Cestovní doklady a zavazadla

Cestovní doklady

Pokud jste občanem státu Evropské Unie a chystáte se na cestu po Evropě, bude Vám stačit občanský průkaz. Pokud ale letíte s přestupem přes zemi mimo EU, např. přes Londýn, pak si sebou musíte přibalit i cestovní pas.

Pokud cestujete do evropské země, která do Schengenu nepatří (např. Velká Británie, Chorvatsko, Rumunsko), musíte se na jejích hranicích prokázat platným cestovním pasem. O typu cestovního dokladu Vás budeme informovat v pokynech na cestu.

Mimo Evropu je zapotřebí platný pas s delší dobou platnosti a do určitých zemí i cestovní vízum. V případě ESTA karty nebo víza musí být pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu do České republiky.

V případě, že nejste příslušníkem státu EU, případně v rámci EU máte jen trvalý pobyt, pak se na doklady, případně víza, informujte přímo na Vaší ambasádě.

 

Odbavované zavazadlo

Jde o zavazadlo, které bude odbaveno do podpalubí letadla. Na odletové přepážce Vám jej při vystavování letenky vezmou a setkáte se s ním opět až v cílové destinaci. Doporučujeme jej proto dobře označit Vaším jménem a adresou, ideálně také uzamknout.

Hmotnost takového zavazadla je opět dána leteckou společností a pohybuje se od 15 kg do 32 kg. Standardní váha je 20 – 23 kg.

Zabalit si do něj můžete úplně cokoliv – tedy s výjimkou výbušnin, střených zbraní, apod. Veškerou elektroniku (mobily, notebooky, čtečky, tablety, foťáky, apod.) mějte prosím v příručním zavazadle.

Příruční zavazadlo

Jde o zavazadlo, které budete mít tzv. v ruce a se kterým budete nastupovat do letadla. Nebudete ho proto nikde na přepážce u odbavení odevzdávat pokud Vás k tomu obsluha přímo nevyzve. Výhodou tohoto typu zavazadla je, že za něj nic neplatíte, nevýhodou je jeho nízká hmotnost (nejčastěji 10 kg) a omezené rozměry (nejčastěji 50 x 40 x 20 cm – dle podmínek letecké společnosti).

Příruční zavazadlo nesmí obsahovat následující předměty: ostré předměty jako nůžky, nože, skládací nožíky, dokonce ani pilníky a nůžky na manikůru. Vyloučeny jsou také trekingové hole s kovovou špičkou, pinzety, žiletky, konzervy. Tekutiny smíte mít pouze ve 100 ml lahvičkách, maximálně však do 10 kusů. Za tekutiny jsou považovány také spreje, gely, krémy a některé druhy sýrů. Všechny tyto lahvičky mějte prosím umístěny v uzavíratelném igelitovém pytlíku (k dostání i na letišti).

Trekingové hole můžete mít pouze v případě, že mají gumový hrot a vejdou se Vám do příručního zavazadla.

Přibalit si ale určitě můžete: léky do 100 ml (nad 100 ml je potřeba potvrzení lékaře), pití pro miminka v lahvičce, elektroniku (notebook, mobil, tablet, čtečku, foťák, nabíječky), paštiky v měkkém obalu, sendviče, skládací deštník, apod.

Budete-li si do letadla brát svačinku, pak obložený chléb určitě není problém.