Název „Mrtvé moře“ byl používán po staletí a předpokládá se, že pochází z bible. Staří Hebrejci jej označovali jako „Slané moře“ a svůj současný název získalo pravděpodobně až v překladech do dalších jazyků.
Z vědeckého pohledu se moře nachází v pouštní oblasti a nízká hladina vody, malý přítok a vysoká rychlost odpařování způsobuje hromadění soli, což ztěžuje přežití jakéhokoliv života. Díky vysoké salinitě, která je sedmkrát vyšší než v oceánu, si ale můžete užít jedinečný jev. Nemůžete se v něm potopit pod vodu. Ta vás tak nadnáší, že si můžete ležet a klidně číst knížku.
Vysoká koncentrace soli a minerálů činí vodu nehostinnou pro většinu forem života. Nemohou v ní žít ryby ani další vodní živočichové, zabraňuje i růstu řas a dalších rostlin. Přesto se najde někdo, kdo si ve slané vodě libuje. Jsou to extremofilní mikroorganismy a bakterie. Jde např. o typicky zelené řasy Dunaliella. Díky všem těmto faktorům má Mrtvé moře charakteristickou modrozelenou barvu.
Odnepaměti je moře známé především pro své léčivé vlastnosti vody a bahna a svým návštěvníkům nabízí řadu lázeňských procedur a wellness služeb. V regionu je nemálo hotelů a resortů, které tyto služby přímo nabízejí.
Bahno z Mrtvého moře má černou barvu a hustou, krémovou konzistenci. Je bohaté na minerály, zejména hořčík, draslík a vápník, které mají terapeutické vlastnosti při léčbě různých kožních problémů jako jsou psoriáza, ekzém a akné. Pomáhá i při bolestech svalů a kloubů, stejně jako při relaxaci.
Bahno z Mrtvého moře je velmi populární i v kosmetice a používá se při výrobě nejrůznějších výrobků jako jsou mýdla, pleťové vody, masky a krémy. Pokožku vyživuje, pomáhá zlepšit její strukturu a tón a tím i omlazuje.
Vždy se však doporučuje před aplikací bahna na celé tělo nejdříve otestovat malý kousek pokožky.
I když se to podle názvu nezdá, je Mrtvé moře křehký ekosystém, hladina vody neustále klesá a neuvážená těžba bahna může mít negativní dopad na životní prostředí. Proto, chcete-li Mrtvé moře navštívit, neváhejte, určitě to stojí za to.
Sdílejte ho se svými přáteli
Vesuv spí. Je to zajímavý pocit, když stojíte na jeho vrcholu, díváte se do kráteru, vidíte, jak se z puklin kouří a cítíte síru. Je to jako dívat se do brány pekla a přitom být blízko nebe. V Evropě takových míst moc nenajdete. Takže pokud na jihu Itálie budete, určitě si tu podívanou nenechte ujít.