+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

 

vyberte si svůj zájezd

Burgundsko, Francie

Doporučujeme navštívit aneb to nej z regionu

 

 

Dijon – město hořčice

Hlavní město regionu Bretaň nás svou příjemnou atmosférou vybízí k posezení u kávy, skleničky šampaňského nebo místního aperitivu kir. Dijon má návštěvníkům opravdu co nabídnout. Za vidění rozhodně stojí bývalé sídlo místních panovníků, palác burgundských vévodů, v němž je dnes umístěno Muzeum krásného umění. Úzké ulice jsou lemovány zachovalými středověkými a renesančními domy. Při procházce městem narazíme na několik pozoruhodných církevních staveb. Kostel Saint-Michel zaujme náš pohled krásným průčelím. Pohlazení sovičky u kostela Notre-Dame nám zase přinese štěstí. Proč to tedy alespoň nezkusit? Nádherný výhled na město se nám nabídne, pokud vystoupáme na věž Filipa Dobrého. A teď něco pro labužníky. Ti by měli zcela jistě zamířit do zdejší tržnice plné rozličných delikates. Za návštěvu také stojí některý z řady obchodů nabízejících dijonskou hořčici s různými příchutěmi.

 

Náš tip: Určitě ochutnejte místní pain d`épices čili kořeněný perník.

 

Obrázek

 

Hospic v Beaune

Hospic, tedy špitál v Beaune je dobročinná instituce, kterou založil v roce 1443 kancléř burgundských vévodů Nicolas Rolin za pomoci své ženy. Stavba sloužila jako nemocnice a byla financována z výnosu Rolinových vinic. Budova je nádhernou ukázkou vlámsko – burgundské architektury. Nejnápadnějším znakem nemocnice je střecha z barevných glazovaných tašek. Uvnitř komplexu nalezneme starou lékárnu z 18. století a muzeum mapující historii celého objektu. Každoročně třetí neděli v listopadu se v areálu této již bývalé nemocnice koná světoznámá charitativní aukce vín vyprodukovaných z vinic samotného špitálu. Podle cen, za které  se vína na aukci vydraží, se stanovují ceny vín pro další rok. Vinice v minulosti darovali špitálu bohatí měšťané a šlechtici, kteří si chtěli zajistit zdejší léčbu. Již kdysi místní lékaři věděli, že víno je léčivé a proto jej předepisovali svým pacientům. 

 

Obrázek

Opatství Cluny

Klášter Cluny byl založen již v roce 910 n. l. vévodou akvitánským. Nový benediktýnský řád vycházel z pravidel chování, která sepsal reformátor Benedikt. Hlavním úkolem mnichů měly podle něj být pouze modlitby. Ruční práci sice připouštěl, ale manuální odmítal. Díky této přísné benediktinské řeholi se stalo opatství vzorem pro další kláštery a postupně rozšiřovalo svůj vliv. Reformní hnutí v 11. století na obnovu autority církve moc benediktýnů ještě posílilo. Postupem času se opatství Cluny stalo důležitým duchovním, intelektuálním a uměleckým centrem.  Benediktinští mniši začali postupně zakládat další kláštery po celé Evropě, až se počet jejich dceřiných klášterů vyšplhal na téměř 1400. Celá tato síť podléhala clunyskému arciopatovi, který sám podléhal již jen samotnému papeži. Moc tohoto řádu byla ve své době nedozírná.

Opatství Cluny určitě stojí za vidění, neboť po dlouhou dobu bylo významným místem, které ovlivňovalo nejen politické dění v celé Francii. Místní opati měli stejně velkou moc jako panovník nebo papež, čemuž nasvědčovalo i to, že budova kostela byla největší stavbou v celém křesťanském světě. Přestože se dnes dochovaly již jen fragmenty celého kláštera, místo má stále magickou moc, která láká zástupy turistů i věřících.

Obrázek