+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Toulky Vatikánem

Toulky Vatikánem
Pokud je Praha matkou měst, Vatikán je otcem. A nejen ledajakým, svatým otcem. Městský stát Vatikán, dříve Papežský stát, má za sebou historii více než zajímavou, plnou rozporuplných rozhodnutí, někdy i krve a paradoxně i bohatství. Pojďte se s námi podívat do epicentra katolické víry.

 

Mateřské objetí náměstím sv. Petra

Piazza San Pietro je kolos! A to nádherný. Toto vatikánské náměstí, lemované kolonádou se sloupovím a pyšnou bazilikou sv. Petra v čele, dokáže v jeden moment pojmout, “mateřsky obejmout” návštěvu opravdu hojnou - až 400 tisíc lidí! Právě aby si velké masy věřících mohly vyslechnout papežovo vlídné slovo a žádat o jeho požehnání, si přál papež Alexander II., když proslulému architektovi Berninimu zadal úkol náměstí navrhnout. A tak se stalo!

 

Svatopetrské náměstí

 

Náměstí má sice dvě krásné fontány, avšak jeho středobodem je právě egyptský obelisk, který do Říma v roce 37 nechal dotáhnout císař Caligula. Společně se zmíněnou kolonádou a katedrálou vytváří místo hodné obdivu, místo klidu, víru. Středobod katolického světa můžete směle navštívit i vy. Nemusíte se bát, že byste ho nenašli. Obejme vás, ani nebudete vědět jak.

 

           Obelisk na Svatopetrském náměstí

 

Bazilika sv. Petra - srdce víry

Největší a pravděpodobně nejznámější katedrálou světa je bazilika sv. Petra ve Vatikáně. Původní bazilika, o kterou se zasadil sám Konstantin Veliký, vyrostla ve 4. století na základech Neronova cirku, kde Římané při “hrách” nechali popravit nebo umučit tisíce křesťanů, tehdy heretiků, nyní mučedníků. Údajně i samotného apoštola Petra.

 

Bylo to však až 16. a 17. století, které dalo bazilice současný vzhled. Stejně jako na náměstí, i na bazilice je znát originální rukopis mistrů - Raffael Santi, Michelangelo, Bramante i Bernini se na stavbě podíleli. Jednou z uměleckých perel je Berniniho Baldachýn sv. Petra, socha, která se tyčí nad hrobem sv. Petra. Jen si představte, jak monumentální prostor katedrála musí mít, když v ní neuvěřitelných dvacet metrů vysoký baldachýn zanikne?

 

Bazilika sv. Petra

 

Vřele doporučujeme vyjít i všechny schody katedrály. Ten malebný výhled z dómu na náměstí sv. Petra a celý Řím opravdu, ale opravdu stojí za to!

 

Vatikánská muzea

Papež Julius II prostě miloval umění. A nemohl si pomoci. Ačkoliv sám hlásal o střídmosti a charitě, byl to nejen sběratel, ale i hodně štědrý mecenáš takových hvězd renesančního nebe, jakými byli Michelangelo, Bernini, Raffael Santi a Bramante. Aby měl kam svá díla, mimo jiné i jedny z nejkrásnějších renesančních soch světa, dávat, zřejmě z desátků založil Vatikánská muzea! Ta dodnes městskému státu slouží a patří mezi pět světově nejnavštěvovanějších!

 

Vatikánská muzea


 

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple má velké jméno ve světě umění. Jedná se o kapličku, která je plná nádherných Michelangelových maleb. Nejznámější je pak Stvoření Adamovo, stropní malba, na které se Adam snaží prstem dotknout velkoleposti Božství. Určitě ji znáte. A určitě ji musíte vidět na vlastní oči.

 

           Fresky Sixtínské kaple

 

Za smutné považujeme, že v Sixtinské kapli není možné fotit nebo pořizovat jakékoliv jiné záběry. Ačkoliv se tvrdí, že je to kvůli možnému poškození fresek blesky, pravda je úplně někde jinde. V osmdesátých letech měla začít úprava těchto fresek. Částka za restauraci byla však tak vysoká, že musela být zřízená sbírka. Částkou 4,2 miliónů dolarů přispěla jedna z japonských televizí. A co za to chtěla? Výhradní práva na fotografie a videa z kaple.

 

Tajemství vatikánské nekropole

V prvním století našeho letopočtu se jednalo o skromný, pro většinu Římanů nezajímavý hřbitov, kam byli pochováváni umučení křesťané. Pak se na něj zapomnělo úplně, protože na něm vznikla zástavba Petrovy katedrály. Až v roce 1940 nechal papež Pius XI. nařídit vykopávky v základech chrámu, aby bylo objeveno dvacet mauzoleí. V některých se nachází i stovky těl umučených křesťanů. A jeden z nich by právě měl být sám sv. Petr.

 

Návštěva nekropole je dech beroucím zážitkem, přeci jen se po jeruzalémském božím hrobě jedná o druhé nejposvátnější místo. A zážitkem exkluzivním! Denně se jen 250 lidem podaří do pohřebiště dostat, což není ani 1 % z celkového počtu vatikánských návštěvníků. Ale třeba to budete zrovna vy!

Švýcarská garda

Další zajímavostí Vatikánu je tradiční Švýcarská garda, všudy přítomní strážci papeže. Švýcarská garda má takové jméno, že již od roku 1506 slouží svatému stolci. A to věrně a oddaně. Nenechte se zmást tou načančanou pestrobarevnou uniformou a šik baretem, či helmou. Stejně jako mečem nebo halapartnou. Každý člen Švýcarské gardy si prošel elitním armádním výcvikem, tudíž skvěle ovládá nejen zbraně, ale i bojová umění. Ta dvoumetrová halapartna není na ozdobu, tak žádné fóry. Prohodí sice s vámi pár slov, ale jinak nic jim nenaruší výkon služby.

 

                                                       Uniforma Švýcarské gardy

 

Jak potkat papeže

Vidět papeže nemusí být takový zázrak, jak si můžete myslet! Papež ke svým ovečkám promlouvá dvakrát týdně, pokud je zrovna doma. A to ve středy na audienci a v neděle  v jeho okně. Ve středu v 10:30 si budete muset s předstihem vyzvednout vstupenky. Nic nestojí, ale je jich omezený počet. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tak přijďte o tři hodiny spíše, abyste měli místa. V neděli v pravé poledne je to bez vstupenky, připravte se však na obrovské masy návštěvníků. I tak požehnání z úst papeže stojí za to.

 

                           Papežské okno

 

Jak se obléct do Vatikánu

Vatikán má svůj dress code. A ten musíte při své návštěvě svatého města dodržet, i kdybyste chtěli jen nakouknout dovnitř. Patří mezi ně:

  • uvnitř budovy si vždy sundejte pokrývku hlavy
  • ramena musí být zakryta - žádné výstřihy, letní šatičky nebo trika bez rukávů - je možné se zahalit šátkem
  • kolena musí být zakryta - žádné šortky, žádné krátké sukně - decentní punčochy mohou vyřešit problém

Obrázek

Cestomilka Ivana: Poznejte se mnou krásy Vatikánu

"Pro obdivovatele umění je Vatikán hotový ráj na zemi. Spolu se budeme kochat výtvory velikánů jako byli Michelangelo či Bernini. 

Zavedu Vás na místa, které jsou považována za jedny z nejposvátnějších na Zemi."

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY