+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

TOP 10 nejkrásnějších míst v Římě - pokračování

TOP 10 nejkrásnějších míst v Římě - pokračování
V první části naší procházky po nejkrásnějších místech Říma jsme navštívili slavné Koloseum, poseděli jsme na chvíli na Španělských schodech, navštívili Pantheon, svlažili se u Fontány di Trevi a dopřáli si oběd na náměstí Piazza Navona. Vydejme se tedy na dalších pět nejkrásnějších míst!

6. Andělský hrad

Andělský hrad je monumentální pevnost tyčící se na břehu řeky Tibery u Andělského mostu. Původně byl zbudován jako obří mauzoleum pro ostatky císaře Hadriána, ve středověku jej přestavěli na obranný hrad a dnes slouží jako muzeum. Dlouhou dobu využívali Andělský hrad také papeži v dobách ohrožení města.

 

Jméno Andělský získala pevnost v 6. století během morové epidemie, kdy se papeži nad hradem zjevil archanděl Michael a oznámil mu, že mor brzy skončí.

 

Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout krásné interiéry papežských komnat, pevnostní části, nádvoří a vyhlídky na Řím z horních teras. Pevnost si také zahrála v jednom z dějství opery Tosca od Giacoma Pucciniho.

 

Zvídaví jedinci se mohou pokusit odhalit vstup do tajné chodby vedoucí až do Vatikánu. A kdo touží po malém odpočinku, doporučujeme mu park pod Andělským hradem.

 

7. Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra nepatří sice Itálii, ale povětšinou se považuje za součást nejdůležitějších římských památek. Zeměpisně totiž spadá na území nejmenšího státu na světě, Vatikánu.

Chrám byl postaven nad hrobem apoštola Petra, který zde byl údajně umučen za Neronova pronásledování křesťanů. Současná stavba započala v roce 1506 a byl dokončena až po 120 letech. Na plánech se podíleli největší architekti a umělci své doby jako byli Carlo Maderna, Gian Lorenzo Bernini i Michelangelo Buonarotti.

 

 

Při prohlídce interiérů baziliky svatého Petra návštěvník neví, kam se podívat dříve. Pompézní barokní výzdoba uchvátí opravdu každého, kdo vstoupí dovnitř. Interiér zdobí několik druhů mramoru, sochařská díla, obrazy, zlacení, ornamenty a mnoho dalšího. Nikdo by při prohlídce neměl opomenout zastávku u Michelangelovy Piety, kterou vytesal v pouhých 24 letech. Najdete ji v první kapli vpravo. Za vidění stojí také čtyři Berniniho sochy v nadživotní velikosti, které jsou umístěny pod obří Michelangelovou kopulí na opěrných pilířích a Berniniho baldachýn. Nedaleko baldachýnu je umístěna bronzová socha svatého Petra ze 13. století. Věřící jí hladí po noze, aby se jim splnilo přání. Ohlazení je opravdu patrné, tudíž si tuto sochu nemůžete splést s žádnou jinou v interiéru.

 

V prostorách baziliky svatého Petra a v podzemních chodbách bychom napočítali téměř 150 hrobů papežů. Milovníkům výšek doporučujeme výstup na kopuli a procházku po jejím vnějším obvodu, odkud uvidí nejen na Řím, ale i do zahrad Vatikánu, kam není dovolen přístup. 

 

8. Vatikánská muzea

Vatikánská muzea patří mezi jedna z největších na světě. Jde o několik muzeí sdružených dohromady. Návštěvníkům nabízí od všeho něco. Milovníci umění sem ovšem míří hlavně za jediným cílem, spatřit Sixtinskou kapli, která je součástí muzejního komplexu.

 

První muzeum založil papež Julius II. sbírkou soch již v roce 1503. Dodnes tuto sbírku můžete obdivovat na nádvoří Cortile Ottagonale. Jedno z nejkrásnějších sousoší znázorňuje trojského kněze Láokoóna a jeho dva syny v okamžiku, kdy je napadli mořští hadi.

Zlatým hřebem návštěvy Vatikánských muzeí je ovšem Sixtinská kaple. Geniální fresky na stropě a oltářní stěně vytvořil slavný renesanční umělec Michelangelo.  

 

Cestou do Sixtinské kaple nejprve projdete Raffaelovými komnatami, jež tento umělec vyzdobil pro papeže Julia II. Na fresce s názvem Athénská škola můžete najít portréty všech Raffaelových velkých současníků.

 

Pokud se chcete vyhnout davu, který vás ponese vatikánskými muzejními sály, odbočte do méně frekventovaných částí expozic. Nabízí se egyptské, etruské či gregoriánské světské muzeum, případně raně křesťanské sbírky muzea Pio Christiano.

 

Výhodou Vatikánských muzeí je, že uvnitř naleznete také restauraci a kiosky s občerstvením, které Vám, pokud jste milovníci umění, přijdou určitě vhod :-)

 

9. Galleria Borghese

Galerie Borghese je často označována také jako Villa Borghese. Je to jedna z nejlepších a nejbohaších obrazových a sochařských galerií v Římě s díly velkých umělců. Vila je pojmenována po slavné rodině Borghese, jejíž člen byl zvolen roku 1605 papežem. A ten, jak už to tak bývá, dosadil do vysokých funkcí své příbuzné. Jeho synovec Scipione se stal kardinálem. V oblasti umění měl Scipione neomylný úsudek a začal shromažďovat díla umělců, jako byl Bernini, Caravaggio či Rubens. Často se stavál i jejich mecenášem a ochráncem. Pro uložení děl si nechal zbudovat letohrádek v rozlehlých zahradách na kopci Pincio. A tato velká díla najdeme ve vile Borghese dodnes.

 

Vstupenku je nutné rezervovat s dostatečným předstihem. Galerie totiž přijímá každý den jen omezený počet návštěvníků a na prohlídku jsou určeny pouze dvě hodiny celkového času. Při prohlídce návštěvníci obdivují  obrazárnu v horním poschodí a sochařskou sbírku v přízemá. Mezi nejznámější skvosty zde uložené patří sousoší Apolón a Dafné nebo Únos Proserpiny od Berniniho. V obrazárně visí několik obrazů od Caravaggia – Panna Marie s Ježíškem a svatou Annou, mistrův  autoportrét, Svatý Jeroným nebo David držící Goliášovu hlavu. Mezi slavná jména umělců v galerii se řadí Tizian, Lucas von Cranach a mnoho dalších.

 

Po prohlídce Galerie Borghese si můžete odpočinout v rozlehlém parku, než se opět vrátíte do ruchu centra Říma.

 

10. Čtvrť Trastevere

Čtvrť Trastevere, česky Zátibeří (za řekou Tiberou), je jedna z částí Říma, která si uchovala téměř původní atmosféru. V novověku patřila tato čtvrť převážně chudým vrstvám obyvatelstva, ovšem v dobách Římské říše zde sídlili ti nejbohatší, čemuž nasvědčují archeologické nálezy pozůstatků aristokratických vil.

 

Při toulkách křivolakými uličkami Trastevere můžete nasávat naprosto odlišnou atmosféru než v ostatních částech Říma. Vše je uvolněnější, bohémštější. Na náměstí před kostelem Santa Maria in Trastevere doporučujeme posedět na některé předzahrádce restaurace či baru a osvěžit se nejoblíbenějším aperitivem Italů, spritzem. Při popíjení drinku můžete obdivovat krásné mozaikové průčelí již zmiňovaného kostela nebo se bavit ruchem samotného náměstí. Ti zvídavější mohou navštívit interiéry baziliky a užít si pohled na nádherné fresky. Podél kostela mají rozložené své stánky nejrůznější obchodníci. Seženete zde šály i šperky.

 

K posezení hlavně v podvečerních hodinách zve mnoho restaurací a taveren s typickou zdejší kuchyní. Chcete-li zažít tu pravou večerní atmosféru, neváhejte se ve čtvrti Trastevere zdržet do pozdních večerních hodin. Při procházce doporučujeme zajít až k botanické zahradě Orto botanico nebo k úžasné vile Farnesina s Raffaelovými freskami. Milovníkům umění se tato vila bude obzvláště líbit :-)

 

Obrázek

kouzelný řím, cestomilka věrka

"I když jsem Řím navštívila mnohokrát, stále mám pocit, že je tu co objevovat. Řím se nikdy neomrzí, jeho kouzlo je věčné.

Vydejte se do města na Tibeře za antikou i barokem. Objevte římská zákoutí, ochutnejte skvělou kuchyni a samozřejmě nezapomeňte si dát kávu na stojáka jako praví Italové."

 

 

Řím a Vatikán, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte nejslavnější památky Říma, vžijte se do role gladiátorů v antickém Koloseu, navštivte sídlo papežů Vatikán a ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu.

Řím netradičně, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte neznámá místa Říma! Objevte typickou čtvrť Trastevere a podzemní katakomby, projděte se po silnici via Appia a navštivte filmová studia Cinecitta. Italská kuchyně a vína nebudou chybět!

Řím, Vatikán a moře, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte monumentální antické stavby, sídlo papežů Vatikán, vydejte se po stopách slavných umělců, ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu a odpočiňte si u moře. 

Vánoce v Římě, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční nálada, adventní trhy, vůně biskupského chlebíčku a příjemná teplota jsou velkými lákadly této italské metropole. Užijte si ji s profesionálním průvodcem, pohodově.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY