+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

 

vyberte si svůj zájezd

Paříž, Francie

Doporučujeme navštívit aneb to nej z regionu

 

 

Bazilika Saint-Denis – posvátné místo francouzských králů

Severně od Paříže, na místě, kde údajně zemřel patron Francie svatý Denis, stojí dnes bazilika nesoucí jeho jméno. Podle pověsti přišel Denis z Itálie, aby šířil křesťanskou víru v galské Francii. Během svého působení založil v zemi několik kostelů a stal se prvním francouzským biskupem a apoštolem. Pohanští Galové jej ale zajali a na vrcholu Montmartru popravili. Jeho tělo však nezemřelo. Svatý Denis vstal a s hlavou v podpaží ušel ještě 15 tisíc kroků na sever. Tam padl k zemi mrtev a na místě jeho pohřebiště vyrostla krásná bazilika.

 

Stavba je pýchou gotické architektury, a přestože Vás na první pohled nemusí okouzlit, při vstupu dovnitř se Vám zatají dech. Nádherná hra světla a stínů umocněna barevnými vitrážemi a ohromujícím prostorem působí monumentálně. Na její dokončení dokončení v polovině 12. století samotný panovník Francie. Stavba i přilehlé opatství Saint-Denis se tak stalo prototypem královských staveb v celé zemi.

 

Obrázek

 

Eiffelova věž – symbol Paříže a nejkrásnější rozhledna

Paříž se ve druhé polovině 19. století stala jedním z center světových výstav a přitáhla tak zraky tisíců zvědavců. Všichni toužili spatřit krásku nad Seinou a Paříž se nechtěla dát zahanbit. U příležitosti pravidelně se konajících výstav začaly v Paříži růst nové paláce, výstavní prostory, zahájila se výstavba metra a došlo k elektrifikaci ulic a bulvárů. Paříž touto modernizací vzkvétala, přesto jí stále chyběla ona třešnička na dortu. Soutěže na výstavbu pařížské rozhledny se zúčastnilo okolo 300 soutěžících a mezi účastníky byla i firma inženýra Gustava Eiffela, která se specializovala na kovové konstrukce. Rozhledna měla být zbudována na oslavu 100. výročí Velké francouzské revoluce, proto byly podmínky soutěže opravdu přísné.

 

S výstavbou se začalo v roce 1887 a stavba trvala přesně dva roky a dva měsíce. Již v roce 1889 se na její vrchol mohli vydat první návštěvníci. Zážitek to musel být jedinečný, neboť stáli na vrcholu nejvyšší stavby světa ve výšce 270 metrů. Odezvy na Eiffelovu věž však nebyly jen pozitivní. V době svého vzniku se věž stala terčem kritiky řady slavných umělců. Vznikl dokonce spolek na ochranu krás Paříže vedený stavitelem pařížské Opery Garnierem, který psal pravidelně petice na odstranění tzv. železného svícnu. Dnes je Eiffelova věž symbolem Paříže a ročně ji navštíví asi 6,5 milionů lidí z celého světa. Pro mnoho měst se Eiffelova věž stala dokonce předlohou a vidět ji tak můžeme v Las Vegas, Číně nebo v Praze v podobě Petřínské rozhledny.

 

Věděli jste že …

  • celková výška věže je 324 metrů
  • váha celé konstrukce čítá 7 500 tun
  • ve větru se vychýlí o 6–7 centimetrů
  • v noci je osvětlena 20 000 žárovkami
  • částka za stavbu činila 7 mil. franků
  • na jeden nátěr se spotřebuje 60 tun barvy
  • 41 let byla nejvyšší stavbou světa
  • ročně ji navštíví 6,5 mil. lidí z celého světa

 

Obrázek

Opera Garnier – nekrásnější stavba Paříže

Každá budova opery má své kouzlo. Navštívíte-li však operu Garnier v Paříži, zaručeně dáte za pravdu názoru, že jde o nejkrásnější a zároveň největší stavbu opery na světě, navíc zahalenou tajemstvím. S výstavbou opery se začalo ve druhé polovině 19. století na příkaz císaře Napoleona III. Její architekt, Charles Garnier, se již od samého počátku potýkal s řadou problémů. Velké množství spodní vody, neustálý dohled státních úředníků na plnění termínů, finanční omezení a nakonec císařova rezignace. Stavba zůstala před dokončením a Garnier musel dlouho prosit vedení nově zřízené republiky o peníze na dokončení. Nakonec se nedočkal ani vděku, neboť vstupenku na slavnostní otevření si musel zakoupit sám.

 

Stavba patří svou architekturou mezi světové unikáty. Celá třetina budovy je tvořena překrásným mramorovým schodištěm vedoucím do Grand Foyer, tedy do velké síně, která svým vzhledem připomíná Zrcadlový sál ve Versailles a do hlediště zdobeného červenou a zlatou barvou. Hlavní sál je pak osvětlen majestátním osmitunovým křišťálovým lustrem.

Opera se stala také dějištěm jednoho z nejslavnějších světových muzikálů. Příběh Fantoma Opery od G. L. Webera vznikl na základě neobjasněné smrtelné nehody a tajemných zvuků z podzemí, které se ozývaly během představení. Tyto události a strach zaměstnanců daly vzniknout postavě záhadného Fantoma, který žil v labyrintu chodeb a podzemních zásobáren vody.

Obrázek