Cestomil
Poznejte kouzlo kraje opředeného řadou mýtů a legend. Vydejte se do přístavu Saint-Malo, za megalitickými stavbami v Carnacu a užijte si jedinečnou atmosféru Bretaně nabitou energií.
Cestomilka
Vydejte se s námi poznat známé i méně známé tváře Bretaně. Navštivte přístavní města, kamenné vesničky, farmu ústřic i pozůstatky dávných civilizací. Skvělá bretaňská gastronomie nebude chybět.
„Bretaň, to je stav duší“ … napsal historik Jules Michelet o tomto koutu Francie a měl pravdu. Bretaň je tichá, zádumčivá, tajemná, plná legend a pověr, které stále ještě přežívají mezi místními. Návštěvníka její kouzlo uchvacuje pomalu, ale hluboce a doživotně. Nechte se i Vy unášet krásou přístavu Saint-Malo, duchem megalitických staveb, rozeklanými útesy a povahou milých a usměvavých Bretonců.
„Žiju jako ve snu, něco tak krásného jako Bretaň si nikdo nemůže vymyslit,
kdo tu zemi druidů a dubů, skřítků a menhirů vlastníma očima nespatřil.“
Bretonci od nepaměti brázdili světová moře a oceány. Jejich kuchyně proto obsahuje velké množství ryb a darů moře, které připravují mnoha rozmanitými způsoby. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří slávky na námořnický způsob. Hojně pěstovanou a často využívanou zeleninou v Bretani je artyčok. K dalším oblíbeným druhům zeleniny náleží květák z Léonu a cibule pěstovaná v okolí Roscoffu. Místní dezerty jsou často přeslazené a nám by mohly připadat málo nápadité, Bretoncům však velmi chutnají. Mezi oblíbené nápoje patří stejně jako v sousední Normandii cidre a calvados. Bretonci se ale navíc mohou pochlubit slušnou nabídkou piv.
Cidre je kvašený jablečný nápoj s různými stupni alkoholu a v Bretani patří k velice oblíbeným nápojům. Při přičichnutí i po ochutnání jsou cítit čerstvá jablka. Pokud se cidre vychladí, je nesmírně osvěžující. Vyrábí se
z kvalitních jablek přímo určených k jeho výrobě. Většinou se mísí několik odrůd, aby se docílilo ideální chuti tohoto kvašeného jablečného moštu. Dle objemu alkoholu se cidre dělí na sladký (doux) a suchý (brut). Podobný nápoj lze vyrobit i z hrušek pod názvem poiré.
Mys Fréhel se řadí mezi jedno z nejkrásnějších míst ve Francii. Tato část je často označována jako Smaragdové pobřeží díky smaragdové barvě moře, které omývá malebné písečné pláže a vysoké pískovcové útesy. Celá oblast spolu s přilehlými neobydlenými ostrovy tvoří přírodní ornitologickou rezervaci nazývanou "Landes de Cap Fréhel". Tisíce mořských ptáků sídlících na útesech a malých ostrůvcích dotváří charakter této krajiny. Pohled na poletující racky, alkouny, kormorány, tereje či burňáky je fascinující. Doporučujeme si však ucpat uši. Křik ptáků zejména v době hnízdění by Vám totiž zněl v hlavě ještě dlouho
po návratu domů.