Anglie

Londýn – srdce britského království

Londýn. Všichni moc dobře víme, že se jedná o britskou metropoli bzučící diverzitou, nádherné velkoměsto na řece Temži plné historických památek a jedno z nejvíce navštěvovaných míst na světě. Každý z návštěvníků moc dobře ví, proč do Londýna cestuje, přitom každý může mít důvod naprosto odlišný. Londýn totiž nabízí nespočet možností. Pojďme si shrnout, co nás všechny na Londýnu láká nejvíce.

Cestování v čase

Když se budete procházet prastarými uličkami West Endu, nad vámi se budou sklánět honosné monumenty z let dávno minulých, a do svého pohodlí vás budou zvát dřevěné vývěsní štíty putyk, kde se nadmíráky i podmíráky čepovaly od nepaměti, opravdu budete mít pocit, že se vám podařilo skočit v čase o nějaké to staletí zpátky. Londýn je v historii jednoduše ponořený a ta, na rozdíl od londýnské ranní mlhy, se z jeho čtvrtí jen tak nevypaří.

Unikátní most Tower Bridge přes řeku Temži, impozantní gotické opatství Westminster Abbey, které Joey z Přátel označil za nejlepší opatství vůbec, nebo třeba Big Ben, viktoriánská hodinová věž, pojmenovaná po svém zvonu. Dalším ikonickým místem, které musíte navštívit, je bývalé sídlo anglických králů, londýnský Tower. Pokud se tam stavíte, nesmíte opomenout pohovořit s tamními průvodci – Beefeatery a zkontrolovat všechny havrany. Pověst totiž tvrdí, že jen dokud budou v Toweru havrani žít, bude i Anglie v bezpečí. Buckinghamský palác, současné sídlo královské rodiny, vám rozhodně připomínat nemusíme. Nezapomeňte se informovat, kdy probíhá pompézní výměna královských stráží, je to nezapomenutelná podívaná.

Tower of London

pevnost Tower

Kosmopolitní duše

Velká Británie byla kdysi koloniální velmocí a Londýn byl vždy epicentrem jejího nejen politického, ale i společenského dění. Navzdory blížícímu se Brexitu si Londýn udržuje status města s otevřenou myslí, je jedním z nejvíce multikulturních a kosmopolitních velkoměst světa. To se projevuje nejen ve složení obyvatelstva, kdy se každý třetí Londýňan narodil mimo území Velké Británie, ale také v rozmanitosti prosakující do ulic, čtvrtí, nabídky jídla, umění, v hudbě i módě.

Po skvělém a cenově dostupném jídle se porozhlédněte na Borough Market. Překvapí vás, že nejen indická, pakistánská, ale i staroanglická kuchyně dokáže být více než výtečná. Na dobré anglické pivo stačí své kroky namířit do některého z pubs, těch je po celém Londýně požehnaně. Všech padesát odstínů umění je rozprostřeno ve všech ulicích města, zejména pak Centrální Londýn je výspou všech múz. Vy tu svou bezpochyby najdete v rozmanitých sbírkách londýnského British Museum, ve Victoria & Albert Museum nebo dalších galeriích a sbírkách.

Že je Londýn pestrý, můžete snadno vidět i z ptačí perspektivy. Třeba z věže katedrály svatého Pavla nebo legendárního London Eye. Už jen fakt, že můžete na Londýn hledět z obrovského kolotoče, něco vypovídá o rozmanitosti samotného města. Při pohledu na něj z té úctyhodné výšky se o tom jen utvrdíte.

Londýn 4 L

London Eye

Až se dostanete zpátky na zem, můžete si snadno vybrat, jestli vás více láká pořádný ruch velkoměsta, nebo byste raději tišší, naturálnější zábavu. Pro milovníky davů a toho správného městského šumu doporučujeme Trafalgar Square s Národní galerií a Nelsonovým sloupem. Nebo Piccadilly Circus, který vás svou obrovskou obrazovkou vyloženě vyzívá k tomu, abyste si udělali řádnou selfie. Příjemně zrelaxovat můžete v nejstarším londýnském parku Greenwich s observatoří, kde také najdete slavný nultý poledník. Ještě většího, až harmonického klidu se vám pak může dostat v parku Hampstead Heath, nebo v nepříliš známých Královských botanických zahradách.

Není zbytí, Londýn volá! Najděte si ta správná místa, nasedněte do letadla a vzhůru za londýnským dobrodružstvím.

Cestomilka

Kačka

Londýn Vás okouzlí

"V Londýně si každý najde to své. Srdce Velké Británie nabízí bohatou historii a architekturu, modu, gastronomii, noční život, ale i oázy klidu v podobě zelených parků a rozkvetlých zahrad."

Další podobné články

London Eye: nejnavštěvovanější vyhlídka v Londýně

Londýnské oko neboli London Eye je nejnavštěvovanější londýnskou atrakcí. Stojí v samotném srdci britské metropole a každoročně přivítá více než 3 miliony lidí. Za krásného počasí uvidíte až do vzdálenosti 50 kilometrů. A to už za návštěvu stojí, co říkáte?

Zobrazit více