Portugalsko

Údolí Douro – ráj portského vína

Existují dva druhy lidí. Jedni znají portugalské údolí Duoro a o jeho krásách jsou schopni psát oslavné básně, točit romantické filmy a pořádat úchvatné prezentace. A pak jsou tady ti, kteří o něm nikdy neslyšeli. Nyní ale nezáleží na tom, jestli patříte do první či druhé skupiny. Společně se teď do tohoto malebného údolí na severu Portugalska podíváme a zjistíme, zač je toho Duoro, ráj portského vína.

Začínáme v městečku Pinhão

Pokud chcete cestu po údolí někde strategicky začít, nebo naopak skvěle zakončit, město Pinhão vám udělá dokonalý výchozí či závěrečný bod.

Jedná se o malé, líbezné městečko na řece Douro, které definuje náturu celého regionu. Skromné, romantické, plné vína a bodrých lidí, město, které v jakoukoliv denní dobu bude mít co svým návštěvníkům nabídnout, hlavně pokud ti návštěvníci holdují kvalitnímu vínu. Zde můžete nejen strávit celé dny toulkami po vinařstvích, nebo jen lebeděním při břehu řeky, ale taky započít svou další, více či méně dobrodružnou cestu, například scénickou projížďku po celém údolí. Záleží na vašem vkusu, pokud zvolíte lodě, vlak, či třeba kolo nebo kajak.

Pinhão

Romantická plavba údolím Douro

Kouzelné údolí Douro je pojmenováno po řece Douro. Ta svou pouť začíná zhruba 500 kilometrů hluboko ve španělském vnitrozemí, aby před spojením s Atlantikem osvěžila zdejší kraj. A vy nyní máte tu úžasnou možnost nastoupit na jednu z lodí, které řeku sem a tam brázdí, a zažít vskutku romantickou plavbu napříč celým údolím. Třeba na jedné ze zrenovovaných bárek, které kdysi sloužily na přepravu sudů s portským vínem, než byly v hlavním městě regionu schovány do tamních sklepů.

Nebyla by to pořádná portugalská projížďka, kdyby se během ní nepodávalo portské, vlídné sluneční paprsky a malebné výhledy na scenérie plné vinic a sadů. Zejména pokud máte na údolí méně času, je tato plavba výtečným způsobem, jak jedním šmahem ochutnat, ohmatat, očichat a vidět vše nejlepší, co zdejší kraj nabízí.

Romantické údolí Douro

Na skleničku portského k vinařům

Ale co si budeme namlouvat, nebyla by to návštěva vinařského regionu, pokud byste se nenechali pohostit v příjemné domácké atmosféře jednoho z místních vinařů. Vinařina má zde tradici již od 17. století a v současné době tucty z nich nabízí ochutnávku portských vín. Záleží tedy jen na vás, po kterém z nich sáhnete, kolik druhů portského ochutnáte a kolik prázdných lahví za sebou necháte. Říká se, že na dně láhve najdete pravdu, jen aby té upřímnosti nebylo v jeden den až příliš.

My vám s upřímným srdcem můžeme doporučit například vinařství Quinta do Bomfim, které nám vždy dokáže překvapit svým vlídným přístupem a neuvěřitelně pohostinnou atmosférou.

Údolí Douro

Všudypřítomné vinice

Údolí Douro je prostě něco jako naše Pálava. Vlídné, domácké, plné skvělého vína, klidu a dobrého jídla. S jediným rozdílem, že leží o pár kiláčků dále na západ. Ale to nikoho neodradí, že?

Další podobné články

Vydejte se za portským vínem tam, kde je doma

Prosluněná krajina v zeleném údolí řeky Douro poskytuje skvělé podmínky nejen pro vznik portského vína, ale i pro skvělé zážitky všem návštěvníkům. Přečtěte si naše tipy, co všechno tu můžete vidět a zažít, a nahlédněte do dobrodružné historie vzniku tohoto podmanivého nápoje.

Zobrazit více