Anglie

Oxford – nejslavnější univerzita světa

8 panovníků, 47 držitelů Nobelovy ceny, 56 premiéru a prezidentů, 12 svatých, 89 arcibiskupů, 18 kardinálů, jeden vzdoropapež, nespočet věhlasných spisovatelů a vědců. Pokud jste si přečetli nadpis, určitě je vám jasné, co všechny ty výše uvedené osobnosti spojuje. A zároveň tento výčet vysvětluje, proč je Oxford pravděpodobně nejznámější a nejprestižnější univerzitou světa.

Oxford je skutečným symbolem. Nejen však věhlasu a svátosti vzdělání, ale také třeba elitářství a škrobenosti. Záleží jen na úhlu pohledu. Pojďme si nyní o Oxfordu něco povědět a ukázat si, že stejně jako je Oxford nejznámější univerzitou světa, je i jedním z nejnádhernějších historických měst ve Spojeném království, kde studoval i Harry Potter.

Christ Church College

Christ Church College

Největší a samozřejmě nejprestižnější kolejí celé oxfordské univerzity je Christ Church College. S jejím jménem jsou spjati například vědec Albert Einstein, filosof John Locke nebo třeba Lewis Carroll, autor Alenky v říši divů. Hlavní vchod do koleje je pod Tom Tower, monumentální věží ze 17. století. V té se nachází i “Velký Tom”, zvon, který v 9:05 stále 101 krát zvoní. To na počest první stovky studentů, kteří na koleji studovali. A proč v 9:05? Protože Oxford je přesně pět minut na západ vzdálen od Greenwiche.

Milovníky Harryho Pottera nadchne zdejší Great Hall, kolejní jídelna, která sloužila jako předloha pro velký sál v Bradavicích. Vám stačí jen vejít a představit si všechny ty levitující svíce, velkolepou hostinu, moudrý klobouk a třeba právě vaše jméno vylosované z Ohnivého poháru.

Great Hall

Bodleian Library

Každá univerzita potřebuje svou knihovnu. A právě v Oxfordu je pravděpodobně ta nejstarší veřejná knihovna na světě. A dost možná i ta nejimpozantnější. Kořeny Bodleian Library sahají až do 15. století, kdy se zde usadila první sbírka knih, jednalo se o dvacet kousků. V současnosti knihovna hostí neuvěřitelných dvanáct miliónů publikací, které jsou usazeny v necelých dvě sta kilometrů polic, v jejichž stínu se může najednou usadit až dva a půl tisíce čtenářů.

Právě v Bodleian Library a v její nejstarší a díky svému gotickému šarmu nejznámější části – Divinity College, byly usazeny nemocniční a knihovnické scény z Harryho Pottera. Jen za pár liber se tedy můžete procházet po místech, kde nejen velikáni světové historie pilně studovali z moudrých knih, ale kde i Harry, Ron a Hermiona získali dalších sto bodů pro Nebelvír.

Radcliffe Camera

Pískově zlatou budovu Radcliffe Camera můžete směle považovat za nejikoničtější místo celého Oxfordu a určitě to nejvíce fotografované a turisty vyhledávané. Aby také ne. Tato kráska mezi knihovnami s kruhovitým půdorysem a líbeznou kopulí, je opravdu něčím, co byste neměli při své návštěvě vynechat. Pokud se budete chtít podívat dovnitř této knihovny a čítárny z 18. století, budete si muset koupit lístek na hodinu a půl dlouhou “tour de knihovny”, která zahrnuje i námi zmíněnou Bodleian Library. Zdali vám to za 14 liber stojí, to necháme už na vás. My to můžeme s klidným srdcem doporučit.

Radcliffe Camera

Magdalen College

Byla tady řeč o nejprestižnější koleji. Pojďme se nyní podívat na tu údajně nejkrásnější a nejbohatší. K Magdalen College, která je známá jako kolej umělecká, patří přes čtyřicet hektarů soukromých parčíků, kde se podél říček a ve stínu hájů můžete procházet celé hodiny. Kdybyste se zde toulali v roce 1870, měli byste šanci potkat Oscara Wildea, jak zde venčí svého miláčka – humra. Nyní vám bude muset stačit společnost labutí, které je povinnost nakrmit. Své toulky však musíte začít u hlavní budovy, která je opravdu nádherná. Určitě vás zaujme viktoriánská brána, stejně jako věž z 15. století, a zvířecí chrliče pod střechou koleje.

Magdalen College

Blackwell’s

A nebylo by to univerzitní město, které by nemělo pořádné knihkupectví. Pokud si chcete pořídit nějakou knihu jako suvenýr, doporučujeme Oxford a jeho Blackwell’s. Toto knihkupectví vám rozhodně nabídne nejpestřejší nabídku literatury a to napříč všemi možnými žánry. Co takhle koupit si knihy Harryho Pottera v originále?

Turf Tavern

Pokud jste někdy přemýšleli, jak může vypadat typická anglická taverna se vším všudy, máme pro vás dokonalý předobraz. Oxfordská Turf Tavern je skvěle zachovaná, historická putyka přímo v srdci Oxfordu. Ale není to jen o dívání. Na pintu piva nebo jedno z tradičních britských jídel můžete usednout právě pod krovy této taverny. Nepatří mezi nejlevnější, to určitě ne, ale co. Žijeme jen jednou, no ne?!

Turf Tavern

Tak, to je Oxford ve zkratce. Ale v opravdu skromné zkratce, toto univerzitní město nabízí mnohem více k vidění, slyšení i ochutnání. Merton College, All Souls a Brasenose jsou další nádherné koleje, které můžete navštívit, stejně jako se můžete pokochat zdejší katedrálou, nebo se do nekonečna procházet místními parky. Pro opravdové romantiky město nabízí projížďky lodí na zdejších kanálech a pro milovníky britského zase mnoho pubů. Však vy už si poradíte, až se do Oxfordu konečně vydáte.

Další podobné články

London Eye – nejnavštěvovanější vyhlídka v Londýně

Zobrazit více