

Odpočiňte si od spousty starostí a staňte se na chvíli opravdovou Pařížankou. Dopřejte si posezení u vína ve výhradně dámském kolektivu, objevte kouzlo francouzské módy a využijte lednových slev!

Na skok do Paříže, za nákupy ve slevách

NÁKUPY VE SLEVÁCH | 3* HOTEL

Užijte si tři dny nákupů v Paříži, oblékněte se do francouzské módy a objevte kouzlo této metropole. Slevy jsou v této době od 25% do 75%!

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Netradiční zájezd za zážitky do Paříže letecky z Prahy. Vychutnejte si piknik pod Eiffelovou věží, představení kabaretu Moulin Rouge a ohňostroj ve Versailles s Cestomily.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte to nejlepší z Paříže a dva nejkrásnější zámky v celé Francii! Královský palác Versailles i jeho předlohu, zámek Vaux-le-Vicomte. 

Neznámá místa Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 4* HOTEL 

Tajemná zákoutí Paříže, luxusní hotel, večeře v michelinské restauraci nebo představení v kabaretu Moulin Rouge. Letecký eurovíkend pro opravdové V.I.P. cestovatele.

 

Do Paříže na autosalon, letecky

ZA SPORTEM | PRO MUŽE

Užijte si nejluxusnější a nejmodernější auta dnešní doby! Krásné vozy s krásnými modelkami na jednom z nejznámějších světových autosalonů v Paříži!

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Halloween a strašidelná Paříž

PRO ODVÁŽNÉ | 3* HOTEL

Máte pro strach uděláno? Vydejte se tedy do nekonečných spletí pařížských katakomb, navštivte muzeum s podivnými anatomiemi zvířecích těl a projděte se po pařížském hřbitově Pere Lachaise!

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční výzdoba Paříže, adventní trhy a vůně ze všech koutů Vás naladí atmosférou Vánoc. Vydejte se na největší adventní trh na Champs-Elysées a do vánoční Versailles s průvodkyní Věrkou.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Poznejte Paříž a degustujte stovky vín z různých oblastí Francie. Užijte si příjemnou vánoční atmosféru Paříže a ochutnávejte vína v interiérech muzea Louvre s Cestomilkou Věrkou. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY