Portugalsko

Vydejte se za portským vínem tam, kde je doma

Prosluněná krajina v zeleném údolí řeky Douro poskytuje skvělé podmínky nejen pro vznik portského vína, ale i pro skvělé zážitky všem návštěvníkům. Přečtěte si naše tipy, co všechno tu můžete vidět a zažít, a nahlédněte do dobrodružné historie vzniku tohoto podmanivého nápoje.

Portskému dalo název i domov město Porto

Už název portské víno může napovědět, že tento lahodný nápoj pochází z Portugalska. Ještě přesněji z portugalského města Porto, podle kterého se víno jmenuje.

Historicky právě pouze odtud se smělo vyvážet do světa. Na etiketě tak najdete označení jako „Vinho do Porto“, „Porto“, „Oporto“ nebo anglické „Port“ a „Port Wine“.

Portské patří mezi takzvaná fortifikovaná vína, tedy ta, do kterých se při výrobě přidává alkohol.

Do Evropy se ve větším množství začalo dostávat v 17. století při válce Anglie a Francie, kdy britští obchodníci hledali náhradu za vína francouzská, která se v tom čase do Anglie dovážet nesměla.

„Legenda o vzniku portského vína vypráví o šikovném opatu z města Lamego, který do kvasícího rmutu dolil vinnou pálenku už téměř na začátku kvašení a zachoval tak jeho přirozenou sladkou chuť,“ přibližuje zajímavou historii Václav Štefan z webového magazínu O portském.cz.

U bran kláštera prý jednou večer zaklepali angličtí obchodníci a prosili o nocleh. Velebný pán jim otevřel, pozval je dál a k večeři jim servíroval velmi lahodné, plné, více alkoholické víno.

Běžné tiché víno se obchodníkům při dlouhých cestách na lodích kazilo, ale když ochutnali to sladké a kulaté od opata, byli tak nadšení, že odkoupili všechny jeho zásoby a začali vozit dnešní podobu portského do Anglie a posléze například i do Ameriky.

Vila Nova de Gaia je jedním velkým skladem portského

Hned naproti městu Porto leží město Vila Nova de Gaia. Soustředili se tu všichni velcí výrobci portského, a tak tu máte skvělou příležitost dostat se přímo ke zdroji. S Portem Gaiu spojuje například hojně fotografovaný železný most Ludvíka I., přes jehož horní patro jezdí i metro.

Určitě si sem zajděte na prohlídku některého vinařského domu, která je spojená s degustací. Víno můžete ochutnat v mnoha zdejších tzv. lodges a za dobrým jídlem i pitím se vydejte na promenádu podél řeky.

Vinařská oblast Douro se rozkládá v malebné krajině

Přístavní město Porto je posledním místem, kde vody řeky Douro končí svou cestu. Řeka se tu vlévá do Atlantského oceánu.

Porto je tak skvělým výchozím bodem pro poznávání celé vinařské oblasti ležící zhruba 80 kilometrů proti jejímu toku. V údolí Douro se vám úchvatné výhledy na vysoké hřebeny kopců, pod nimiž se v zákrutách třpytí vody toku, který pramení až ve Španělsku.

Svahy bohatě pokrývá vinná réva, a tak tu budete mít spoustu možností navštívit nejslavnější vinařství vyrábějící portské víno.

Vinařská oblast Douro je jediným místem na světě, kde se mohou pěstovat hrozny pro výrobu pravého portského. V roce 1756 byla vyhlášena jako první zákonem chráněná vinařská oblast na světě.

Na vlnách řeky Douro se dříve plavily sudy s portským, nyní můžete i vy

Právě kolem řeky Douro se soustředí veškeré aktivity spojené s výrobou vína. Tradičně se tu sudy s vínem plavily na dřevěných loďkách s plochým dnem, známých pod názvem barcos rabelos, až do přístavu Vila Nova de Gaia. V tomto městě se víno dodnes skladuje, doprava se ale po postavení vodních elektráren musela změnit.

Dřevěné loďky slouží i dál, nicméně jen při závodech, slavnostních příležitostech, jako reklamní poutače a atrakce pro turisty.

Na hodinovou projížďku po řece se můžete vydat například z městečka Pinhão. V jedinečné atmosféře si prohlédnete tuto nádhernou krajinu, která je od roku 2001 zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.

Vydejte se za portským do údolí řeky Douro

Kromě prozkoumání velkých měst (Porto a Vila Nova de Gaia) se můžete vydat dál do údolí a seznámit se s krajinou, ve které se portské pěstuje a zpracovává. Určitě by vám neměly uniknout naše následující tipy:

Jednodenní výlet vlakem do městečka Pinhão

Za asi dvě hodiny se vlakem z Porta (nádraží São Bento najdete v samotném centru v historické budově) dostanete do okouzlujícího města Pinhão. Je zasazené v půvabné zákrutě řeky Douro a obklopují ho svahy a terasy s vinicemi. Uchvátí vás hned místní nádraží vyzdobené malovanými kachličkami azulejos, které zobrazují sklizeň vína. Jen pár minut pěšky je odtud vinařství Quinta do Bomfim. Necelé dva kilometry leží vinařství Quinta de la Rosa a pro návštěvu vinařství na Quinta do Seixo je nejlepší vzít si taxík.

Vydejte se prozkoumat ještě víc autem

Chcete-li vidět nejkrásnější vyhlídku, nesmí vám uniknout ta nad legendární vinicí Quinta de Vargellas. Působivé je i Vale de Mendiz s proslulou Quinta do Noval, kde se vám naskytne panoramatický pohled na místní vinice. Za návštěvu tady stojí i mladší vinařství Wine & Soul.

Nenechte si ujít místní gastronomii

Popíjení portského je neodmyslitelně spjaté s dobrým jídlem. „Určitě ochutnejte grilovanou tresku bacalhau, která je mezi Portugalci velmi populární a ti ji prý umí připravit na 365 způsobů,“ dodává Václav Štefan. Na své si přijdou také milovníci dobré kávy, a protože se v Douru nevyrábí jen portské, vyzkoušet můžete i tichá portugalská vína.

V krajině portského vína se zabaví každý

Domovská krajina portského vína má něco pro každého: od přírody, historie, kultury až po gastronomii.

Své kouzlo má po celý rok díky koloběhu zrání a sklizně vinné révy i díky několika velkým slavnostem, jako je festival svatého Jana, vinobraní, Vánoce a Silvestr.

V našich tipech jste s touto oblastí seznámili virtuálně, teď už můžete vyrazit naživo. Co říkáte, vydáte se i vy s námi za portským vínem?

Další podobné články

Porto – kolébka portského vína

Ze všech měst Portugalska je to hlavní samozřejmě nejnavštěvovanější a nejoblíbenější. V posledních letech však Lisabonu začíná na paty šlapat druhá největší metropole v zemi. Ano, Porto, město s bohatou historií, je na vzestupu! A my si za chvíli vyjmenujeme sedm čarovných důvodů, proč tomu tak je.

Zobrazit více