+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Mexiko - po stopách Mayů

Mexiko - po stopách Mayů
Mexiko, to není jen neuvěřitelné horko, tequilla, sombrera a kaktusy v pouštích. Mexiko je zemí plnou tradic, plnou chutí a zážitků, zemí krásných pláží, pohody a divoké krve. A zejména zemí, která nezapomíná na své kořeny – země Mayů. Od dob, kdy zemi vládly indiánské kmeny, sice uplynulo mnoho vody, Mayové zde však stále žijí. A to nejen v legendách a památkách. Pojďte se s námi za nimi podívat. Poznejte mayské Mexiko!

Mayská riviéra, krása krás

V Mexiku, přímo na špici poloostrova Yucatánu se nachází malý kousek tropického ráje, který vás přivítá lehoučkým, mořem provoněným vánkem, teplými slunečními paprsky, bílými písky a průzračným mořem. Přímořská oblast Playa del Carmen patří společně s Cancúnem a ostrovem Cozumel k tzv. Mayské riviéře, jedné z nejkrásnějších karibských destinací vůbec. Pobyt na Mayské riviéře je ideální zejména pro začátek vaší cesty po Mexiku, po dlouhé cestě z domoviny, nebo na závěr snové dovolené, jako taková třešnička na dortu. Tepláky a starosti nechte doma, tady vám budou stačit plavky, schopnost srkat brčkem a chuť žít!

 

Mayská riviéra

 

Chichén Itzá, domov Kukulkána

Místo, kde před tisíci lety vznikaly legendy. Legendy o bozích, o krvavých obětech, o zrodu a konci světa. Místo, kde vzniklo velké impérium slavných Mayů. Chichén Itzá, hlavní město mayské říše, je v současnosti považováno za jeden ze sedmi novodobých divů světa a díky své velkoleposti se snadno řadí mezi nejnavštěvovanější místa v celém Mexiku.

 

Projděte se ve stínu zikkuratů, monumentálních, až třicet metrů vysokých pyramidovitých staveb a vzdejte hold Kukulkánovi, opeřenému bohu nebes a slunce. Nebojte, kanibalismus a krvavé obětiny jsou pouze dobrovolné. Do plánu si zapište především jména El Castillo – Kukulkánův chrám a pak Caracol, tisíc let starou hvězdnou observatoř, důkaz vyspělosti mayské civilizace.

 

Bílá Mérida

Bílé město, tak se říká Méridě, centru celého Yucatánu. Díky své lokaci v srdci poloostrova je to naprosto dokonalé místo, odkud můžete plánovat své cesty nejen po památkách Mayů, ale i dál do Mexika. Mérida však není jen tak ledajaký základní tábor všech batůžkářů, fotografů, cestovatelů a kdysi také conquistadorů, že? Svůj věhlas si toto město získalo už dávno, celé totiž působí jako nádherná památka na doby koloniální. Však svou historii píše už od 16. století.

 

Kromě druhé nejstarší katedrály na americkém kontinentu zde na každém kroku najdete dobové ulice a uličky s bílými domy, které přímo kypí nezaměnitelnou latinsko-americkou atmosférou. Jedinečná architektura vám velmi rychle učaruje. A pokud ne, po prvním soustu výtečného mexického jídla a první skleničce tequilly už vážně vzdorovat nebudete!

 

Architektura ve městě Mérida

 

Uxmal, království boha deště

Necelých šedesát kilometrů od Méridy snadno najdete další centrum mayského království. Je jím Uxmal, v současnosti významné archeologické naleziště a jedna z nejkrásnějších památek svého druhu, která nikoliv konkuruje, ale doplňuje námi zmíněné Chichén Itzá. A tak tomu bylo i v minulosti. Ačkoliv toho o Uxmalu víme jen málo, velmi pravděpodobné je, že mezi ním a Chichén Itzá po staletí panovalo úzké spojenectví, které vládlo celému Yucatánu.

 

To je také důvod, proč navštívit obě tato naleziště – města sice vychází ze stejných kořenů, ale přesto jsou jiná. Co byste si měli zapsat do cestovatelského deníku a při návštěvě nevynechat? Po zdech a sochách hledejte vzpomínky na boha deště – Chaca. Třeba k vám bude milosrdný a snese na vás mrholení, v horku Mexika je to balzám pro duši i tělo. Nesmíte zapomenout ani na Kouzelníkovu pyramidu – 39 metrů vysoký chrám, o kterém se říká, že ho za jednu noc postavil kouzelník. A do třetice ještě Palác vládce – ten je považován za nejkrásnější stavbu celého komplexu.

 

Důležité centrum mayské říše - Uxmal

 

Do džungle, do Palenque

Po Chichén Itzá a Uxmalu přichází na řadu Palenque. A nemyslete si, že jsou památky seřazeny podle důležitosti. Ačkoliv i Palenque patří mezi městský stát Mayů, jedná se o naprosto jedinečnou památku i mezi těmi mayskými. Dokonalost Palenque spočívá v jeho lokalitě. Toto město je totiž zasazeno do samotné tropické džungle! Připravte se tedy na nádhernou zeleň, setkání s opicemi, ale také až skleníkovou vlhkost vzduchu a možný déšť.

 

V Palenque můžete vidět celou řadu zachovalých, nádherných mayských budov. Zaujme vás určitě Chrám nápisů, v této lokalitě největší chrám, stejně tak jako budete moci rozluštit záhady tajemného Chrámu lebky nebo Hrobky Červené královny. Zní to mysteriózně, že? Také že je. O to více, když víme, že pod labyrintem džungle je dost možná skryto mnohem více ze záhad Palenque.

 

Palenque se nachází v samotné džungli

 

Rezervace Lacanjá

Svou fantazii a představy o dávných dobách můžete nechat volně plynout při toulce mayskými památkami. Maye není snadné potkat, protože jich není mnoho. Pod tíhou moderní civilizace jejich počty mizí. Ale pokud opravdu dostanete chuť se setkat s přímými potomky velkých Mayů, navštivte jednu z indiánských rezervací.

 

Indiánskou komunitu Lacanjá, tvořenou národem Lakandonců, můžete navštívit v jejich domáckém prostředí – džungli. Jsou přívětiví přesně tak, jak přívětiví jsou jejich návštěvníci. Pokud tedy budete mít štěstí, budete u nich moci zůstat nejen pár hodin, ale klidně i přes noc. Večeřet s Mayi u jednoho ohně, poslouchat jejich příběhy, všechny ty legendy o dobách, kdy svět dával smysl a před spaním se unášet zpěvem džungle, to je teprve zážitek, který se vám dostane pod kůži. A nikdy se nevytratí. Slibujeme.

 

Mexická džungle

 

Ještě dlouho bychom mohli vypisovat všechny krásy Mexika, které se dotýkají odkazu Mayů, hrdých původních obyvatel Yucatánu, a které stojí za vaši pozornost. Ačkoliv se může zdát, že tento národ definitivně smetly dějiny, to skromné málo z nich stále dýchá, žije. Nebo aspoň stojí. A nyní už je jen na vás, jaký přístup při návštěvě Mexika zaujmete. Můžete se jen dívat a fotit. Anebo můžete skutečně prožívat. Od karibského ráje Playa del Carmen, který museli stvořit mayští bohové, přes jejich skutečný domov ve vysokých zikkuratech, až po živý odkaz v žilách indiánů kmene Lakandon, nebo koloniální město Mérida, které stálo u definitivního konce civilizace Mayů. Není místa, kde byste mohli šlápnout vedle. Mexiko se nedá prožívat jinak než naplno.

 

Pojeďte s námi do divokého Mexika!

 

Zájezdy do Mexika

 

Obrázek

Cestomil Ivan o Mexiku

"Při cestě do Mexika vás vezmu za domorodými indiány, ukážu vám skvosty mayské civilizace a povím vám vše, co vás bude o mayské kultuře a historii zajímat. Nezapomene ani na karibské pláže s průzračnou vodou a tradiční mexické pokrmy."

    

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY