+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

TOP 10 nejkrásnějších míst v Římě

TOP 10 nejkrásnějších míst v Římě
Věčné město, pupek světa, Mamma Roma, apod. To je jen malý výběr názvů, kterými se označuje hlavní město Itálie, Řím. Pokud se chystáte na cestu do Říma poprvé, určitě nepropadejte panice. Ačkoliv jsou zde stovky památek, muzeí a míst, která stojí za to navštívit, my jsme pro Vás vybrali 10 nejkrásnějších.
 

1. Koloseum

Slavné koloseum v Římě bylo postaveno na počátku našeho letopočtu císaři Flaviovské dynastie. Ti, aby zahladili stopy po panování neoblíbeného císaře Nerona, vysušili jeho umělé jezero a dali vystavět obrovskou arénu pro zábavu obyvatel římské říše. Slavnostní otevření proběhlo v roce 80. n. l. za císaře Tita velkolepým zápasem gladiátorů a honem na rozdivočelé šelmy. Z Afriky a Blízkého Východu bylo dovezeno a v aréně usmrceno neuvěřitelné množství slonů, žiraf, tygrů, lvů a dalších zvířat. Lid se bavil a neobtěžoval tak vládnoucí vrstvu. Ne nadarmo se v té době říkalo "panem et circences – chléb a hry". Touha lidí po zábavě však postupně gradovala a v posledních letech fungování Kolosea byly pro zpestření programu pořádány také popravy lidí. 

 

 

Koloseum kromě klasické prohlídky nabízí i speciální exkurzi do spodních prostor arény, kde se pohybovali gladiátoři a byla ustájena zvířata. V rámci této prohlídky se dostanete i do třetího patra Kolosea a naskytne se vám dech beroucí pohled dolů na celý objekt.

 

2. Fontana di Trevi

Řím je plný fontán, kašen a vývodů s pitnou vodou. Ovšem Fontanu di Trevi, která se stala jedním ze symbolů města, zná každý. Milovníci starých filmů ji jistě viděli ve slavném snímku Sladký život, kdy Anita Eckbergová využije fontány k večerní koupeli. Fontána di Trevi si zahrála také ve filmu Prázdniny v Římě.

 

Již ve starověku zde vyúsťoval akvadukt přivádějící do města vodu. Ovšem až v roce 1732 byl schválen návrh barokní fontány. 

 

Všímavější návštěvníci brzy zjistí, že stavba je doslova nalepena na průčelí paláce. Na fontáně di Trevi je ústřední postavou Neptun, bůh moří a oceánů, doprovázen dvěma tritony, kteří drží opratě klidného a divokého koně. Koně symbolizují moře klidné a rozbouřené.

 

Název di Trevi se nejčastěji vysvětluje dvěma způsoby. V první řadě se předpokládá, že se zde stýkaly tři cesty, tedy italsky "tre vie". Druhá verze říká, že pramen římským vojákům ukázala dívka Trevia, která je také vyobrazena na horním levém reliéfu.

 

Legenda vypráví, že pokud se do Říma chcete vrátit znovu, měli byste přes levé rameno pravou rukou vhodit do fontány minci. Dnes už je to oficiálně zakázané, ale s opatrností se Vám to jistě podaří.

 

3. Španělské schody

Španělské schody patří mezi nejoblíbenější místa k odpočinku v centru Říma. V podvečer se zde schází místní i turisté, aby poseděli na mramorových stupních a užili si příjemné atmosféry. Přestože se schody jmenují španělské, byly postaveny Francouzi, kteří žili v Římě, aby byli co nejblíže papeži. Schody však získaly jméno podle španělského velvyslanectví, které najdete nedaleko odtud.

 

Španělské schody se mění s ročními obdobími. Na jaře bývají ozdobené azalkami, v předvánočním čase zde najdete betlém. A protože je Itálie zemí módy, posloužily schody mnohokrát známým návrhářům jako molo pro přehlídky. Jen modelky to neměly jednoduché, když balancovaly na vysokých podpatcích :-)

 

Když sejdete po schodech dolů, narazíte na muzeum Keatse a Shelleyho a na anglickou čajovnu Babington, kde servírují výborné koláčky. Jdete-li po Španělských schodech zespodu, určitě vystoupejte až na nejvyšší bod schodiště pod kostel Trinita dei Monti. Odtud se nabízí neopakovatelný výhled na celý Řím.

 

Milovníci umění mohou navštívit kostel Trinita dei Monti a nechat se unášet nástěnnými freskami Daniela da Volterry. Pokud budete pozorní tak na fresce v třetí kapli vpravo  objevíte portrét Michelangela v nachovém rouchu.

 

Naše doporučení: pokud během putování Římem dostanete chuť na kávu, vydejte se dole naproti Španělským schodům do ulice Condotti a vpravo narazíte na Caffe Greco. Tuto kavárnu navštívila řada slavných osobností a Vy můžete být další! :-)

 

4. Pantheon

Pantheon je považován za nejzachovalejší antickou památku v Římě a to především díky tomu, že jej křesťané nezničili, ale využili jako svůj chrám. Budova Pantheonu byla postavena za vlády císaře Hadriána a nahradila tak nevyhovující starší budovu. Pantheon se vyznačuje naprostou architektonickou harmonií. Neznámý stavitel využil tří základních tvarů kruhu, čtverce a trojúhelníku a spojil je v dokonalé harmonii. Kruhový střed stavby je navázán na čtvercovou vstupní síň a vše korunuje trojúhelníkový štít. Navíc je budova stejně vysoká jako široká.

 

V dobách Římanů byl chrám zasvěcen všem pohanským bohům, odtud také název Pantheon, tedy sídlo všech bohů. Dnes se v chrámu nachází několik hrobek slavných osobností. Král Viktor Emanuel II. a Umberto I. leží po boku slavného umělce Raffaela Santi.

 

Světlo proniká do interiéru otvorem v kupoli, takzvaným okulem. Někdy se mu také přezdívá oko do vesmíru. Zvláštností je, že v den letního slunovratu v poledne, prochází světlo okulem a dopadá přímo před vstupní dveře. Předpokládá se tedy, že Pantheon byl postaven také v souvislosti s různými lunárními jevy.

 

Části z Pantheonu lze dnes najít i v jiných budovách v Římě. Bronz, jímž byl pokryt strop v portiku a v kupoli byl sňat, přetaven a byla z něj vyrobena děla pro Andělský hrad a baldachýn nad hrobem svatého Petra ve Vatikánu.

 

5. Náměstí Navona

Piazza Navona patří mezi nejznámější římská náměstí. Svým protáhlým oválným tvarem se naprosto liší od všech ostatních. Půdorys si náměstí zachovalo ještě z dob císaře Domiciána, kdy na stejném místě stával stadion, kde se konaly hry zvané agones, na které přijížděli atleti až z Řecka. Dnes je náměstí považováno za jeden z barokních skvostů, jelikož současná podoba vznikala v průběhu 17. století. Dominantu prostoru tvoří Berniniho fontána Čtyř řek (zahrála si ve filmu Andělé a démoni) a barokní kostel Sant’Agnese in Agone od neméně slavného architekta Borrominiho.

 

Na náměstí mají rozložené své stojany místní umělci a okolo postranních fontán často posedávají studenti umění a snaží se fontány přenést na papír. V adventním čase náměstí oživuje vánoční trh s hračkami a figurkami z betléma.

 

Zmůže-li Vás horko nebo hlad, zamiřte do některé z místních kaváren a restaurací, nebo si kupte v postranní uličce vedle kostela výbornou zmrzlinu a chvíli poseďte na lavičce a užívejte si příjemnou atmosféru Piazza Navona v jakémkoliv ročním období.

 

O další "pětce" nejatraktivnějších míst v Římě se dočtete v následujícím článku.

 

Obrázek

Kouzelný řím, cestomilka věrka

"I když jsem Řím navštívila mnohokrát, stále mám pocit, že je tu co objevovat. Řím se nikdy neomrzí, jeho kouzlo je věčné.

Vydejte se do města na Tibeře za antikou i barokem. Objevte římská zákoutí, ochutnejte skvělou kuchyni a samozřejmě si nezapomeňte dát kávu na stojáka jako praví Italové."

 

 

Řím a Vatikán, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte nejslavnější památky Říma, vžijte se do role gladiátorů v antickém Koloseu, navštivte sídlo papežů Vatikán a ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu.

Řím netradičně, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte neznámá místa Říma! Objevte typickou čtvrť Trastevere a podzemní katakomby, projděte se po silnici via Appia a navštivte filmová studia Cinecitta. Italská kuchyně a vína nebudou chybět!

Řím, Vatikán a moře, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte monumentální antické stavby, sídlo papežů Vatikán, vydejte se po stopách slavných umělců, ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu a odpočiňte si u moře. 

Vánoce v Římě, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční nálada, adventní trhy, vůně biskupského chlebíčku a příjemná teplota jsou velkými lákadly této italské metropole. Užijte si ji s profesionálním průvodcem, pohodově.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Další sérii přednášek pro Vás připravujeme na letošní podzim 2017. Nechte se překvapit zajímavými tématy!

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY