Cestovní doklady a zavazadla

Cestovní doklady

Pokud jste občanem členského státu Evropské Unie a chystáte se na cestu po Evropě, bude Vám stačit občanský průkaz.

V rámci Schengenského prostoru nemusíte coby člen EU při překračování státních hranic ukazovat ani cestovní pas ani občanský průkaz. Samozřejmě je ale nutné si s sebou OP nebo cestovní pas vzít pro případ, že byste museli prokázat svou totožnost – třeba na letišti.

Poznámka: řidičský průkaz ani platební karta nejsou považovány za platné cestovní doklady ani průkazy totožnosti!

Pokud cestujete do evropské země, která do Schengenu nepatří (např. Velká Británie, Chorvatsko, Rumunsko), musíte se na jejích hranicích prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. O typu cestovního dokladu Vás budeme informovat v pokynech na cestu.

Mimo Evropu je zapotřebí platný pas a do určených zemí i cestovní vízum. V případě ESTA karty nebo víza musí být pas platný ještě minimálně 6 měsíců po návratu do České republiky.

V případě, že nejste příslušníkem státu EU, případně v rámci EU máte jen trvalý pobyt, pak se na doklady, případně víza, informujte přímo na Vaší ambasádě.

 

Příruční zavazadlo

Jde o zavazadlo, které budete mít tzv. v ruce a se kterým budete nastupovat do letadla. Nebudete ho proto nikde na přepážce u odbavení odevzdávat. Výhodou tohoto typu zavazadla je, že za něj nic neplatíte, nevýhodou je jeho nízká hmotnost (nejčastěji 10 kg) a omezené rozměry (nejčastěji 50 x 40 x 20 cm – dle podmínek letecké společnosti).

Příruční zavazadlo nesmí obsahovat následující předměty: ostré předměty jako nůžky, nože, skládací nožíky, dokonce ani pilníky a nůžky na manikůru. Vyloučeny jsou také trekingové hole s kovovou špičkou, pinzety, žiletky, konzervy. Tekutiny smíte mít pouze ve 100 ml lahvičkách, maximálně však do 10 kusů. Za tekutiny jsou považovány také spreje, gely, krémy a některé druhy sýrů. Všechny tyto lahvičky mějte prosím umístěny v uzavíratelném igelitovém pytlíku (k dostání i na letišti).

Trekingové hole můžete mít pouze v případě, že mají gumový hrot a vejdou se Vám do příručního zavazadla.

Přibalit si ale určitě můžete: léky do 100 ml (nad 100 ml je potřeba potvrzení lékaře), pití pro miminka v lahvičce, elektroniku (notebook, mobil, tablet, čtečku, foťák, nabíječky), paštiky v měkkém obalu, sendviče, skládací deštník, apod.

Budete-li si do letadla brát svačinku, pak obložený chléb určitě není problém.

 

Odbavované zavazadlo

Jde o zavazadlo, které bude odbaveno do podpalubí letadla. Na odletové přepážce Vám jej při vystavování letenky vezmou a setkáte se s ním opět až v cílové destinaci. Doporučujeme jej proto dobře označit Vaším jménem a adresou, ideálně také uzamknout.

Hmotnost takového zavazadla je opět dána leteckou společností a pohybuje se od 15 kg do 32 kg. Standardní váha je 20 – 23 kg.

Zabalit si do něj můžete úplně cokoliv – tedy s výjimkou výbušnin, střených zbraní, apod.

Veškerou elektroniku (mobily, notebooky, čtečky, tablety, foťáky, apod.) mějte prosím v příručním zavazadle.

Informace o přesné velikosti a hmotnosti příručního i odbavovaného zavazadla od nás obdržíte v cestovních pokynech 10 dní před zájezdem.