Portugalsko

Údolí Duoro – ráj portského vína

Existují dva druhy lidí. Jedni znají portugalské údolí Duoro a o jeho krásách jsou schopni psát oslavné básně, točit romantické filmy a pořádat úchvatné prezentace. A pak jsou tady ti, kteří o něm nikdy neslyšeli. Nyní ale nezáleží na tom, jestli patříte do první či druhé skupiny. Společně se teď do tohoto malebného údolí na severu Portugalska podíváme a zjistíme, zač je toho Duoro, ráj portského vína.

Základní tábor v Pinhão

Pokud chcete cestu po údolí někde strategicky začít, nebo naopak skvěle zakončit, město Pinhão vám udělá dokonalý výchozí či závěrečný bod.

Jedná se o malé, líbezné městečko na řece Duoro, které definuje náturu celého regionu. Skromné, romantické, plné vína a bodrých lidí, město, které v jakoukoliv denní dobu bude mít co svým návštěvníkům nabídnout, hlavně pokud ti návštěvníci holdují kvalitnímu vínu. Zde můžete nejen strávit celé dny toulkami po vinařstvích, nebo jen lebeděním při břehu řeky, ale taky započít svou další, více či méně dobrodružnou cestu, například scenerickou projížďku po celém údolí. Záleží na vašem vkusu, pokud zvolíte lodě, vlak, či třeba kolo nebo kajak.

Pinhão

Po Duoro napříč Duoro

Kouzelné údolí Duoro je pojmenováno po řece Duoro. Ta svou pouť začíná zhruba 500 kilometrů hluboko ve španělském vnitrozemí, aby před spojením s Atlantikem osvěžila zdejší kraj. A vy nyní máte tu úžasnou možnost nastoupit na jednu z lodí, které řeku sem a tam brázdí, a zažít vskutku romantickou plavbu napříč celým údolím. Třeba na jedné ze zrenovovaných bárek, které kdysi sloužily na přepravu sudů s portským vínem, než byly v hlavním městě regionu schovány do tamních sklepů.

Nebyla by to pořádná portugalská projížďka, kdyby se během ní nepodávalo portské, vlídné sluneční paprsky a malebné výhledy na scenérie plné vinic a sadů. Zejména pokud máte na údolí méně času, je tato plavba výtečným způsobem, jak jedním šmahem ochutnat, ohmatat, očichat a vidět vše nejlepší, co zdejší kraj nabízí.

Romantické údolí Duoro

Na skleničku až k vinařům

Ale co si budeme namlouvat, nebyla by to návštěva vinařského regionu, pokud byste se nenechali pohostit v příjemné domácké atmosféře jednoho z místních vinařů. Vinařina má zde tradici již od 17. století a v současné době tucty z nich nabízí ochutnávku portských vín. Záleží tedy jen na vás, po kterém z nich sáhnete, kolik druhů portského ochutnáte a kolik prázdných lahví za sebou necháte. Říká se, že na dně láhve najdete pravdu, jen aby té upřímnosti nebylo v jeden den až příliš.

My vám s upřímným srdcem můžeme doporučit například vinařství Quinta do Bomfim, které nám vždy dokáže překvapit svým vlídným přístupem a neuvěřitelně pohostinnou atmosférou.

Údolí Douro

Všudypřítomné vinice

Za historií do Amarante

Pokud si libujete v historii a máte slabost pro romantická zákoutí, městečko Amarante bude pro vás jako stvořené. Střepy dějin zde potkáte na každém kroku a ani ta místa k romantickým procházkám nebudete muset dlouho hledat.

Dominantami města jsou kostel svatého Gonçala a také most svatého Gonçala. Nejenže Gonçal je patronem města a severního Portugalska, ale samotný most je považován za symbol vzdoru Portugalska vůči francouzské invazi v 19. století. Krom těchto staveb se město pyšní také dvěma krásnými kostely – kostel svatého Dominga a kostel svatého Petra. Oba rozhodně stojí za návštěvu.

Amarante

Amarante

Pokud do města zavítáte, rozhodně se protáhněte i nábřežím podél řeky Tamega. Kromě nádherného výhledu se vám dostane možnosti ochutnat zdejší víno a tradiční pokrmy, například rybu bacalhau.

Údolí Duoro je prostě něco jako naše Pálava. Vlídné, domácké, plné skvělého vína, klidu a dobrého jídla. S jediným rozdílem, že leží o pár kiláčků dále na západ. Ale to nikoho neodradí, že?

Další podobné články

London Eye – nejnavštěvovanější vyhlídka v Londýně

Zobrazit více