+420 774 449 306    (Volejte Po-Pá 8-17 hod. )

Místo pro krále – ohromující katedrála Saint-Denis

Místo pro krále – ohromující katedrála Saint-Denis
Vyjeli jste výtahem na Eiffelovu věž, spatřili pár stovek exponátů v muzeu Louvre, zastavili se před chrámem Notre-Dame a pluli lodí po Seině? Pokud zní Vaše odpověď ano, pak jste se stali členy kurzu Paříž pro pokročilé. Během našeho putování se vydáme na sever Paříže k bazilice Saint-Denis, nejvýznamnější církevní stavbě ve Francii hned po katedrále v Remeši. Ptáte se proč je tato architektonická perla tak významná? Odpočívají v ní totiž nejvýznamnější korunované hlavy francouzských dějin.

Po stopách francouzských králů

Před pár dny jsem jsem se vydala na sever Paříže, do části s názvem Saint-Denis. Cestu jsem naplánovala s cílem pořídit pár pěkných fotografií slavné baziliky Saint-Denis a místa posledního odpočinku francouzských králů. Poté co jsem vyšla několik desítek schodů z pařížského metra, podotýkám, vyšla, neboť některé stanice jezdící schody buď vůbec nemají, nebo jim nefungují, překvapil mě mumraj lidí na obrovské ploše přede mnou. Bylo nedělní ráno a tedy den, kdy se pravidelně na náměstí konají bleší trhy. Počasí mi ten den nepřálo a nevýrazná šedá budova můj objektiv na první pohled příliš neoslovila. Pravý skvost se však mým zrakům ukázal hned poté, co za mnou zaklaply dubové kostelní dveře.

 

Tichý prostor katedrály byl prosvětlen barevným spektrem z malovaných okenních vitráží. Na gotickou stavbu více světla než jsem čekala. Prošla jsem kolem mohutných zdobených sloupů až k přepážce, oddělující kostelní část od pohřební. Přestože prostor s náhrobky panovníků je placen, neváhala jsem ani minutu. Sochy jsou mistrovským dílem a zároveň máte jedinečnou příležitost seznámit se s významnými králi Francie a ušetřit si čas studiem francouzské historie. Ze všech koutů na mě dýchala historie a při pohledu na podobizny vládců mnou prostupovala nevídaná úcta. Opojena nádherou a geniem loci baziliky Saint-Denis jsem se pustila do focení. Bohužel bez blesku, protože ač ve francouzských památkách fotit můžeme, tak blesk je ve většině z nich zakázán. Nejkrásnější náhrobky patřily samozřejmě třem velikánům - Ludvíku XIV., Ludvíku XV. a Ludvíku XVI. a jejich manželkám. U sochy Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty se mi před očima promítl film Sbohem, královno, od francouzského režiséra Benoit Jacquota (2012), který vypráví smutný příběh královského páru a jejich dětí v předvečer Velké francouzské revoluce. Na informačním štítku u sousoší jsem si přečetla, že po ostatcích krále a královny bylo po pádu revoluce a Napoleona I. pátráno, objeveno však bylo jen několik kostí a jejich identifikace není jistá. Ve sklepení baziliky Saint-Denis jsem pak objevila i urničku se srdcem Ludvíka XVII., syna Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty, který rovněž padl za oběť francouzské revoluci. Bylo mu tehdy pouhých deset let. 

 

Celou dobu, co jsem procházela bazilikou Saint-Denis, mi v hlavě ležela jedna otázka. Jsou pod těmi náhrobky skutečné ostatky panovníků? A odpověď jsem dostala o chvíli později. Nejsou. Za revolučního běsnění byla totiž většina hrobek otevřena a pozůstatky královských rodin byly přeneseny do dvou masových hrobů vedle baziliky. Teprve v roce 1817 byly masové hroby otevřeny. Bohužel již nebylo možné rozeznat, které ostatky patří kterému tělu. A tak byly všechny umístěny v kryptě baziliky za dvěma velkými mramorovými deskami, na kterých jsou napsány stovky jmen členů královských rodin. 

 

okolí baziliky a chvilka na francouzskou kuchyni

Nedaleko od baziliky Saint-Denis se pravidelně konají trhy. Byla neděle, tedy den, kdy většina Francouzů vyběhne ze svých domovů s košíčkem a nakupují suroviny na oběd či večeři. Záplava krásně vyskládaného ovoce a čerstvé zeleniny z různých koutů Francie, Středozemí, Antil a Afriky naladila mé chuťové pohárky a už jsem stála ve frontě a ochutnávala čerstvě rozkrojený žlutý meloun. Všechny mé smysly byly zaměstnány barvou, vzhledem, vůní a chutí plodů až jsem zapomněla, že jsem od rána nic nejedla. Hladová a obtěžkaná informacemi a fotkami jsem usedla v nejbližší restauraci s výhledem na katedrálu. Kultura francouzského stolování mě nepřestane nikdy překvapovat. Na stole mi během chvíle přistála karafa s vodou, čerstvá bageta a zanedlouho i můj předkrm - mušle Saint-Jacques s ledovým salátem. U konfitované kačeny se skleničkou dobrého vína jsem si ještě jednou zrekapitulovala své zážitky a utvrdila se ve svém názoru, že Paříž je prostě úžasná!

 

Cestomilka Jana

Paříž a Versailles, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Poznejte impozantní Eiffelovu věž, jedinéčné sbírky muzea Louvre a pompézní zámek Versailles. Umělecká atmoféra Montmartru i tradiční kuchyně nebudou chybět. 

 

Na skok do Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si skvělý prodloužený víkend v Paříž s průvodcem! Projeďte se lodí po Seině, vystoupejte na Eiffelovu věž a nechte se unést krásou královského sídla Versailles.

 

Paříž, Disneyland a ZOO, letecky z Prahy

PRO RODIČE A DĚTI | 3* HOTEL

Vydejte se po stopách Šifry Mistra Leonarda, vystoupejte na vrchol Eiffelovy věže, objevte tajemství muzea Objevů a odvažte se v zábavním parku Disneylandu.

Paříž, Versailles a Eiffelova věž, letecky

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si Paříž v pohodovém tempu! Celých 5 dní v této kulturní a umělecké metropoli Vám to zaručí. Čas bude na památky, francouzskou kuchyni i netradiční zážitky.

Paříž pro dva, letecky z Prahy

PRO ZAMILOVANÉ | 3* HOTEL

Vychutnejte si Paříž jen ve dvou v romantickém hotelu v centru města. Objevte malebná zákoutí, taneční večery na břehu Seiny, posezení u sklenice vína a večerní projížďku Paříží na lodi.

Paříž plná zážitků, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Objevte Paříž s Muzeum Passem. Poznejte interiéry nejkrásnějších pařížských staveb, užijte si velkolepý ohňostroj ve Versailles a ochutnejte tradiční kuchyni.

 

Paříž a nejkrásnější zámky Francie

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Odhalte kouzlo Paříže s průvodcem a navštivte největší francouzské klenoty - muzeum Louvre, zámek Vaux-le-Vicomte a renesanční poklad, zámek Fontainebleau.

Paříží jako Pařížan, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Vydejte se na procházku Paříží stylově, jako Pařížan. S průvodcem navštívíte ta nejkrásnější místa, projdete se obchodními pasážemi, poznáte stylové kavárničky a restaurace a zaposloucháte se do líbezných tónů šansonů.

Paříž pro gurmány, letecky z Prahy

PRO GURMÁNY | 3* HOTEL 

Ochutnejte největší speciality francouzské kuchyně. Dopřejte si savojské sýrové speciality, bretaňské palačinky a pařížskou kačenu v michelinské restauraci. Vše pak proložte vyhlášenými kavárnami!

Paříž a vinobraní, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si jedinečné okamžiky během oslav vinobraní na Montmartru, ochutnejte regionální francouzská vína a s průvodcem objevte kouzlo Paříže a zámku ve Versailles.

Kouzlo vánoční Paříže, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Užijte si nádhernou vánoční výzdobu, stylové adventní trhy, ochutnejte raclette i tradiční cibulačku a nechte se unést pompézností Louvru a Versailles.

Silvestrovská Paříž, letecky z Prahy

S PRŮVODCEM | 3* HOTEL

Oslavte Silvestr se sklenkou pravého šampaňského u Eiffelovy věže a užijte si neopakovatelnou atmosféru v ulicích Paříže. Poznejte muzeum Louvre, zámek Versailles a Eiffelovu věž.

Za pohádkovým světem Disneylandu

PRO RODIČE A DĚTI | 4* HOTEL

Užijte si pohádkový svět pro děti a dospělé a nikdy nekončící zábavu v obou parcích Disneylandu! Hotel nedaleko parků budete mít po celý den k dispozici.

Paříž a degustace vín, letecky z Prahy

PRO MILOVNÍKY VÍNA | 3* HOTEL 

Ochutnejte stovky vín z různých oblastí Francie na festivalu vín v Paříži. Večerní projížďka lodí, vánoční výzdoba s advetními trhy a výstup na Eiffelovu věž budou příjemným zpestřením. 

 

 

 

PROVENCE LETECKY

DOPORUČUJEME!
S PRŮVODCEM | 3* HOTEL Vychutnejte si slunce, vůni levandule a provensálského koření na poznávacím zájezdu do Provence s Cestomilkou Věrkou. Zamíříte do kaňonu du Verdon, ke slavným vinicím Châteauneuf-du-Pape i do papežského Avignonu.

 

 

Připravujeme pro Vás

 

Objevte s námi nové kontinenty. Opusťte na chvíli Starý kontinent a vydejte se s námi poznávat svět.

 

Tým Cestomilů

 

Proč cestovat s námi?

Jsme největší specialisté na Francii v ČR 


Užijete si jedinečné zážitky


Upravíte si program dle Vašich přání


Získáte zájezd přesně na míru


Odpočinete si ve vyšším standardu hotelů


Poznáte nové cestovatele a přátele


Vychutnáte si malou skupinu 


Ušetříte čas při cestování letadlem

 

 

Může vás také zajímat

 

 

NAŠE NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY