+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

 

vyberte si svůj zájezd

Bretaň, Francie

Doporučujeme navštívit aneb to nej z regionu

 

Menhiry v Carnaku

Řady kamenů stojící jako vyrovnané vojsko dráždí od pradávna představivost lidí. Dodnes postrádáme spolehlivé vysvětlení, kdo a proč vystavěl tyto megalitické formace. Místní legenda tvrdí, že se jedná o vojáky zakleté papežem Korneliem. Ten údajně utekl před římskými vojáky z Říma do Bretaně. Protože jej ale stále pronásledovali, proměnil je Kornelius v menhiry.

Alej asi 3000 menhirů se táhne borovými lesy a vřesovišti do vzdálenosti skoro osmi kilometrů a je důkazem organizačních schopností dávných obyvatel kraje. Váha každého kamene je kolem 1-2 tun.

Jejich stáří odhadují historikové na více než 7000 let. Jsou tedy s vysokou pravděpodobností starší než menhiry v anglické Stonehenge. Vedle menhirů se v okolí Carnaku vyskytují další kamenné útvary: kromlechy (kamenné kruhy) a dolomeny (kamenné stoly). Nedaleko Carnaku, u města Locmariaquer, se nachází vůbec největší známý menhir na světě. Jde o 280 tun vážící a skoro 20 metrů dlouhý žulový kámen ležící na zemi a rozlomený na několik částí.

Každého návštěvníka Carnaku uchvátí magická atmosféra tohoto místa. Senzitivní jedinci tvrdí, že zde cítí silné proudění energie.

Obrázek

 

Přístav Saint-Malo

Přístav Saint-Malo přezdívaný korzárské město se rozkládá na Smaragdovém pobřeží. Místní námořníci byli v minulosti nejobávanějšími mořskými vlky, kteří neohroženě brázdili moře a oceány. Dopluli dokonce až na Falklandské ostrovy v Atlantském oceánu, vzdálené asi 500 km od pobřeží Argentiny. Jako vůbec první zde založili kolonii a objevené souostroví nazvali Malvíny. Název má jednoduché vysvětlení. Obyvatelé Saint-Mala vždy hrdě prohlašovali, že nejsou ani Francouzi, ani Bretonci nýbrž Malouínci, proto ostrovy označili právě za Malvíny.

Přístav Saint-Malo proslavila řada mořeplavců a korzárů. Patří mezi ně například mořeplavec a objevitel Jacques Cartier, který získal pro Francii území Kanady nebo známý pirát a Král korzárů Robert Surcouf, jehož připomínají repliky pirátských lodí zakotvené v přístavu.

Pod hradbami města se nachází první veřejná pláž ve Francii, kterou dodnes využívají místní i turisté. Teplota moře zde v létě dosahuje okolo 20°Celsia. Zavítat můžete i na okolní ostrůvky. Díky odlivu, který může dosahovat až 13 metrů se Vám otevře písečná cestička a vy můžete přejít suchou nohou. Pozor ale na včasný odchod, jinak budete uvězněni mořem. Hlavní turistickou atrakcí města je mohutné opevnění, které navrhl vojenský architekt Vauban za vlády Ludvíka XIV. Návštěvníci mohou po hradební promenádě obejít celé město a obdivovat nejen samotné město a jeho jednotnou architekturu, ale i moře zakusující se do rozeklaného pobřeží, ostrůvky rozházené v zálivu a korunované pevnostmi. V restauracích podél hradeb si jistě na své přijdou milovníci mořských plodů a ryb, pravých bretonských palačinek a cidru.

 

Obrázek

Bretaňské pobřeží

Více než 1000 kilometrů Bretaně lemuje moře. Každá část pobřeží je přitom specifická a něčím zvláštní. Divoké pobřeží na poloostrově Quiberon vyvolává dojem, že zde vládne pevnou rukou matka příroda. Ostře bičující vítr Vám nezabrání posadit se na chvíli na rozervané kameny a sledovat silný mořský příboj pod Vámi. Na Pobřeží růžové žuly budete překvapení i malebnými útvary skal, které tu formují příbřežní linii. Vydáte se mezi obří balvany a zahrajete si na schovávanou? Smaragdově zbarvené pobřeží porostlé vřesy a vřesovci Vás přesvědčí, že je to pravé místo pro vaši dovolenou. Lemují je příjemná letoviska s písečnými plážemi. Bretaňské pobřeží stráží přes dvacet majáků a přestože je dnes většina z nich ovládána automaticky, neztratily nic ze své krásy, majestátnosti a funkce. Jejich světlo mělo a stále má upozorňovat námořníky na členité pobřeží Armorického poloostrova.

Obrázek