+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

 

vyberte si svůj zájezd

Normandie, Francie

Doporučujeme navštívit aneb to nej z regionu

 

 

Město katedrál - Rouen

Rouen je hlavním městem Normandie. Řeka Seina jej rozděluje na dvě části, průmyslový jih s  přístavem a rezidenční sever s historickým jádrem. Na své si zde přijdou milovníci gotických staveb, hrázděné architektury a křivolakých uliček lákajících k bezcílným toulkám. Znalci umění se při pohledu na hlavní dominantu města, katedrálu Notre-Dame, rozpomenou na obrazy Clauda Moneta. Tento celosvětově uznávaný umělec si tuto stavbu velice oblíbil. V cyklu 28 pláten se mu podařilo zachytit hru světla v proměnách dne a ročních obdobích. Dnes jsou Monetovy obrazy rozesety po celém světě, stejně jako sláva rouenské katedrály. Během letním měsíců se turisté mohou těšit na milé překvapení. Se setměním katedrála mění vzhled, neboť její přední průčelí je využíváno pro světelná představení. Cestou od katedrály k hlavnímu náměstí Place du Vieux-Marché projdete pod městským orlojem, který jistě upoutá svou krásou Vaší pozornost. Čas ukazuje kolemjdoucím již od 14. století. Na náměstí se určitě zastavte v kostele Johanky z Arku. Jedná se o moderní stavbu ze dřeva a betonu, která stojí na místě, kde byla v minulosti upálena Johanka z Arku. Ideálním místem odpočinku je některá z místních restaurací nebo kaváren. Vřele doporučit můžeme restauraci La Couronne, nejdéle fungující restauraci ve Francii. Pří popíjení vína, nebo u večeře zde můžete strávit příjemné chvíle a vychutnat jedinečnou atmosféru tohoto úchvatného místa. Procházka po místní tržnici a vůně ručně vyráběných mýdel, rozličných sýrů a čerstvého ovoce a zeleniny Vám doslova zamotá hlavu.

 

Pokud přitom zabloudíte do ulice Robec, budete si moci dokonale představit, jak v minulosti opravdu vypadal Rouen. Po cestě k této zapadlé uličce minete krásný kostel svatého Machuta ve stylu plaménkové gotiky. Zdobné západní průčelí stojí za krátké zastavení a pokochání se. Milovníci umění mohou navštívit Muzeum krásných umění s několika Monetovými obrazy. Máte-li rádi literaturu a francouzské spisovatele, věřte, že se nacházíte v rodném městě Gustava Flauberta, autora románu Paní Bovaryová. Zájemci mohou navštívit Flaubertovo muzeum umístěné v jeho rodném domě.

Obrázek

 

Vyloďovací pláže a Arromanches-les-Bains

Ke konci druhé světové války si Spojenci zvolili pro své vylodění písečný pruh normandského pobřeží. Tento den vstoupil do historie jako Den D a zahájil osvobozovací proces Evropy. Volba této části pobřeží byla pro německou stranu překvapující, protože předpokládali útok Spojenců v nejužší části kanálu La Manche v oblasti Calais. Jednotlivé vyloďovací pláže byly pro lepší orientaci pojmenovány. Od východu na západ se táhly pláže Sword, Juno, Gold, Omaha a Utah. V části pojmenované Gold leží malé město Arromanches-les-Bains. Toto místo Spojenci vybrali jako nejideálnější pro stavbu umělého přístavu Mulberry. Vedle této pláže se dnes nachází muzeum věnující se jak výstavbě této gigantické stavby, tak i historii spojeneckého vylodění. Pozůstatky umělých kesonů lze stále spatřit nedaleko od břehu. Při odlivu je možné se suchou nohou dostat k těm, které byly zanechány nedaleko pobřeží jako připomínka existence přístavu. V samotném městě jsou rozmístěny děla, tanky a další vojenská technika použité při bojích během druhé světové války. Hned za muzeem si můžete prohlédnout část plovoucí vozovky, jež sloužila jako přístupová cesta k přístavu. Ti, co by se nechtěli věnovat vojenské historii, mohou zavítat do některé z místních restaurací servírujících ryby a mořské plody, případně si odpočinout a vykoupat na písečné pláži nacházející se přímo ve městě. Sportovně nadaní jedinci mohou vystoupat na strmý útes nad městem, kochat se zde výhledy na moře, či využít krásného místa na netradiční piknik.

 

Obrázek

Ostrov Mont Saint-Michel

Gotický skvost usazený na ostrůvku uchvacuje návštěvníky již z dálky. Podle legendy byl klášter postavený na přání archanděla Michaela, jenž se zjevil místnímu opatovi. V minulosti byli poutníci odkázáni na dobu odlivu, aby se mohli dostat na ostrov a k samotnému klášteru. Dnes Vás k ostrovu dovede nově zbudovaná moderní lávka pro pěší i cyklisty. Pokud byste nechtěli jít pěšky, z pevniny k hradbám vesnice zajíždí bezplatná kyvadlová doprava. Za drobný příplatek se pak můžete nechat dovézt k ostrovu povozem taženým koňmi. Uličky pod klášterem jsou téměř vždy přeplněné turisty. Pouze pokud dorazíte brzy ráno, nebo později večer, zažijete poklidnou atmosféru místa. Nenecháte-li se přes den odradit a vystoupáte až do útrob samotného kláštera, obklopí Vás atmosféra posvátného ticha. Budete procházet několika patry klášterních budov, z terasy před kostelem Vás oslní výhled na široký záliv, atmosféra rajského dvora navodí rozjímavou náladu a nakonec můžete pozorovat rychle se přibližující vodu při přílivu. Záliv Mont Saint-Michel je místem s vůbec největším rozdílem hladiny moře při přílivu a odlivu v Evropě.

 

V nejextrémnějších případech stoupne hladina moře v zálivu o více než třináct metrů.

Zatímco klášter na ostrově je oázou klidu, uličky pod ním jsou velmi živé a plné návštěvníků. Naleznete zde mnoho restaurací a obchodů se suvenýry. Chcete-li si vychutnat kávu a přitom si užít výhled na záliv, zavítejte do některého z podniků s terasou obrácenou směrem k hradbám. Pokud si budete chtít užít nádherné výhledy na moře i na vesničku s opatstvím, doporučujeme procházku po městských hradbách. 

Obrázek