+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Proč na vánoce právě do Říma?

Proč na vánoce právě do Říma?
Řím láká turisty svou pohodovou vánoční atmosférou, vůní biskupského chlebíčku, projevem papeže a výstavami betlémů. Žádný předvánoční chaos, ale klid, teplota okolo 15°C a památky bez front jsou důvodem, proč se do Říma vypravit.

Katolická země bez katolických tradic

Itálie patří mezi země s nejsilnější katolickou tradicí, přesto se tu nesetkáte s oslavou vánoc velkých rozměrů ani s množstvím tradic, které se dodržují např. u nás. Vánoce v Římě probíhají poklidně bez velkého stresu a shonu. Na mnoha místech stojí vánoční stromy, obchody jsou krásně vánočně vyzdobeny a na některých místech narazíte na adventní trhy. Na náměstí Navona jsou tradičně stánky s hračkami, proto sem tak rády v době adventu míří hlavně italské děti.

 

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu

 

Dárky od čarodějnice

Pro Italy začíná vánoční čas 25. prosince, kdy papež oficiálně požehná svým "Urbi et Orbi". Děti dostávají první dárky. Ty ovšem nenachází pod vánočním stromečkem, protože Italové tradici vánočních stromků nedrží. Podruhé se děti z dárků radují den před svátkem Tří králů, kterému se v Itálii říká Epifania a kdy oficiálně vánoční čas končí. V tento den dárky přináší čarodějnice Befana představující starý rok. Čarodějnice je pak na znamení rozloučení se se starým rokem v noci z 5. na 6. ledna upálena na hranici. Tu noc se zažehnou ohně na všech náměstích v Itálii.

 

Betlémy kam jen oko dohlédne

Návštěvníci se při procházce prosincovým Římem mohou těšit z mnoha vystavených betlémů. jejich tradice je v Itálii stále živá a v Římě najdete betlém doslova na každém kroku. Ovšem všimněte si, že malého Ježíška v žádném z nich nenajdete. Proč? Vždyť ten se narodí až 25. prosince.

 

Největší výstava betlémů se nachází na náměstí Popolo, zde jich najdete rovných sto. Za těmi nejkrásnějšími se vydejte ke slavným Španělským schodům a jeden z největších betlémů najdete již tradičně v bazilice sv. Jana v Lateránu. Každopádně betlémy si můžete prohlédnout v téměř každém římském kostele, na náměstích, v obchodech, kavárnách, zkrátka všude.

 

Italská specialita panettone

 

Co nám nabídne štědrovečerní tabule?

Pro nás jsou Vánoce neodmyslitelně spjaté s bramborovým salátem, kaprem a cukrovím. Je to velmi zvláštní, ale Římané nemají žádné typické vánoční jídlo. Snad jen ze sladkostí se tradičně kupuje panettone či pandoro. Povšimněte si, že se kupuje, italské hospodyňky nemají ve zvyku tuto sladkost péct, ale raději ji koupí slavnostně zabalenou v obchodě či v oblíbeném lahůdkářství. Obě sladkosti se podobají našemu biskupskému chlebíčku. Akorát v pandoro nenajdeme rozinky ani sušené či kandované ovoce. Co vás ale bude provázet na každém kroku v ulicích věčného města během adventního času je vůně pečených kaštanů, které prodávají snad na každém nároží.

 

A proč do Říma o vánocích?

V prosinci v Římě panují velmi příjemné teploty okolo 15° Celsia. Občas sice může zapršet, ale stačí si přibalit deštník a pak už vás nemůže nic zaskočit při poznávání města mimo hlavní turistickou sezonu. Výhodou prosincové návštěvy je kromě příjemného počasí i menší počet návštěvníků a téměř žádné fronty před hlavními památkami. Tak tedy vzhůru do předvánočního Říma za klidnou atmosférou.

 

Obrázek

 

Adventní Řím s Cestomilkou Jitkou

"Klidné ulice, mistrovsky vyřezávané betlémy, vůně panettone a téměř prázdná muzea a památky jsou jako stvořené pro návštěvu Říma. A navíc se ještě trochu ohřejeme v záři slunečních paprsků."

 

 

Řím a Vatikán, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte nejslavnější památky Říma, vžijte se do role gladiátorů v antickém Koloseu, navštivte sídlo papežů Vatikán a ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu.

Řím, Vatikán a moře, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte monumentální antické stavby, sídlo papežů Vatikán, vydejte se po stopách slavných umělců, ochutnejte vyhlášenou italskou pizzu a odpočiňte si u moře. 

Řím netradičně, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte neznámá místa Říma! Nasajte typickou italskou atmosféru, odhalte utajené podzemní katakomby a  projděte se po slavné římské silnici via Appia.

Vánoce v Římě, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vánoční nálada, adventní trhy, vůně biskupského chlebíčku a příjemná teplota jsou velkými lákadly této italské metropole. Užijte si ji s profesionálním průvodcem, pohodově.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY