+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Bordeaux, Francie

Doporučujeme navštívit, aneb to nej z regionu

 

Město Bordeaux

Přístavní město Bordeaux s 240 000 obyvateli  je největším městem jihozápadní Francie a také hlavním městem regionu Nová Akvitánie. Leží v ústí řeky Garonny do Atlantického oceánu. Již za Římanů zde existovalo osídlení a do současnosti se dochoval pozůstatek antické arény. Římané také jako jedni z prvních začali s vysazováním vinic. Bordeaux začalo nabírat na významu od 12. století, kdy se Eleanor Akvitánská po rozvodu s francouzským králem Ludvíkem VII. znovu provdala za anglického krále Jindřicha II. Plantageneta. Jako věno dostala území v jihozápadní Francii, které se otevřelo obchodu s Anglií a přístav v Bordeaux se stal středobodem veškerého dění. Velkým urbanistickým rozvojem prošlo posléze v 18. století.

 

Město se pyšní hlavně krásně zachovaných centrem, které se stalo i předlouhou pro vybudování nové Paříže v druhé polovině 19. století. Celý střed je jako jedinečný urbanistický celek zahrnut na seznam UNESCO. Na nábřeží řeky se každý červen koná velký Svátek vín a promenáda ožije mnoha stánky s těmi nejlepšími místními víny.

 

 
Obrázek

 

Městečko Saint-Émilion

Saint Émilion leží zhruba 50 kilometrů na východ od Bordeaux. Ve vinařských kruzích je to samozřejmě známá destinace. V okolí městečka leží ta nejlepší vinařství jako je například Château Ausone,  Château Cheval Blanc či Château Pavie.

Kromě skvělého vína je Saint-Émilion proslulý také díky své kráse a historické jedinečnosti, proto bylo zařazeno na seznam UNESCO.

 

Jméno město dostalo podle mnicha, svatého Emiliána, který sem dorazil v 8. století z Bretaně a usídlil se v jeskyni. Postupně obracel na křesťanskou víru místní obyvatele a vykonal mnoho zázraků.

 

Návštěvníci obdivují v Saint-Émilion největší podzemní kostel v Evropě, Královu věž či kolegiátní kostel na nejvyšším bodě městečka. Každý červen se sjíždí mnoho návštěvníků kvůli zasedání vinařské rady Jurade, což je v kraji jedna z nejvýznamnějších událostí týkající se vína. V podzemním kostele se sejdou odborníci a hodnotí se kvalita vína předešlého roku. 

 
Obrázek

 

Duna Pyla

Duna Pyla (nebo také Pilat) je s výškou lehce přes 100 nejvyšší písečnou dunou v Evropě a zároveň takovým malým přírodním úkazem. Leží 60 kilometrů na západ od města Bordeaux na pobřeží oceánu v blízkosti města La Teste de Buch. Nyní se duna může pochlubit aktuální výškou 107 metrů, ale tento údaj, jakožto i rozměry duny se mění každou vteřinu. Silné větry od oceánu zapříčiňují věčný pohyb písku a změnu rozměrů duny.

 

Dnes při návštěvě můžete celkem pohodlně vystoupat po schodech na vrchol duny. Není to tak dlouho, kdy bylo třeba se vysloveně vybrodit pískem nahoru. Z vrcholu se nabízí naprosto úžasné výhledy na celou vodní plochu Arcachon, na oceán a na rozlehlý borovicový les. V případě ideálního počasí je vidět až do Pyrenejí. Není hezčího zakončení dne, než malá procházka po duně Pyla se zapadajícím sluncem za zády a výhledem na nadšence, kteří skáčou z duny dolů na paraglidu a přistávají dole na pláži.

 
Obrázek