+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Za krásami indického státu Goa

Za krásami indického státu Goa
Indický stát Goa, nazývaný také jako „kráska orientu“ či „Indie pro začátečníky“, je v dnešní době známý i jako bývalá portugalská kolonie. Cestovatelé, kteří již v minulosti navštívili Španělsko, Portugalsko, Karibik či jižní Ameriku, proto mohou v místní architektuře nalézt jisté shody.

Portugalská kolonizace

Portugalci, v čele s Vasco de Gamou, se připlavili do dnešní Goa již v roce 1498, leč úplné podmanění země ještě několik let potrvalo. V souvislosti s datováním portugalské kolonizace indického státu Goa obvykle tedy hovoříme o šestnáctém století.

 

Náboženství světa na jednom místě

Indie sama o sobě je souborem států, v nichž převládá hinduismus, buddhismus a islám. Ovšem ve státě Goa se 70 % obyvatelstva hlásí ke křesťanství. Místní ženy přesto nosí sárí (tradiční indický oděv) a většina obyvatel rozhodně není vlažná vůči svátkům spojeným s jiným náboženstvím, než sami vyznávají. Goa je hodně o toleranci. Nezřídka zde potkáte muslima, křesťana, buddhistu a hinduistu, jak si spolu vyjdou na čaj, pivo, či jen tak na procházku podívat se na západ slunce.

 

Křesťanský kostel v Severní Goa

 

Indické speciality

Goa je také jediný indický stát, kde se ženy nemusí bát koupat v bikinách a kde je alkohol naprosto legální. Až se přepijete místního piva Kingfischer, můžete vyzkoušet Feni, pálenku z kešu. Místní ostré slunce vás dozajista donutí přimhouřit oči a s takovou ji budete schopni přirovnat k naší slivovici. Malý panáček po ránu a po každém jídle se doporučuje všem, kteří mají obavy ze „Shivovy pomsty“, tedy střevních obtíží.

 

Severní Goa

Hlavní město státu Goa je Panjim (také Pandžim, Panádží, Panaji), stotisícové, nepříliš romantické město. Většina goanů, kteří se rozhodnou zde bydlet, tak činí čistě díky možnosti rychlejšího výdělku. Vše na sever od Panjimu až po hranice se státem Maháraštra je známo pod jménem North Goa, dolů až po karnatacké hranice zase jako South Goa.

 

Pláže a autentická Indie

Ze severní Goa je zajisté nutno zmínit Calangute a Candolim, města dlouhých pláží a pestrého turistického ruchu. Nesmíme rovněž opomenout Morjim, městečko, kde se zastavil čas a kde získáte nádhernou kombinaci surové Indie a skvělého servisu. Dejte si luxusní jídlo v místní restauraci a poté si zajděte na dlouhou pláž plnou psíků, krav a samoty!

 

O pár kilometů výše, u hranic se státem Maháraštra, se rozkládá Arambol, plážové hipísácké městečko. V jeho bezprostřední blízkosti naleznete horké prameny s léčivou hlínou, která Vám z obličeje vytvoří doslova dětskou prdelku!

 

Stará železniční trať vedoucí přes hory

 

Stará Goa

Za zmínku dozajista také stojí Old Goa, kolekce tří hlavních a několika desítek vedlejších katedrál a kostelů poblíž hlavního města. Kdysi se jednalo o hlavní město státu Goa, nyní spíš o historicky turistickou atrakci. V katedrále Bom Jesus, česky Jezulátko, se nacházejí ostatky Františka Xaverského, které jsou jednou za deset let veřejně ukázány. Letos to bohužel již nestihneme, ale v roce 2024 zaručeně!

 

Jižní Goa

Na jihu stojí určitě za zmínku Margao, druhé největší město a centrální železniční zastávka. Dále potom pláž Palolem, kde si budete moci užít krásný čas v dřevěných, plážových chatičkách, pokaždé „zbrusu nových“, protože se dle místního zákona před každým monzunovým obdobím (červen-září) musejí zbourat a v začátku nové sezóny opět postavit. Zde si také užijete jógu, tradiční jídlo a jeho extrémní milovníci se i mohou přihlásit do kurzu tradiční kuchyně!

 

Posvátné zvíře Indie, krávu, můžete vidět úplně všude

 

V dalším článku si vysvětlíme původ názvu Goa, ovšem co to pojmout moderně a říci, go, and...? Možností, co tu dělat a kam se podívat, je tu dozajista nepřeberné množství!

 

 

Pojeďte s námi objevovat krásy indického státu Goa!

 

Zájezdy do Indie

 

Obrázek

Cestomilka Jitka

 

"Pokud se se mnou vydáte do Indie, vezmu vás na ty nejkrásnější pláže, provedu vás chrámy různých náboženství a ochutnáte se mnou indické speciality. Navíc si zacvičíme jógu v zemi, kde vznikla, a to má samo o sobě kouzlo."

    

 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY