+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Olivy a olivový olej - degustace jako u vína

Olivy a olivový olej - degustace jako u vína
Příjezdová cesta k lisovně olivového oleje nás vítá záhony rozkvetlých květin. Auto pomalu zatáčí a za barevnou záplavou se objevuje budova krásně zapadající do rázu zdejší krajiny. Kolem se rozprostírají jen háje se stovkami olivovníků a my se vydáváme na degustaci olivových olejů!

. U domu nás již čeká majitelka a na uvítanou rozdává malé kamínky. Pobízí, ať je ochutnáme. Nenápadně se díváme jeden na druhého a váháme. Nakonec se osmělím a zakousnu se. S radostným úsměvem můžu všem oznámit, že jde o čokoládový bonbon opravdu výtečné chuti :)

 

Vydáváme se na prohlídku olivového háje. Za zvuku cikád posloucháme výklad o vegetačních dobách olivových stromů, jejich opylení, růstu plodů, době sklizně a druzích olivovníků. Jsem překvapená z informace, kolika let se olivovník může dožít. Poté se přesouváme do zadní části budovy k moderním přístrojům na zpracování oliv. Zde nám majitelka poutavě vypráví o historii i o moderních metodách výroby olivového oleje. Někteří z naší skupiny překvapivě zjišťují, že olivy se nedělí na černé a zelené, ale že se jedná o stadium zralosti u jednotlivých odrůd.

 

 

Nejzábavnější částí návštěvy lisovny je degustace. Ano, i olivový olej se dá koštovat, stejně jako víno. Každý dostane malou plastovou lžičku a přichází první vzorek, který je jemný a svěží. Ucítíme vůni čerstvě posekané trávy, na konci nás olej v krku příjemně pohladí. Druhý vzorek je spíš pro pány. Olej je velmi výrazný. Po polknutí v krku cítíme vysokou hořkost podobně jako u artyčoků. Francouzi ho považují za ideální pro dochucení šťavnatého steaku. Třetí druh oleje je směs všech zde pěstovaných odrůd, takzvaná assemblage. Jednotlivé odrůdy jsou v něm kombinovány tak, aby se jemně a harmonicky doplňovaly. Chuťově i vůní tento olivový olej souzní se všemi pochutinami a dá se při vaření použít při jakémkoliv stádiu přípravy – na smažení, dochucení salátů, do zálivek, polévek.

 

Po degustaci oleje následují další výrobky z oliv. Mezi ně patří tradiční tapenády , marmeláda z tmavých oliv, která je považována za afrodiziakum, olivy naložené s česnekem, fenyklem, s paprikou nebo mandlí. Protože se v Provence pěstuje i velmi kvalitní zelenina, místní lisovna zpracovává také lokální produkty. Z lilku vyrábí skvělý kaviár, z bazalky, oliv a dalších pochutin produkují tzv. pistou. Tato pasta se přidává do polévek, na maso, do zálivek.

 

Paní majitelka je kouzelnice a dále nám nabízí domácí marmelády, někdy i s neobyčejnými příchutěmi. Všechno ovoce nakupuje od místních zemědělců. Zůstáváme s údivem stát nad kombinací fíků s perníkem, třešní s balzamikovým octem, pomeranči s kakaem, kaštanů s whisky či jahodami s mátou a kapkou pepře. A my? Jsme ohromeni skvěle se snoubícími chutěmi a nevycházíme z úžasu.V místním obchůdku jsou pak všechny tyto produkty volně k prodeji.

 

Kdo je unaven degustací, může vyjít ven a usednout na kamenné lavičce poblíž starého mlýnského kamene. Výhled se mu odtud nabídne překrásný. Zadívat se může na šedozelenou paletu třepetajících se lístků olivovníků nebo směrem k pohoří Les Alpilles, které vykukuje nad stromy před lisovnou. Slunce se pomalu sklání k obzoru a my máme skvělý pocit z dalšího úžasného dne stráveného v Provence.

 


Obrázek

Cestomilka věrka radí jak degustovat olivový olej:

"Napřed přičichněte. Měli byste cítit zelenou olivu, jejíž vůně je po utrhnutí olivy velmi silná a měla by být znatelná i v olivovém oleji, který byl vyroben z čerstvých oliv. Pak malinký doušek lehce poválejte po patře, jako u vína, aby se uvolnily všechny čerstvé a intenzivní chutě olivy.  Během degustace můžete zaznamenat také aroma jablek, mandlí, banánu, červeného ovoce, artyčoků, čerstvé trávy, suchého ovoce, heřmánku nebo kručinky. Na závěr se dostaví delikátní pocity vyzdvižené pepřovým aroma spolu se špičkou čerstvosti, která dodá oleji živost. Celek je harmonický a rafinovaný."


 

Levandulová Provence letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 2/3* HOTEL

Vydejte se s námi za krásami Provence. Objevte kouzlo papežského Avignonu, přivoňte k levandulovým polím, navštivte ornitologický park a ochutnejte provensálskou kuchyni.

To nejkrásnější z Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte ta nejkrásnější místa regionu Provence. Sluncem zalitá levandulová pole, skalní městečka, starobylé kláštery a vybraná francouzská kuchyně omámí všechny Vaše smysly.

Provence a kaňon du Verdon, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte největší přírodní krásy regionu Provence. Vydejte se do hlubin kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do provensálského Colorada. 

Za krásou Horní Provence, letecky

S PRŮVODCEM | 2* HOTEL

Nechte se unést vůní levandulových polí, chutí kozího sýra a omamností parfémů v Grasse. Objevte krásnou přírodu a kamenná městečka Horní Provence.

Za vínem do Provence a Côtes du Rhône

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oblast Provence a Côtes du Rhône láká nejen svou přírodou, kamennými vesničkami a slavnými umělci. Navštivte s námi místní vinařství, ochutnejte jedinečné víno i středomořskou kuchyni.

Provence pro náročné, letecky

S PRŮVODCEM | 4- 5* VILA

Zažijte dovolenou snů! Vlastní vila se zahradou a vyhřívaným bazénem, večeře v restauracích s michelinskou hvězdou, degustace slavného Châteauneuf-du-Pape a kouzlo regionu Provence.

Provence a Azurové pobřeží, letecky

S PRŮVODCEM | 2 - 3* HOTEL

Poznejte kouzlo Provence, noblesu Azurového pobřeží a noční život Monte Carla během jednoho zájezdu. Přivoňte k parfémům, ochutnejte středomořskou kuchyni a užijte si slunce i šum moře.

Provence, po stopách Dobrého ročníku

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách filmu Dobrý ročník do Provence. Navštivte vinařství Château la Canorgue, městečko Gordes a pohoří Luberon, ochutnejte provensálskou kuchyni i místní vína.

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY